Tilikva obrovská

Základní informace

Latinský název Tiliqua gigas
Země původu severní a východní Austrálie, Nová Guinea a východní Indonésie
Délka života v zajetí kolem 20 let
Velikost v dospělosti 45-65 cm včetně ocasu
Potrava hmyz, měkkýši, drobní obratlovci, plody, ovoce
Velikost terária minimálně 100 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška) pro jeden dospělý pár
Teploty v teráriu přes den 28℃ – 32℃ s možností lokálního výhřevu na 40℃ a nočním poklesem – teplota by však neměla klesnout pod 20℃
Pohlavní dospělost kolem 2 let
Zimování ne
Délka gravidity 120-190 dní, jsou ovoviviparní
Počet vajec 2-25
CITES CITES II, B – nemusí se registrovat

O druhu

Samci jsou vysoce teritoriální a v době páření mezi sebou zápasí o samičky. V přírodě vytváří páry, které zůstávají spolu řadu let. Mají modrý jazyk, toto zbarvení slouží k zastrašení nepřátel. Jsou aktivní přes den a žijí pozemním způsobem života. Dají se relativně snadno ochočit, ale pokud se cítí v ohrožení, můžou kousnout.

Vybavení terária

Jako substrát volíme lignocel, mulčovací kůru nebo rašelinu. Na část substrátu můžeme vysypat listí nebo mech. Tilikvy se rády zahrabávají, proto je lepší vyšší vrstva substrátu. Do terária dále umístíme kusy korkové kůry, které budou sloužit jako úkryt. Jednu část terária udržujeme vlhčí, aby si zvířata mohla vybrat. Nesmíme zapomenout na prostorný bazének. Hlavně u mláďat je vhodné používat i UV záření. 

Krmení

Co se týče jídelníčku, jsou opravdu nenáročné a zkonzumují téměř cokoliv. Nejraději mají šneky a hlemýždě, nepohrdnou ale ani ovocem, hmyzem, dětskou výživou, myším holátkem, či nahrubo nastrouhanou zeleninou. Samozřejmostí je pravidelný přídavek vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Axanthic

Články - Tilikva obrovská

Tiliqua scincoides Scincidae - Tilikva obrovská

Tiliqua scincoides Scincidae - Tilikva obrovská

Tiliqua scincoides Scincidae - Tilikva obrovská

Výskyt: Tento z chovatelského hlediska velmi atraktivní druh pochází z pobřežního pásu severní a východní Austrálie a některých ostrovů při pobře......