Ještěrkovec velký

Základní informace

Latinský název Gerrhosaurus major
Země původu východní a jihovýchodní Afrika
Délka života v zajetí 10-15 let
Velikost v dospělosti 50-60 cm včetně ocasu
Potrava všežravec – hmyz, ovoce, zelenina
Velikost terária minimálně 100 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška) pro dospělý pár
Teploty v teráriu přes den 28℃ - 35℃ s možností lokálního výhřevu na 40℃ - 45℃ a nočním poklesem na 20℃
Délka gravidity 2-3 měsíce
Počet vajec 2-8
Délka inkubace 120-155 dní
CITES ne

O druhu

Ještěrkovec velký je poměrně velký druh ještěrky, která v přírodě obývá suché, skalnaté savany. Můžeme je najít hlavně v blízkosti skalních puklin a nor, které využívají jako úkryt.Samci mají v době páření spodní čelist zbarvenou do modra. Jsou aktivní přes den. Jedná se o klidná zvířata, která se dají dobře ochočit.

Vybavení terária

Terárium musí být dostatečně prostorné, polopouštního typu. Jako substrát je vhodný bezprašný písek nebo hrubší štěrk. Vrstva písku by měla mít 10–15 centimetrů, protože ještěrkovci rádi hrabou. Dále v teráriu rozmístíme co nejvíce úkrytů z kamenů a korkové kůry. Nesmí chybět velký bazének a zdroj kvalitního UV záření.

Krmení

Krmíme převážně hmyzem, který musí být přiměřené velikosti. Zkrmujeme cvrčky, šváby, v létě smýkaný hmyz, larvy potemníka, na zpestření občas myší holátko. Z ovoce a zeleniny můžeme zkusit nabídnout banán, hroznové víno, broskve, jahody, nastrouhanou mrkev atd. Mláďata krmíme každý den, dospělé jedince stačí obden. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů. Pozor na překrmování – mají sklony k obezitě.

Barevné mutace

Nevyskytují se.