Bičovka nosatá

Základní informace

Latinský název Ahaetulla nasuta
Země původu Indie, Bangladéš, Barma, Thajsko, Kambodža, Vietnam, Srí Lanka
Délka života v zajetí 10-12 let
Velikost v dospělosti 120-180 cm
Potrava plazi, žáby, ptáci, drobní savci
Velikost terária minimálně 100 x 50 x 100 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého jedince
Teploty v teráriu přes den 26℃ - 30℃ a s nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 3-4 roky
Zimování ne
Počet vajec 10-20
CITES ne

O druhu

Bičovky mají štíhlé tělo s výraznou hlavou. Žijí stromový způsoben života a na zem slézají jen výjimečně. Zavěšené ve větvích, nehybně číhají na kořist, kterou v přírodě tvoří drobné ještěrky a žáby. Mají velice dobrý zrak a jsou aktivní přes den. Jsou velice rychlé a poměrně kousavé. Jedové zuby mají uložené v zadní části tlamy. Vhledem k potravinové specializaci a vyšším nárokům na mikroklima v teráriu jsou vhodné pro zkušenější chovatele. Odchovy v zajetí jsou vzácné.

Vybavení terária

Substrát musí dobře držet vlhkost, ale zároveň by neměl plesnivět. Volíme lignocel, rašelinu, piniovou kůru nebo jejich směs. Velmi důležité je, aby v teráriu byl dostatek větví a rostlin, které poskytnou bičovče pocit bezpečí a zároveň pomáhají udržet vlhkost. Nesmí chybět bazének s vodou. Terárium 1 – 2x denně rosíme.

Krmení

V přírodě se živí téměř výlučně ještěrkami a žábami. Pro krmení hlodavci nebo ptáky je nutný postupný návyk. U některých jedinců, obzvlášť importovaných z přírody, se to ale nemusí povést vůbec. Krmíme 1x do týdne, spíše menší potravou.

Barevné mutace

Nevyskytují se.