Leguán zelený

Latinský název Iguana iguana
Země původu střední a jižní Amerika
Délka života v zajetí 20 let
Velikost v dospělosti 150-200 cm včetně ocasu
Potrava rostlinná
Velikost terária 200 x 100 x 180 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého leguána
Teploty v teráriu 27℃ - 30℃ s možností lokálního výhřevu na 35℃ - 40℃ a nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 3-4 roky
Zimování ne
Délka gravidity 60-75 dní
Počet vajec 20-40
Délka inkubace 3-4 měsíce
CITES CITES II, B – nevyžaduje se písemný záznam o chovu a obchodu

Leguáni zelení jsou v dospělosti poměrně velká a silná zvířata. Někteří jedinci se dají velice dobře ochočit, jiní však zůstávají plaší i v dospělosti. Proto je při každé manipulaci nutná jistá dávka opatrnosti. Dospělý jedinec dokáže člověka bolestivě poranit a to nejenom pokousáním, ale i drápy nebo ocasem.

V létě je vhodné postavit pro leguána venkovní voliéru. Leguáni se rádi vyhřívají na sluníčku a přirozené sluneční záření jim jenom prospívá.

Vybavení terária

Základem je dostatečně prostorné terárium s množstvím větví, po kterých leguáni velice rádi šplhají a také na nich s oblibou odpočívají. Leguáni mají rádi vodu, proto je důležitý prostorný bazének. Samozřejmostí je UV záření, svítíme 10 – 12 hodin denně, vhodné je také každodenní rosení terária.

Krmení

Leguáni patří mezi býložravce, živočišným bílkovinám se proto u nich úplně vyhýbáme. V létě je vhodné krmit luční směsí, to znamená: pampeliška (listy i květy), jitrocel, listy maliníku a ostružiníku (zbavené trnů), listy jahodníku, jetel nebo vojtěška (poslední dvě spíše na zpestření – mají vysoký obsah bílkovin).

Přes zimu krmíme hlavně listové saláty (čínské zelí, rukola, polníček, čekanka a jiné) nebo můžeme zvolit i granule pro leguány. Můžeme také přidávat nastrouhanou mrkev, okurku, cuketu a jiné druhy zeleniny. Na zpestření občas i ovoce jako například nastrouhané jablko, hroznové víno, banán, jahody, hrušky, mango, meruňky, broskve a mnohé jiné. Mláďata krmíme minimálně 2-3 x denně, dospělé pak stačí 1-2 x denně. Pravidelně přidáváme také vitamíny a minerály.

Barevné mutace

Vyskytují se i u leguána, ale spíše v USA (např. Albino, Red Flame atd.). V českých chovech se vyskytuje červená a modrá forma leguánů.