Blavor žlutý

Základní informace

Latinský název Pseudopus apodus
Země původu Jihovýchodní Evropa až Střední Asie
Délka života v zajetí 25-30 let
Velikost v dospělosti 100-140 cm
Potrava hmyz, plži, drobní obratlovci
Velikost terária minimálně 100 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška) pro dospělý pár
Teploty v teráriu přes den 25℃ - 27℃ s možností lokálního výhřevu na 32℃ a nočním poklesem - teplota by neměla klesnout pod 20℃
Pohlavní dospělost 4-5 let
Zimování ano
Počet vajec 6-15
Délka inkubace 45-60 dní
CITES ne

O druhu

Blavor žlutý je velice zajímavý chovanec, který tvarem svého těla připomíná hada, ale patří mezi ještěry. Další zajímavostí je změna zbarvení v průběhu života. Mláďata jsou šedá s černým pruhováním, zatímco dospělci jsou zbarvení hnědě se žlutou hlavou. Blavoři jsou aktivní přes den. V nebezpečí jsou schopni odlomení ocasu, ale regenerát dorůstá velmi pomalu a neúplně. Je to největší ještěr v Evropě. Dají se dobře ochočit a manipulace s nimi bývá většinou bezproblémová.

Vybavení terária

Vhodná je vyšší vrstva substrátu, protože blavoři rádi ryjí. Ideální je hrabanka nebo hrubší písek. Dále do terária umístíme větve, kůru nebo kameny, které slouží jako dekorace a zároveň poskytnou zvířatům úkryt. Samozřejmostí je miska s čerstvou vodou a zdroj UV záření. V létě můžou být i ve venkovním výběhu. 

Krmení

Blavoři jsou hodně žraví a snědí téměř cokoliv – cvrčky, sarančata, šváby, v létě smýkaný hmyz. Nepohrdnou ani plži, slimáky, žížalami, vajíčkem, či kousky masa nebo holátky. Dospělce krmíme 2x do týdne, mláďata častěji. Pozor na překrmování.

Barevné mutace

Nevyskytují se.