Želva žlutolící

Základní informace

Latinský název Trachemys scripta scripta
Země původu jihovýchod USA
Délka života v zajetí i 30 a více let
Velikost v dospělosti 15-30 cm
Potrava všežravec
Velikost terária minimálně o obsahu 200 litrů pro jednu dospělou želvu
Teploty v teráriu teplota vody 25℃ - 28℃
Pohlavní dospělost 4-5 let
Zimování není nezbytné
Počet vajec 5-20
Délka inkubace 10-13 týdnů
CITES ne

O druhu

Želva žlutolící je zajímavý druh sladkovodní želvy, která se své popularitě těší díky atraktivnímu zbarvení a relativně nenáročné péči. Přes léto želvy můžou být v zahradním jezírku. Prostor kolem jezírka je potřebné zabezpečit proti úniku, protože dokáží celkem dobře hrabat. V ČR se považuje za invazní druh. Je poddruhem nejvíce chované vodní želvy v ČR – Želvy nádherné. Na ostatní želvy jsou poměrně agresivní, proto je nejlepší chovat každého jedince v samostatné nádrži.

Vybavení terária

Nádrž musí být hlavně dostatečně prostorná. Hloubka vody by měla odpovídat velikosti želvy, to znamená, aby želvy mohly bez problémů volně plavat. Nezbytnou součástí je ostrůvek se zdrojem tepla a UV záření, kde mohu želvy odpočívat a vyhřívat se. Důležitý je také kvalitní filtr a pravidelná výměna vody. 

Krmení

Mláďata jsou téměř výlučně masožravci, potupně zvyšují příjem rostlinné složky až je poměr rostlinné a živočišné potravy 1:1. V zajetí jako rostlinnou složku krmné dávky podáváme přebytky akvarijních rostlin, pampeliškové listy a květy, jitrocel, nebo listy salátů. Živočišní složku potravy tvoří rybky, rybí filé, různé druhy svaloviny, žížaly, hlodavci nebo hmyz. Můžeme je také krmit speciálními granulemi určenými pro vodní želvy. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů, který je důležitý hlavně u mláďat.

Barevné mutace

Albino, Pastel a jiné.