Klapavka obecná

Základní informace

Latinský název Sternotherus odoratus
Země původu východ a jihovýchod USA, jižní Kanada
Délka života v zajetí více než 15 let
Velikost v dospělosti 12-14 cm
Potrava všežravec
Velikost terária minimálně 70 x 40 x 40 cm (délka x šířka x výška) pro pár dospělých želv
Teploty v teráriu 25℃ - 30℃
Pohlavní dospělost 3-4 roky
Zimování ano
Počet vajec 1-4, můžou mít víc snůšek v průběhu roku
Délka inkubace 65-100 dní
CITES ne

O druhu

Klapavky v přírodě obývají klidné části řek, jezer a zavlažovacích kanálů, kde se drží v mělkých, pomalu tekoucích vodách. Jsou aktivní ve dne i v noci. Pokud máme dostatečně velké akvaterárium, můžeme chovat i více jedinců pohromadě, ideálně skupinu více samic s jedním samcem nebo samice samotné. Při uchopení často vylučují zapáchající výměšky, ale časem si na manipulaci zvyknou.

Vybavení terária

Větší část ubikace by měla tvořit voda. Na dno umístíme hrubší písek nebo štěrk ve vrstvě alespoň 1-3 centimetry. Klapavky rády hrabou, proto je vhodnější vyšší vrstva. Hladina vody v nádrži by měla být v rozmezí 18-25 centimetrů tak, aby želva která stojí na dně, při natažení krku mohla pohodlně dýchat. Teplota vody je ideální 25℃ - 27℃. Dále v akvateráriu umístíme různé kameny a kořeny, které poskytnou úkryt a zároveň vytvoří i souš.

Krmení

Klapavky většinou nejsou vybíravé, i když dávají přednost spíše živočišné potravě. V zajetí zkrmujeme ryby, nitěnky, patentky, korýše, plže, červy, hmyz, granule pro vodní želvy atd. Občas můžeme nabídnout kousky hovězího srdce nebo drůbeží žaludky. Z rostlinné potravy některé přijímají květy a listy pampelišky, salát nebo i různé druhy ovoce a zeleniny. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Nevyskytují se.

Články - Klapavka obecná

Klapavky

Klapavky

Klapavky

Klapavky (čeleď Kinosternidae) jsou želvy skrytohrdlé (řád Cryptodira) vyskytující se v Severní a Jižní Americe. Tyto želvy získaly své české jméno......