Scink šestipruhý

Základní informace

Latinský název Chalcides sexlineatus
Země původu Kanárské ostrovy – ostrov Gran Canaria
Délka života v zajetí v průměru 10-12 let, vzácně až 18 let
Velikost v dospělosti 16-18 cm včetně ocasu
Potrava hmyz a další drobní bezobratlí
Velikost terária minimálně 60 x 40 x 40 cm (délka x šířka x výška) pro jeden dospělý pár
Teploty v teráriu před den 28℃ - 30℃ s možností lokálního výhřevu na 40℃ a nočním poklesem na pokojovou teplotu
Zimování ano
Délka gravidity 2 - 3 měsíce, jsou ovoviviparní
Počet vajec 2-4
CITES ne

O druhu

Scink šestipruhý patří k menším, ale nádherně zbarveným scinkům. Tělo je hnědo-šedé se šesti podélnými pruhy. Ocas má smaragdově zelené až tyrkysové zbarvení. Jedná se o endemita, který se vyskytuje pouze na ostrově Gran Canaria. Ideálně je chováme v páru nebo ve skupince jednoho samce a více samic. Aktivní jsou odpoledne a na večer, přes den tráví většinu času sluněním nebo se ukrývají v úkrytech. Scinkové jsou nenároční a vděční chovanci, kteří jsou vhodní i pro začínající chovatele.

Vybavení terária

Jako substrát je vhodný písek nebo směs písku s rašelinou. Ideální je vyšší vrstva substrátu, aby se do ní mohla zvířata zahrabat. Jako dekorace a zároveň úkryty dobře poslouží kameny, kořeny, listí nebo kůra. Nesmí chybět miska s vodou. Hlavně u mláďat je vhodné i UV záření.

Krmení

Mláďata krmíme každý den, dospělá zvířata pak stačí obden. Zkrmujeme přiměřeně velké cvrčky, šváby, občas moučné červy. Scinkové jsou většinou hodně žraví a dají se dobře krmit i z pinzety. Samozřejmostí je pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Nevyskytují se.

Články - Scink šestipruhý

Dasia smaragdina

Dasia smaragdina

Dasia smaragdina

Dasia smaragdina Tento kolem 25cm délky dorůstající scink je jedním z 19 zástupců rodu Dasia (Scincidae, Lygosominae). V literatuře může b......