Heterodon nosatý

Základní informace

Latinský název Heterodon nasicus
Země původu střed a jih USA a sever Mexika
Délka života v zajetí 15-20 let
Velikost v dospělosti 45-90 cm, samice jsou výrazně větší a mohutnější než samci
Potrava hlodavci, v přírodě pak hlavně obojživelníci, dále plazi nebo drobní ptáci
Velikost terária minimálně 60 x 40 x 40 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého heterodona
Teploty v teráriu přes den kolem 25℃ - 28℃ s možností lokálního výhřevu na 30℃ s nočním poklesem na 22℃ - 24℃
Pohlavní dospělost 2-3 roky
Zimování ano
Délka gravidity 4-8 týdnů
Počet vajec 3 -18
Délka inkubace 50-60 dní
CITES ne

O druhu

Heterodon nosatý patří k nenáročným a zajímavým chovancům. Jsou nenároční na prostor, vyskytují se v zajímavých barevných mutacích a také mají zajímavé chování. Pokud se heterodoni cítí v ohrožení, nejdříve nepřítele zastrašují syčením a nafukováním. Když tato strategie nezabere, umí předstírat smrt – tento jev se nazývá thanatóza. V krajním případě můžou kousnout. Jedové zuby jsou umístěné v zadní části tlamy a jed je nebezpečný zejména pro drobné živočichy. Navíc, aby jed působil, musí nepřítele intenzivně žvýkat. Aktivní jsou převážně přes den.

Vybavení terária

Jako substrát můžeme použít kokosovou drť, mulčovací kůru, štěrk a jejich vzájemné kombinace. Vhodná je vyšší vrstva substrátu, protože heterodoni rádi ryjí a zahrabávají se. Důležité jsou různé kameny, kořeny nebo korková kůra, které budou sloužit jako úkryt. Samozřejmostí je miska s vodou.

Krmení

Heterodoni mají poměrně rychlý metabolizmus a proto je krmíme 1x – 2x do týdne menší kořistí. Zejména při rozkrmování mláďat mohou nastat potíže s odmítáním potravy. V takovém případě je dobré nabízená holátka napachovat, nejlépe uhynulou žábou. 

Potrava musí být přiměřené velikosti. Vhodné je krmit mrtvou potravou, protože heterodoni nedokážou kořist uškrtit, ale spíše jí žvýkají. Pozor však na překrmování, mají sklony k obezitě.

Barevné mutace

Vyskytuje se velké množství barevných mutací a jejich kombinací – Albino, Anaconda, Red, Red Albino, Hypo, Snow, Toffi Belly, Pastel, Mocha, Ghost a mnohé další.