Teju červený

Základní informace

Latinský název Tupinambis rufescens
Země původu Jižní Amerika – Argentina, Bolívie, Paraguay, Brazílie
Délka života v zajetí 10 let
Velikost v dospělosti 90-120 cm včetně ocasu, samci jsou výrazně větší a mohutnější než samice
Potrava všežravec - hmyz, ptáci, hlodavci, vejce, ovoce, semena
Velikost terária minimálně 150 x 150 x 100 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého jedince
Teploty v teráriu přes den 25℃ - 30℃ s možností lokálního výhřevu na 35℃ a nočním poklesem na 20 - 22℃
Pohlavní dospělost 2-3 roky
Zimování ano
Počet vajec 4-30
Délka inkubace 140-170 dní
CITES CITES II, B

O druhu

Teju červení patří k atraktivním chovancům. Jsou zajímaví pro svou velikost a také pro svou inteligenci. Dají se poměrně dobře ochočit. Mláďata jsou ze začátku spíše plachá, ale pravidelnou manipulací si na svého majitele zvyknou. Jsou aktivní přes den. Dokážou dobře šplhat a také plavat. Ocas má schopnost regenerace, i když nikdy nedosáhne původní délky. 

Vybavení terária

Nejdůležitější je dostatečně prostorné terárium, ve které umístíme velký bazén, ideálně aby se do něj teju vešel celý. Vzhledem k zemnímu způsobu života a hrabání nor do terária dáme vyšší vrstvu substrátu. Nejvhodnější je mulčovací kůra nebo směs kůry s lignocelem. Pozor však při krmení, zvíře nesmí substrát konzumovat. Vhodný je také úkryt. Terárium denně rosíme. Nezbytnou součástí je zdroj světla, tepla a UV záření, svítíme 12 hodin denně. 

Krmení

V potravě nejsou vybíraví. V přírodě konzumují téměř vše co najdou, i když většinou upřednostňují živočišnou složku -počínaje hmyzem a obojživelníky, dále pak hlodavce, ptáky, ptačí vejce, různé druhy ovoce a semen. V zajetí se také snažíme, aby byl jejich jídelníček co nejvíce pestrý. Zkrmujeme hlavně hmyz, hlodavce, syrové maso a různé druhy ovoce. Pozor na překrmování, mají sklony k obezitě. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Nevyskytují se.