Kajmanka supí

Základní informace

Latinský název Macrochelys temminckii
Země původu Jihovýchodní část USA
Délka života v zajetí i více než 50 let
Velikost v dospělosti 40-80 cm, samci jsou vetší než samice
Potrava masožravec
Velikost terária minimálně 200 x 100 x 100 cm (délka x šířka x výška) pro jednu dospělou kajmanku
Teploty v teráriu 18℃ - 28℃
Pohlavní dospělost 12 let
Zimování ne
Délka gravidity kolem 2 měsíců
Počet vajec 10-50
Délka inkubace 100-140 dní
CITES CITES III, C

O druhu

Je největší sladkovodní želvou na světě. Kvůli své velikosti, dravosti a opravdu silným čelistem není vhodná pro začátečníky. Dospělí jedinci mohou člověku způsobit ošklivá zranění, dokonce i ukousnout prst.

Kajmanky mají zvláštní výrůstek na jazyku, který svým tvarem připomíná červa – na něj lákají většinu své kořisti. V noci se však vydávají na aktivní lov. Na jeden nádech dokážou vydržet pod vodou až 50 minut. Dle Guinessovy knihy rekordů měl největší zaznamenaný jedinec 90 cm a vážil 100 kilogramů.

Vybavení terária

Základem je dostatečně prostorné terárium nebo paludárium, kde by větší část měla tvořit vodní plocha. Na dno je vhodný písek, dále můžeme v akvateráriu umístit vodní rostliny, různé kořeny a výkonný filtr. Přes teplé léto může být kajmanka i v  zahradním jezírku. 

Krmení

Kajmanky jsou dravci, loví především rybky, bezobratlé, obojživelníky, někdy i jiné želvy a menší obratlovce. Nepohrdnou ani mršinou. V zajetí krmíme převážně rybami nebo hlodavci, případně můžeme nabídnout i různé druhy mletého masa. 

Barevné mutace

Nevyskytují se.