Žebrovník Waltlův

Základní informace

Latinský název Pleurodeles waltl
Země původu Pyrenejský poloostrov, Maroko, Alžírsko, Tunisko
Délka života v zajetí 8-20 let i více
Velikost v dospělosti 15-30 cm včetně ocasu
Potrava masožravec
Velikost terária minimálně 100 x 40 x 40 cm (délka x šířka x výška) pro jeden dospělý pár
Teploty v teráriu teplota vody 15℃ - 22℃
Zimování ano
Počet vajec 300-1 500
Délka inkubace 68 hodin
CITES ne

O druhu

Žebrovník Waltlův patří k nenáročným, poměrně velkým mlokům. Je to patrně největší evropský ocasatý obojživelník. K metamorfóze dochází ve věku 2 měsíců až 1 roku. Aktivní jsou hlavně v noci. Rostou po celý život a pravidelně svlékají starou kůži, kterou většinou pozřou. U pulců byl pozorován kanibalismus. Pulci také vylučují do vody látky, které inhibují vývoj ostatních, proto je potřeba vodu pravidelně čistit.

Vybavení terária

Výška vodního sloupce by se měla pohybovat v rozmezí 20-30 centimetrů. Nejsou moc nároční na kvalitu vody. Na dno akvária se hodí hrubší štěrk, déle v něm umístíme několik kamenů, kořeny a živé nebo umělé rostliny. Měli by mít k dispozici i souš nebo ostrůvek a dostatek úkrytů.

Krmení

Žebrovníky krmíme obden, mláďata každý den. Zkrmujeme nitěnky, patentky, kousky rybího masa, malé rybky, žížaly, plže, mlže, kousky hovězího srdce atd. Potravy by měla být živá nebo je dobré s ní pohybovat.

Barevné mutace

Nevyskytují se.

Články - Žebrovník Waltlův

Chov obojživelníků: Mlokovití
Vladimír Cerha

Chov obojživelníků: Mlokovití

Chov obojživelníků: Mlokovití

Popis:Je druhem dorůstajícím do délky až 20 cm. Celkově hnědá barva přechází na břiše v sytě oranžovou s černohnědým mramorováním. Vrchní strana těla je silně bradavičnatá se třemi podé...