Užovka proužkovaná

Základní informace

Latinský název Thamnophis sirtalis
Země původu Kanada, USA, Mexiko
Délka života v zajetí 6-10 let
Velikost v dospělosti 70-140 cm
Potrava ryby, žáby, žížaly, drobní hlodavci
Velikost terária minimálně 100 x 50 x 70 cm (délka x šířka x výška) pro jeden dospělý pár
Teploty v teráriu přes den 22℃ - 28℃ s možností lokálního výhřevu na 30℃ - 32℃ a nočním poklesem
Pohlavní dospělost kolem 2 let
Zimování není nutné
Délka gravidity 2-3 měsíce
Počet vajec 10-40, jsou ovoviviparní
CITES ne

O druhu

Užovka proužkovaná je zajímavě zbarvený menší druh užovky. V přírodě ji můžeme najít v okolí tekoucích nebo stojatých vod, jako jsou například rybníky, jezera, potoky, ale i mokřady nebo louky a lesy. Jsou aktivní přes den, kdy se vydávají na lov potravy. Pokud se cítí v ohrožení, můžou z kloaky vypouštět zapáchající sekret. Má 13 poddruhů, které se odlišují zbarvením, výskytem a velikostí.

Vybavení terária

Vzhledem k tomu, že život těchto užovek je v přírodě vázán na vodu, je vhodné, aby vodní plocha tvořila 50% plochy terária. Na vytvoření souše poslouží lignocel, hrubší písek, rašelina nebo jejich směs. Dále v teráriu umístíme dostatek větví ke šplhání a úkryt. Ten vytvoříme z korkové kůry nebo obráceného květináče. 

Krmení

V zajetí krmíme převážně rybkami, žížalami, slimáky, hovězím či rybím masem. Občas podáváme také myší holátka. Při dlouhodobém krmení rybkami je potřebné doplňovat vitamín B1. Rybí maso obsahuje enzym thiaminázu, která tento vitamín rozkládá, což může vést k jeho deficitu.

Barevné mutace

Nevyskytují se.

Články - Užovka proužkovaná

Užovky rodu Thamnophis a jejich chov

Užovky rodu Thamnophis a jejich chov

Užovky rodu Thamnophis a jejich chov

Thamnophisky chovám asi 3 roky. Měl jsem možnost na burzách vidět poměrně širokou paletu těchto velmi variabilně zbarvených hadů. Některé jsem choval...

Užovky rodu Thamnophis

Užovky rodu Thamnophis

Užovky rodu Thamnophis

Tyto na vodu vázané užovky se vyskytují ve 23 druzíchv Severní a Střední Americe. Jde o malé, nenáročné hady, pro něž postačují terária rozměrů 50 x 3...