DOBRÝ DEN, MÁME ŽELVU OD R.2007. CÍTÍM, ŽE SE JÍ TEĎ NELÍBÍ PROSTŘEDÍ A ŽE SE O NÍ NESTARÁM TEĎ, JAK BYCH MĚLA. OBČAS ŠKRÁBE PO TERÁRIU. KDYSI TO DĚLALA TAKY A TAK JSME JÍ PŘESUNULI Z OBÝVÁKU NA KLIDNĚJŠÍ MÍSTO A PŘESTALA TO DĚLAT. CCA PŘED MĚSÍCEM JSME PŘEŠLI NA UNIVERZÁLNÍ ŽÁROVKU. PŘES ZIMU SVÍTÍME OD 8-18.HOD. PŘES LÉTO DÉLE. NEPŘEZIMOVÁVÁM, HROZNĚ SE BOJÍM, ABY TO ZVLÁDLA. PŘES LÉTO JÍ DÁVÁM PŘES DEN VEN A V NOCI DO TERÁRIA. PROSTŘEDÍ SE JÍ V TERÁRIU SNAŽÍM OBMĚŇOVAT (KAMÍNKY, KŮRU,...), ŽRÁT JÍ DÁVÁM PŘES ZIMU Č.ZELÍ, OD ŘÍNA DO LISTOPADU TAM MÁ DRNY S MLÍČIM, OBČAS CCA JEDNOU ZA MĚSÍC I JABLÍČKO. SÉPIOVOU KOST PO TROŠKÁCH STROUHÁM NA ŽRÁDLO. PŘES LÉTO, MLÍČÍ, ZELENÉ ZE ZELENINY,... OBČAS JÍ DÁM SENO V ZIMĚ DO ROHU I DO DOMEČKU VEN. KOUPU JÍ TEĎ 1xTÝDNĚ A PAK JÍ DÁM POD ŽÁROVKU. SAMOZDŘEJMĚ VODU. RÁDA BYCH SE ZEPRALA NA OPTIMÁLNÍ VLHKOST V TERÁRIU? OD VČEREJŠKA ,,SÝPE". PROSÍM ZA JAKOUKOLIV PŘIPOMÍNKU A KRITIKU.... RÁDA BYCH JÍ UDĚLALA LETOS VÝBĚH VEN A NECHALA JÍ TAM CELÉ LETO...MÁME DOSTATEK PROSTOR NA ZAHRADĚ... ZA DOMEM MÁM VYSETO LUČNÍ KVÍTÍ..VSICE JE TO NA SEVER, ALE ZAHRÁDKA TAM JDE HEZKY A NA JIHU SE PŘES LÉTO NEDÁ VYDRŽET, FOUKÁ U NÁS SILNÝ VÝRT... PROSÍM PORAĎTE, CHCI JEHO SPOKOJENNOST. DĚKUJI.
tak napřed k chovu
Základní potřeby želv :
1) dostatečná vlhkost (spaní ve 100% vlhkosti min 8hod)
2) správné teploty - výhřev cca35, chladný kout 20, na noc co největší pokles
3) správný poměr Ca/P v potravě
4) dostatek vitamínu A a D3,
A bude mít ze správné stravy a D3 z kvalitního UVB či venku ze slunce
udělejte jí venkovní výběh, kde může být NEPŘETRŽITĚ do doby, než noční teploty budou klesat k nule...výběh viz vlákno ,
https://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/diskuse/detail/3669614/chov-starsi-testudo-horsfieldi?from-list=1#a3669641
(ale nemusíte pletivo na dno)
a teď k "sípání"
Co má v té boudě ? Jestli ji jen nedráždí prach např. z nevhodně použitého substrátu, třeba sena, lignocelu apod...
Expirační dyspnoe je nejčastěji pozorována u želv s onemocněním dolních cest dýchacích:
1) cizí těleso v dolních cestách dýchacích, zejména v hlavním bronchu,
2) pneumonie nebo externí komprese plic, vyvolaná organomegálií, neoplazií, urolitem v močovém měchýři či obstipací trávícího traktu.
3)Zánět plic u želv je polyfaktoriálním onemocněním vyvolaným vnějšími
stresovými faktory (transport, stres ve větších skupinách, suboptimální mikroklimatické a hygienické podmínky), konkurenčními patologickými či fyziologickými stavy (hepatopatie, nefropatie, gravidita atd.) ovlivňujícími imunitní systém a tím pádem vnímavost vůči (oportuním) bakteriálním, virovým, případnì mykotickým infekcím.