Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Vybíráte „pet“ velkého papouška?
Sdílet:

Vybíráte „pet“ velkého papouška?

Výběr papouška jako domácího mazlíčka by měl být pečlivý, uvážený, dlouhodobý a zodpovědný. Velcí papoušci žijí i několik desítek let, je to tedy závazek na dlouhou dobu. Vybereme zde čtyři nejčastěji chované druhy velkých papoušků a uděláme srovnání jejich vlastností a potřeb. Pro úplné začátečníky v chovu papoušků, zvláště pro děti, je vhodný menší papoušek – třeba andulka. I ta dokáže být velmi milá, mluví, je přítulná, atd. Větší papoušek znamená mimo jiné i větší starosti.

Budeme se zabývat žakem, amazoňanem, arou araraunou a kakadu bílým. Amazoňanů je mnoho a každý druh má malinko jiné vlastnosti. Některé však mají společné.

Chceme-li si pořídit papouška domů, musíme si předem uvědomit, co od něj očekáváme. Proč zrovna papoušek, a ne pes nebo kočka. Případně – máme-li doma psa a/nebo kočku – proč k tomu ještě papouška? Zájemce, kteří si myslí, že péče o papouška je méně náročná než o psa, musím zklamat. Papoušek vyžaduje především velkou dávku tolerance, trpělivosti a pochopení. Nadělá spoustu nepořádku. Zmíníme několik parametrů, podle kterých se obvykle velký papoušek vybírá, a u každého provedeme mezidruhové srovnání. To je samozřejmě orientační, protože i v rámci druhu existuje velká individuální variabilita.

Barevnost

Záměrně začínám velmi jednoduchým, až směšným parametrem. Pro mnoho lidí je totiž kupodivu klíčový, přestože by zasloužil zařadit až na poslední místo. Protože právě zde vyhrává ararauna, který je nejnáročnější na péči i výchovu, může to být klíčový problém. Nevybírejme tedy podle barvy!

Talent k mluvení

I tento parametr dostává obvykle více pozornosti, než zaslouží. Při soužití s papouškem je to určitě zábavné a nikdy to neomrzí. Nemělo by to být ale při výběru klíčové. Především kvůli zmíněné individuální variabilitě. Žako má bezpochyby největší talent. Je následován různými druhy amazoňanů, araraunou a kakadu. Upnete-li se však na představu, že chcete, aby papoušek mluvil, a pořídíte žaka, můžete být velmi zklamaní. Jsou žakové, kteří nikdy nic nezopakují. Neplní tak představy svého majitele a vztah majitele a papouška pak není tak harmonický.

Velikost

To už je rozumnější parametr. Nejmenší z naší čtveřice je žako spolu s amazoňanem (záleží na druhu, jsou druhy o dost menší i o dost větší), kakadu a největší je ararauna. Velcí arové jsou velmi impozantní a vzbuzují zasloužený respekt. Potřebují samozřejmě více prostoru, větší klec nebo voliéru a více prostoru na prolet. Ara tedy není pro každého.

Přítulnost k lidem

To bývá klíčový parametr, protože kvůli tomu si zpravidla mazlíčky pořizujeme. Je nutné každému konkrétnímu druhu porozumět a urovnat si své požadavky. Tolik oblíbený žako je totiž v tomto ohledu nejvíce problematický. Rád přilne jen k jednomu člověku a zbytek rodiny je schopen nenávidět. Ostatní tři druhy nejsou tak vybíravé ani konzervativní. Kakadu rozhodně vede v mazlivosti, ale občas to překročí zdravou mez. Majitel kakadu by měl být rozumný a využívat i jiné hezké vlastnosti tohoto papouška. Kakadu si někdy mazlení oblíbí tak, že bez toho není schopen existovat, což může způsobit poruchy chování až těžké poruchy zdravotního stavu postupně vedoucí k úhynu. U amazoňana hraje nejmenší roli individuální povaha a největší roli cit a pozornost majitele. Zkrátka – i problematický amazoňan se zpravidla dá dobře ochočit při dobrém přístupu majitele. Ararauna je velmi milý ara, klidný, mírný, hodný. Velikost však hraje důležitou roli. Pokud by se někdo jeho zobáku přehnaně bál, je obtížné řešit ochočování nebo průběžnou výchovu. Když někdo nezvládne výchovu žaka nebo amazoňana a ten kouše nebo je agresivní, jeho případná převýchova je o něco jednodušší než převýchova kousajícího ararauny. Nepovede-li se vychovat velkého aru, nejčastěji končí v chovu. Ani tam však takový papoušek nebývá bezproblémový. „Zkažený mazlíček“ nebývá ani dobrým ptačím partnerem, ani dobrým rodičem. Takže ačkoliv je ararauna velmi přítulný papoušek, měl by si ho pořídit jen zkušenější chovatel.

Krmení

Toto není klíčový parametr k výběru, za zmínku však stojí. Menší papoušek toho sní zpravidla méně, rozdíly však nejsou velké. Je důležité si uvědomit, že výživa každého jednotlivého druhu je odlišná a velmi důležitá. U všech vybraných druhů je stejně jednoduchá, nebo řekněme obtížná. Rozhodně nestačí nasypat jednou denně nebo jen několikrát týdně zrní, jak se obecně míní. Obohatit krmnou dávku jablkem a mrkví také nestačí. Krmná dávka musí být velmi pestrá a vyvážená. Mnoho majitelů problematiku uzavře větou: On nic jiného nechce. Je to jednoduché, ale správnější je hledat cestu, jak papouška naučit jíst správně a zajistit mu tak pevné zdraví. O tom více v podrobnějších článcích o jednotlivých druzích.

Zdravotní problémy

Zde jednoznačně vede žako. Určitě proto, že je nejoblíbenějším velkým papouškem, a tedy i nejčastěji chovaným, a proto i nejčastějším pacientem. Ostatní jsou přibližně vyrovnaní.

Cena

Pořizovací cena někdy bývá rozhodující. Amazoňan je v tomto případě nejjednodušší cesta. Amazoňan oranžovokřídlý patří mezi velmi milé společníky a je zároveň nejlevnější. Žako je dnes cenově mnohem dostupnější, než býval, což se v podstatě týká všech papoušků. Žako je ale nejčastější obětí překupníků a často se stává, že se levná koupě vrátí v podobě následné drahé veterinární péče a někdy i v podobě úhynu. Kakadu a ararauna patří mezi dražší papoušky. Důležité však je, co je v kupní ceně zahrnuté. V každém oboru dochází k neustálému zlepšování služeb a zpestření nabídky produktů. I chovatelé ptáků by měli neustále pracovat na zlepšování, byť jim je chov jen koníčkem. Při prodeji by měl být papoušek zdravý. Ideální formou je zdravotní zpráva, pod kterou je podepsaný konkrétní veterinář, který je schopen případnému zájemci vysvětlit rozsah vyšetření a jeho důležitost či spolehlivost. Dnes se již ustálilo prodávat ptáky, u kterých známe pohlaví a často mají certifikát o PBFD. Pohlaví se nemění, to je jasné. O PBFD u mláďat se to však říci nedá. Vypisovat zde, která vyšetření požadovat při koupi papouška, je nad rámec článku. Obecně lze doporučit, že 10 % hodnoty ptáka by se mělo investovat do vyšetření před prodejem nebo při něm. Prodejce by měl být ochoten nechat vyšetření provést, koneckonců je to především v jeho zájmu. Cena vyšetření se samozřejmě připočítává k ceně papouška, ale rozumný zájemce by měl být ochoten za vyšetření zaplatit. Ten, kdo měl někdy po prodeji nebo koupi papouška problémy s jeho zdravotním stavem a následně se obě strany nedokázaly dohodnout na vyrovnání, se zpravidla poučí, protože zdravotní zpráva při prodeji papouška vnáší do situace jasno.

Následující tabulka orientačně srovnává vlastnosti jednotlivých druhů:
žako amazoňan Kakadu bílý Ara ararauna
velikost 30–40 cm / 400–500 g 25–40 cm / 250–800 g asi 45 cm / 600 g asi 80 cm / 1000 g
mluvení talentovaný variabilně talentovaný spíše nemluví méně talentovaný
povaha konzervativní, upíná se na jednu osobu přizpůsobivý rád se předvádí, šaškuje, mazlí
variabilní, obvykle mírný, klidný
přítulnost k jedné osobě variabilně přítulný velmi přítulný obvykle přítulný
škubání často, zpravidla řešitelné občas, dobře řešitelné často, špatně řešitelné občas

Závěr

Vzhledem k vysoké inteligenci velkých papoušků jsou jejich povahy a vlastnosti velmi variabilní a zároveň zpravidla dobře ovlivnitelné výchovou. Tento článek je velmi obecný. Je spíše určen zájemcům, kteří jsou na počátku rozhodování. Rozhodně nemá výrazně ovlivnit konečné rozhodnutí. Je to jen nástřel a bude následován články o jednotlivých druzích.

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru