
asperulo
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 26. 5. 2023 21:57:29
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Obávám se, že oplocený výběch 290 m2 stihne 15 kousků hrabavé drůbeže zlikvidovat. Ale pokud máte chuť pustit se do chovu na výkrm, můžete jim trávu doplňovat, třeba se sekačky. Jinak jak už je psáno pižmovka se také dost pase. Kavapo ji bude mít asi pod názvem barbarie. Jen si nejsem jistá, zda cena za kterou kachňata prodávají, je výhodná
Tady se dá něco nastudovat: http://www.chovzvirat.cz/clanek/359-chov-kachen-pizmovych/.
Nechte kachnu v klidu. Trvá to pár dní, než zasedne na pevno. Bude se na hnízdě zdržovat, každý den více a více, až zasedne úplně. Nehoňte ji, nic tím nevyřešíte.
Jestli druhá kachna jeví známky "kvokání" je divné, že by před tím nic nenasnášela. Spíš snášela někam, kde o tom nevíte, nebo jí něco vejce kradlo. Pokud jste doma, tak je dobré kachny během dne nenápadně pozorovat, kam lezou, nebo kam létají. Pokud mohou létat, tak se může stát, že kachna si udělá hnízdo třeba i mimo váš pozemek a jednoho dne přije rovnou s kachňaty.
Proto je dobré už během snášení vejce hlídat - zajistit před mrazem či škodnou, někdy stačí vlastní pes, který se naučí baštit vejce...
Já hybridní slepice odkvokávám tak, že je přemístím do jiného kurníku. Když nenajde své hnízdo, tak přestane po třech dnech kvokat. + krmení a voda. U plemen která májí zachovanou kvokavost, tam je to horší. Takové kvočny si většinou sednou na jákákoli vejce, která najdou. Ale proto se zase pořizují, aby vodily kuřata
Nám už dvě kachny sedí na cca 20-23 vejcích. Třetí kachna má naneseno už 27 , už i píská, pustila peří a stále nesedí. Jinak moje zkušenost, je jak jsem psala, každý rok začne snášet jedna do boudy, po čase se přidá druhá do stejné boudy. Tak je každé ráno - brzy - odděluji, aby se naučila každá snášet jinam. Po zasednutí na hnízdo nepustí ani jinou kachnu ani slepici. Může nastat problém, když kachna z hnízda vyleze, to se pak může nějaká jiná nosnice tam nacpat. Pro tento případ vejce už v průběhu snášky sbírám, nahrazuji podkladky a označuji. Po zasednutí čas od času zkontroluji, zda v hnízdech nejsou nějaká cizí vejce.
Vejce sbírat a dát na hnízda podkladky. Dříve či později by vám vejce něco sebralo, nebo se zkazila. Jinak se nedomnívám, že je dobrý přístup, nechávat drůbež na noc venku, tedy pokud vám nevadí, že o ně můžete jednou v noci přijít. . Jsou to vaše kachny, tak by bylo dobré se o ně postarat. Zahnat dvě kachny do kachníku, snad není tak nadlický výkon. Časem se to naučí a budou večer do kachníku chodit samy. A kdyby náhodou chtěly sedět na vecích a posléze vyvedly kachňata, tak je také dobré je na noc zajistit, aby je něco neroztrhalo.
No vidíte, to je pravda. Také se mi to jeden rok stalo u běžců Pořídila jsem je jen na slimáky, neočekávala jsem hnízdění, že si udělaly dvě kachny hnízdo blízko sebe v kachníku a neustále se o vejce praly. Oddělite se už nenechaly, na to bylo pozdě. A i když jsem mezi ně dávala přepážky a tak, tak jak se jedna šla vyvenčit, tak druhá jí kradla vejce - docházelo k rozbití vajec - a posléze se začaly bít. A to dost drsně.
Teď už mám hnízdící budky se zavíráním rozmístěné po celém pozemku . Aby měla každá kachna klid.
Aby jedna kachna nesla dvě vejce za den, není moc pravděpodobné. Spíše snášejí dvě kachny do jednoho hnízda. Můžete to řešit tak, že brzy ráno kachny pustíte a až jedne vleze na hnízdo, tak té druhé tam zamezíte přístup a poblíž ji dáte tu druhou boudu s podkladky. A postupně budete boudy od sebe pomalu trochu vzdalovat, aby si kachny při hnízdění nevadily.Ale je potřeba vědět, která kachna patří do které boudy.
Nebo to nechat jak to je a doufat, že až ta jedne bude chtít sedět, tu druhou tam už nepustí a ona si najde jiné místo. Je dobré vejce sbírat a podložit potom jen část, aby jedna neseděla na vejcích od dvou kachen.
A přišel jste na to, jak a proč se to naučila? Domnívám se, že to není úplně běžné, aby se kachna naučala žrát vejce. Tak zda jste přišel na příčinu. Pokud ano, tak dejte vědě, ať se můžeme poučit. Napadá mě, třeba špatná konstrukce hnízda, kdy vejce během otáčení rozbije, či hluboké hnízdo, kdy musí do hnízda skočit, či slabá skořápka... tedy nedostatek v krmivu
Také se přikláním k názoru, že je to kachna.
Možná hledá kačera, jak již bylo řečeno, nebo místo na hnízdění. Naše kachny - taky nemají zastřižená křídla - než začnou snášku, lítají po okolí a hledají, ale vzhledem k tomu, že tu máme přirodní vodní tok a dostatek potravy a spoustu boudiček na hnízdění, tak vždy zasednou doma . Kačer neodletěl nikdy, jen tak cvične poskakuje a mává křídly.
Také bych hledala, komu že uletěla a komu ji vrátit.
To zda kacha začne snášet nesouvisí s kačerem. Kachna bude snášet i když kačer nebude pojímat. To jsou dvě věci. Na snášku má vliv krmení a teplota a světlo. Pokud kachna ještě nesnáší, tak ani kačer ještě nemusí "chtít" pojímat a i kachna ještě nejeví zájem.
Kačeři Pižmovek bývají někdy trochu neobratní, ale pokud je kachna ve snášce, tak kačera vyhledává a počká si.
Není to jak u slepic, kdy kohout musí slepici "ulovit a někdy i přeprat".
Jinak si myslím, že není kam spěchat. Pižmovka potřebuje dost pastvy, a zatím je tráva ještě v nedohlednu. Tak jen ať se kachňata líhnou, až bude co spásat .