Informace o uživateli:
Králík: Durynský,
Drůbež: Australka velká,Haburčanka stříbrná černě tečkovaná, Křepelka japonská, nosní hybrydi
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 18. 11. 2017 07:17:51
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
balvek
napsal(a):
Clovek sa uci cely zivot. Stalo sa totiz to najhorsie. Samicka s vrhom 9 dnovym mladat uhynula. Chyba chovatela teda mna (nechal v chove samicku, ktorej matka zahynula rovnakym sposobom a mlada bola odchovana umelo, zrejme nejaka dedicnost).
V snahe zachranit malicke som siahol po radikalnom rieseni. Vzal som samicku od troch vrastlych mladat vo veku 32 dni a dal som ju k malickym 9 dnovym. Nadej zomiera posledna, ina moznost nebola. Samica nevahala, poobzerala malych a uz vecer im natrhala srst, aby im bolo teplucko.
Zazrak sa konal a dnes uz male sa batolia vedla novej matky.
Skusenosti pramenia hlavne z toho, ze nudza i v minulosti ma prinutila odchovavat mladata bez matky len injekcnou striekackou. Ale odtial potial.
Jedno je iste, nebat sa. Kojil som 15 a 17 dnove a uz 24 dnove kralicata vyzili bez matky na pevnej strave a aj ked vyvoj nie uplne optimalny, Rast je vsak celkom v pohode. Skory odstav kralikov nevadi a netreba sa ho bat. Ak vsak nie je nutny tak maminu naruc im dopriat aj do 10 tyzdna.
Za mě velký omyl chovatelstí a rozhodně palec dolů a může se to psát do nekonečna, selekce, selekce, selekce. Chjo.
kachna
napsal(a):
nám zabírá roundup i dominátor, oboje zamlada na list.
Jinak mamča musela, když studovala na střední zemědělce, přísahat profesorovi, že nikdy nebude pěstovat topinambury :oD
Roundup bylo první co jsem zkusil z chemie a nadzemní část "spálená", ale hlízy ok a rostlo to zase z vesela dál.
mesič
napsal(a):
Dobrý den,
v loni jsme vysadili topinambury na místo, kde se nám letos nehodí... zjistliti jsme, že zas taková bomba to není... od půlky sezóny chytly plíseň a byli k ničemu. Prosím o radu, čím se jich zbavit? Děkuji
Dobrý den,
jedině poctivě vykopat všechny hlízy. Z jednoho místa jsem se jich zbavoval 3 roky, zkoušel jsem i chemii, ale hlízy odolaly.
bombata
napsal(a):
ted ještě přemýšlím že pro výkrmovou směs nahradím oves ječmenem ale nevím nevím :-/
Dobrý den,
nechoďte na to složitě. Momentálně krmím jen ječmen, seno, voda a samicím s mladým přidávám ovesné vločky. Když k tomu dáte sem tam, jak jste psal kukuřici, chleba, jablko..., tak v tom nevidím žádný problém.
Dal bych si pozor na tvoření zbytečných směsí a následně přecházení na jiné složení, někteří králíci to neradi.
chov.majster
napsal(a):
Stačí to úplne jednoducho,videl som v akých ťažkých podmienkach žijú divoké králiky v špan. U nás majú raj s naším kŕmením. Až na: pozor na zemiakové šupy,obsahujú jed solanín,najmä klíčky, a stým jačmeňom to nepreháňat/ako to bolo spomenuté tuším na hyd fóre/. A pre pandu, v globále je to u všetkých živočíchov pol na pol.
Dobrý den,
solanin je obsažen zejména v zelených částech slupky a v klíčcích a tím rozhodně nekrmím. Každopádně je tohle krmení desítky let odzkoušené.
Také nedoporučuji krmení trávou z nově založených trávníků, případně dosévaných. Nafouknutí téměř jisté, moje chyba minuly rok :- /
Jestli narážíte na jinou diskuzi o počtu jedinců a pohlaví tak tedy:
V globálním měřítku to 50:50 nevychází (viz lidská populace) je to jen statistický předpoklad vycházející z pravděpodobnosti. Každopádně tvrzení, že každý další jedinec má šanci fifty-fifty je mylná. Jestliže jako celkem pojmeme omezený výběr například 20 jedinců,je předpoklad 10 samců a 10 samic. Po narození 7 samic nám zbývá statisticky 10 samců a 3 samice, z toho jednoznačně vyplývá, že 8 ve vrhu nebude samice 50:50, ale úplně v jiném procentuálním vyjádření. Tvrzením o 50:50 v dalším případě jsme jednoznačně vyloučili předešlou variantu celkového výběru a tudíž jsme porušili konzistenci a normalitu dat. Tohle si můžete ověřit v mnoha statistických programech, ale selský rozum myslím postačí k potvrzení tohohle faktu.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
co to placas kdyz je kralik v riji tak si staví hnizdo jo no ty ses teda hustej :D :D to slysim poprvy :D
http://www.kralikar.cz/index.php/rozmnozovani-a-odchov/item/44-%C5%99%C3%ADje
Může se také stát, že si samice v říji začne stavět hnízdo. Tak také vypadá příznak říje
Falešná březost
Neobvyklým pohlavním obdobím, který se opravdu objevuje u samic jen zřídka, je falešná březost, odborně PSEUDOGRAVIDITA. Jedná se o cyklus, který je vyvolán hormonální změnou v samičím těle, většinou se s ním setkáváme okolo 14.-19. dne po připouštění.
37 den po připuštění falešná březost?
Se tady nějak začínají rozmáhat odpovědi v podobném duchu
Dobrý den,
možná dost chovatelů se mnou nebude souhlasit, ale co se vydat cestou krmení "po staru"? Já se jí vydal a nemám žádné problémy v chovu (ťuky ťuk) a z ekonomického hlediska je to jasná volba.
Přes zimu krmím seno, ječmen, krmnou řepu a mrkev, giganty, topinambury, vařené brambory a slupky z oškrabaných brambor smíchané se šrotem, suchý chleba. Samicím s mladými přidávám ovesné vločky.
Ječmen jsem koupil 5 Kč/kg a brambory 2,5 Kč/kg a ovesné vločky kolem 20 Kč/kg. Zbytek si sám vypěstuji na zahradě. Slunečnici jsem kupoval pro slepice a je 4-5x dražší než ječmen, takže pro zlepšení rentability chovu bych ji vypustil. Další věcí jsou granule, které jsou 2x dražší než zmiňovaný ječmen a bez granulí to šlo kdysi a jde to i dnes. Vitamíny nedávám vůbec.
Přes léto přecházím na zelnou píci, kdy krmím trávou + co zahrada dá : listy salátu, vrchy topinambur, nať z mrkve, kedlubny atd. Trávu co nesní během dne vytahují z jeslí a suším na seno. Zde se dá znovu ušetřit spousty peněz, pokud nemáte zahrádku dají se výše zmíněné komodity sehnatv určitý čas za dobrý peníz.
Vámi napsané složení krmiv je zřejmě nejjednodušší na obsluhu, ale je ve značném rozporu s finanční efektivností chovu.
drozd
napsal(a):
Králíkáren spousta a každá hezká. Mám několik otázek:
1. Proč nemá každá vzadu okapový žlábek (okap)?
2. Má každá sklopenou podlahu dozadu a proč ne?
3. Má každá nepromokavé lino nebo nějakou hmotu, která nepromáčí prkna a svede moč mimo kotec?
4. Možná by bylo vhodné zauvažovat nad odklápěcím zadním prknem těsně nad podlahou (na háčky). Tak by se železnými hráběmi hnůj vyšťouchl dozadu do kolečka a nemusel tahat dopředu kolem vstupů do kotců a kolem krmítek. A podlaha by se dal i spláchnout miskou vody.
5. Část má pro usnadnění práce nádobu na vkládání sena zvenku. Není pohodlnější naplánovat vždy mezi dvěma kotci 15 cm prostor, dávat seno tam a do kotců si ho mohou králíci stahovat mezi žebřinami a krmtko by nebylo vrchem přístupné? Na jedno otevření dvířek (ta by byla také navíc..) by se dalo seno do pro dva kotce.
6. Nikde jsem si nevšiml vnějšího zateplení boků polystyrenem - ve dne chlad, v noci a zimě teplo. Ale možná byl zakryt, sluníčko mu nedělá dobře. Stejně tak nevím, zda byly takto chráněny podlahy zespodu.
7. Proč většina nepřemýšlí nad centrálním napájením? Protože nejde čistit?
8. Jen málo kdo má krmítko na granule a obilí. To ho všichni dávají do kameninových znečistitelných misek?
9.Přemýšlel někdo o automatickém dávkování granulí nebo obilí, aby ho stačilo dát do tří přihrádek pro každý kotec a nějaký motůrek by je pustil po osmi hodinách kanálkem dolů do krmítek? Chovatel by nebyl uvázán u králíků jako pes u boudy.
10. Velká část chovatelů můuví o klidové části. A přesto u hodně kotců jsou dvířka přes celé čelo, ačkoliv by stačila třetinová. Nebo to je kvůli vytahování hnoje?
11. Pokud jsou v králíkárně 4 kotce vedle sebe, mohla by být deska mezi dvěma prostředními kotci vysouvatelná a tím by z normálního kotce pro 2-3 králíky vznikl velký pro samici.
Jsou to jen podněty od laika nepraktika, tak je lze snadno odbýt.
Dobrý den,
na každou otázku může být více odpovědí, zkusím tedy odpovědět ze svého pohledu. Nebrat jako dogma :- )
1) Okapový žlábek slouží k odvodu moči, nejčastěji do připravené nádržky. Pokud uděláte zadní část králíkárny kaskádovitě tzn. vrchni kotec bude mit zadní přesah největší a směrem dolu se bude snižovat, tak nepotřebujete mít žádny žlábek a moč při odtékání bude skapávat přímo dolů na zem, aniž by se rozprskla o nižší část kotce.
2) Většina ji mívá sklopenou dozadu, právě kvůli odtoku moči. Králík většinou močí v zadním rohu kotce a odvod moči je nejrychlejší. V králičinci mám sklon dopředu, jelikož je mezi 3 zdmi napevno a žlábek vzadu tedy není možný. Používají se i žlábky z boku.
3) Tato podložka chrání podlahu před vlhkostí, jenž zapřičiňuje vznik dřevokazných hub a plísní a počátek degradace králíkárny. Další efekt je lepší vyklízení kotce.
4) Samozřejme taková konstrukce se používá a často bývá výklopná celá zadní část a hnůj se vyhodí tudy. Toto provedení mě zaujalo s řešením, kdy za králíkárnou bylo hnojiště, jenž bylo ve výběhu slepic a ty se v něm rády hrabaly a odpadlo nějaké nakládáni a vození hnoje.
5) Měl jsem společné jesle pro dva kotce, ale králící si seno vytahovali do podestýlky, aby jim ho soused zřejmě nesnědl dříve, proto jsem se vrátil ke klasice.
6) Králík nemá problémy i s výraznějšími mrazy, pokud je v suchu a závětří. Není tedy třeba zateplovat kvůli zimě a s přehřátím v létě v kotci taky nemívám problém. Nehledě na to, že na polystyrénu může kondenzovat voda a znovu viz bod 3.
7) Centrální napájeni si nedokážu moc představit u systému mých kotců. Čištění je druhá věc. Napáječky taky čistím a vylívám vodu většinou dřívě než ji králik dopije.
8) Ano dávám do kameniny a je-li nějak víc znečištěná, vyklopim to slepicím na zem a očistím.
9) Nevím, jak bych řešil dávkování řepy, mrkve, petržele, topinambury, kedlubny, trávy, sena... takže pro mne by to byla výrazná investice, bez výrazného efektu, jelikož bych tam stejnak musel jít.
10) Nemám klidovou část, takže nemohu hodnotit. Králík zaleze do zadního rohu kotce a odpočívá.
11) Mezistěny mám z prken přichycenými vruty, v případě pořeby pomoci aku odšroubuji a mám velký kotec.
Dobrý den,
vždyť většina lidí provádí kontrolní připouštění, tak proč by nepoznal jestli je připuštěná? Osobně pozorují po připuštění chováni samice a zkusím ji dát k samci za pár dní jestli je u něj neklidná, zalehne a vrčí (prská) či jak to popsat, tak ji hnedka beru od samce.
Dvě samice se mi v jednom velkém kotci snesou, ale jestli to má nějaky pozitivní účinek netuším.
Počkejte na pondělí nebo pátek, mělo by se oteplit. Přitom pozorujte samici jestli vykazuje příznaky říje.
Tento rok mi to šlo taky nějak hůře, ale už jsou duryňáčci na světě a jako pokaždé pak má člověk velkou radost a nový elan
Dobrý den,
1) čzk je do těchto podmínek vhodná, ale jestli chcete slepice jen na vejce, tak bych se poohledl po jiném plemeni
2) důležité je udělat hřady a snáškové hnízda + něco dát jako podestýlku. U mě jsou slepice v kurníku jen na noc, jinak běhají po zahradě a když je sníh jsou pod přístřeškem, anebo ještě raději bývaji ve foliovníku, kde jim rozházím zrno.
3) pokud pěstujete zeleninu je dobré je oddělit, pokud jen sad a tráva, je možne je nechat na volno pokud rozdýchate trošku rozhrabané místa.
4) slepice můžou být bez kohouta, ale je lepší ho mít.
5) zjistěte si v okolí nějakou výstavu a tam si určitě vyberete, případně Vás okouzlí jine plemeno na živo.
6) nedělám ani jedno, někteří přelečují kokcidiozu. Každý podle svého uvážení.
Dobrý den,
pro mladé chovatele je zdejší vlákno a diskuze jen přínosem v utváření svého postoje k chovatelství a vystavování jedinců. Když poslouchám vyprávění svého dědy o hodnocení, tak dospívám k závěru, že se nic nezměnilo. Proto ani nehodlám vystavovat. Ostatně o kvalitě svého chovu má být chovatel přesvědčen navzdory hodnocení v porovnáním se vzorníkem. Trochu mě zaráží podpis Jiřího Pavlíka, jenž psal rozporuplně i na stránkách AlHaDuBi, jehož si jako chovatele a jeho dosažených úspěchu velmi vážím v plemenu jaké chovám. Zadavatelce přeji lepší a stabilní hodnocení a ostatním, jako jsem já radost z chovu.
Ing. Panda