Zdravím všechny a pokládám dotaz za mou kamarádku.
Ta v létě nečekaně zdědila malý venkovský domek po své pratetě. Bohužel s pratetou nebyly skoro vůbec v kontaktu, takže o 7 kočičkách, které také spadají do dědictví vůbec nic neví.
Jedná se o dva dospělé kocoury (ti asi kastrovaní jsou, nebo nevím, jestli se i u koček vyskytují kryptorchidi, ale kulky nemají ),3 dospělé kočky a 2 odrostlá koťata (kocourek a kočička, patrně sourozenci). Kamarádka chce v domečku bydlet natrvalo, všechny kočičky si samozřejmě ponechá a dochová je v péči a teple domova tak, jak jsou zvyklé, ale jejich počet navyšovat nechce. Ti mladí půjdou na kastraci během několika měsíců, ale co s těma kočkama ? Pozná se nějak, že jsou kastrované? Třeba z hladiny hormonů, nebo tak nějak ?
Kamarádka zkusila oslovit dva spádové veterináře, ale těm jméno zemřelé pratety nic neříkalo, takže ti asi její kočky nekastrovali.
No, bohužel na první pohled nedá, leda ze by mely vycvaknuty kousek ucha, to dělají u odchycených koček některé utulky. Kocouri by měli kulky vidět. Pokud jsou kastrovaní, da se předpokládat, ze i ty kočky...ale...100% to bude až s dobou říjí...pokud začnou řvát, stačí počkat až dořvou a cca za týden dat vykastrovat. ;)
Po kastraci mají jizvu cca 5 cm, která velmi rychle zaroste a nic nepoznáte.