Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Diskuse » Kočky »

Nová starší kočka

Pěkný den, před vánoci jsem si vzala k sobě 11ti letou kočičku, předchozí majitelka zemřela.Hned když jsem jí vyndala z přepravky zalezla pod postel...už jsou to tři týdny a pořád je jen tam, najíst i napít se jde jen když nejsem v místnosti nebo když v noci spím.Stačí abych se jen pohla na posteli a utíká se zpátky schovat, to se k ní ani nesnažím jít.Na hračky už nereaguje, asi jí v tom věku už nezajímají...Myslíte, že si na mě ještě zvykne, nebo se prostě rozhodla strávit stáří pod postelí? :D.
Máte další zvířata?
předpokládám, že s vámi doma žijí i další osoby?
Má kočka možnost vyšplhat si někde nahoru, škrabadla, skříně se stupínky apod?
Kočka byla zvyklá na přístup ven, resp. byla (polo)venkovní?
Máte s kočkama zkušenosti, máte k nim blízký vztah?
Tak bydlím v bytě s kamarádkou, každá má svůj pokoj, ona má taky kočku, ještě kotě.Ta moje žila v bytě s paní a s dalšíma kočkama.
Škrabadlo má jen nízký, to mě nenapadlo pořídit vysoký, že by se schovala nahoře, když by chtěla.
Jinak kočku mám i doma u rodičů už taky starou, plus jich je plno na zahradě, ale všechny jsou tam od mala, starší jsem nikdy nebrala.
A žila v bytě, po smrti paní byly kočky venku, tahle se ale prý dožadovala puštění do bytu, mňoukala přede dveřmi, dokud jí někdo nepustil do bytu, takže mi bylo řečeno, že v bytě jí to bude vyhovovat.
Tak...je už to přece jen starší kočička, hůře se adaptující, a to už je na ni asi mnoho změn najednou - smrt paničky, nové prostředí, noví lidé, nová zvířata...plus může mít i od přírody plašší, bázlivější povahu...Zkoušíte se s ní nějak sblížit? Nejlépe asi - když se nechce k vám přiblížit - nějak na ni "chlácholivě" mluvit, povídat si s ní, něco jí nabízet?

Super by bylo vytvořit nějaký bezpečný a klidný její prostor, ale pokud máte sama pro sebe 1 pokoj, asi to není snadné. Zalezlá na škrabadle, ve skříni nebo pod postelí...nevím jestli je to významný rozdíl, možná jen v tom, že kočky si při "úniku" do výšek připadají bezpečnější a má přehled. Hračky - nevím, je to individuální, ale naše první kočka si už opravdu v tomto věku hrála minimálně
Pak můžete zkusit různé přírodní přípravky od šanty a kozlíku po feliway, bachovy kapky...
Také se bázlivé kočky řešily třeba i v TV pořadech (Kočka není pes atd.), můžete zkusit dohledat na netu pro nějaké typy.

Bude to asi chtít více času, trpělivosti a vynalézavosti, ale jste hodná, že jste se jí ujala a zkoušíte se s ní sblížit
"v tom, že kočky si při "úniku" do výšek připadají bezpečnější a má přehled. "
to jste napsala přesně Acamar. Škrabadlo do výšky, resp. aspoň nějaké výškové úniky /police, skříňky na zdi se stupínky/ jsou pro kočky důležité, a pro ty plaché bojínky obzvlášť. Taky mám kocoura spíše plachého, ale osmělil se a je mazel.
z přehledného výhledu nahoře se kočka opravdu dříve a lépe osměluje, než z prostoru pod postelí či ve skříni, odkud nemůže vidět, že jí nikde nic nehrozí, neví kde kdo je..
Jinak mě ještě napadlo - kočky nesnáší uzavřené dveře. Můj kocour by byl děsně nešťastný, žít pořád jen v jednom uzavřeném pokoji. Neříkám že to absolutně nejde, ale že je to další faktor stresový. Taky byla zvyklá na přítomnost dalších koček, teď žádnou z nich nevídá, i to s ní mohlo zamávat.
Jinak plašani rádi spíše tiché prostředí, návštěv minimum. I hlučnost či provoz domácnosti může mít vliv, že kočka nevylézá.
Jinak to že mňaukala před starým bytem - z ní ještě čistě bytovou kočku nedělá, dle mě.
Silef - jak se to vyvíjí?
Ještě jsem si vzpomněla na díl "Kočka není pes" asi podobný tomu vašemu - co si tak matně pamatuji, p.Vodičková řešila kočku, která žila už dlouho pouze v gauči, vylézala zřídka (asi jídlo, pití, když nikdo nebyl v dosahu, jinak hned utíkala zpět)...ale nepamatuji se už, co radila a jak to dopadlo. Našla jsem odkaz...

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11535735801-kocka-neni-pes/216562221350012-agresivni-debie-a-plachy-pan-novacek/

Joanne zavřené dveře nenáviděla každá z našich koček, to byl řev do pár minut
Hluk (je-li od starší paní, kde asi byl klid) vadit určitě může. Ale na mne to spíše dělá dojem, že jádro pudla je v tom, že kočka bude plašší a bázlivá a těžce se vyrovnává s tolika změnami. To dostat do normálu je těžký úkol určitě i pro zkušeného kočkaře
Já osobní zkušenost s tímto nemám, třeba se ozve někdo, kdo to sám řešil.
Ještě jsem zapomněla napsat, že mi minulý víkend, když jsem uklízela utekla zpod postele a schovala se za obraz co mám na zemi opřenej, byla tam i přes noc a nechala se tam i v klidu pohladit, předla, natahovala se ke mně, myslela jsem, že už bude lepší, ale další den v noci se vrátila zpátky pod postel a je to stejné.
Jinak hluk tam není, obě jsme často v práci nebo ve škole, návštěva tam ani nebyla od doby co jí mám.
Zkusím se příští týden podívat po tom větším škrabadle.
Silef: Hlavně ať má možnost schovky/úniku nahoru do výšky - klidně stupínky, police, přistavit stůl či židli vedle skříně..
To proti stresu pomáhá hodně.

Přidat reakci

Text tučně Kurzíva Potržený text


Souhlasím s pravidly diskuse.
« Zpět na výpis diskusních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Trávení, játra, žlučník, metabolismus
Veterinární produkt Regavet harmonizuje játra a žlučník. Řeší trávicí problémy. Pomáhá při alergiích či ekzémech.
Zažívání, tlusté střevo, imunita
Veterinární produkt Probiovet obnovuje střevní mikroflóru. Řeší zažívací problémy a posiluje obranyschopnost.
Kosti, klouby, kostní tkáně, chrupavky
Veterinární produkt Skelevet regeneruje kostní tkáně, vyživuje kosti a klouby. Pomáhá při artróze a artritidě.
Pučálka s.r.o. - Specialista na holistická krmiva
Dodání do 48 hodin. Doprava zdarma. Vše skladem. Profesionální servis.