Dobrý den, včera jsem si všimla, že můj kocour (bytový briťák, kastrovaný, má rok a půl) má zarudlý pruh kolem zubů. Dnes dopoledne byl u veterináře, který nařídil dásně sledovat a při zhoršení přijít na kontrolu.
Jenže já nechci čekat, jestli mu zhnisá celá huba, chtěla jsem to řešit zavčasu když má "jen" ten červený pruh kolem zubů. Čekala jsem, že mu vet zoubky třeba nějak očistí, dá nám nějakou mastičku na ty dásně, zkrátka nějak kocourovi uleví... Je to standartní postup při onemocnění dásní? Přemýšlím že bych zašla k jinému vetovi, který by mu na to něco dal, ale nevím, jestli moc nehysterčím
Uživatel s deaktivovaným účtem
Pro klid duše můžete stav zkonzultovat ještě s jiným veterinářem a uvidíte co Vám řekne.
Jinak na zánět v úsní dutině (tedy i dásně) je dobrý přípravek s obsahem chlorhexidinu. Ten je obsažen v:
Stomodine gel,
Gingisan
Curasept ADS 350 (má největší obsah chlorhexidinu 0,5%. Ostatní 0,1%)
a ústní voda Corsodyl.
Bolavou dáseň tím potřete.
Chlorhexedin diglukonát, působí proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím, virům a plísním. Ničí iifekční onemocnění a záněty v ústní dutině. Používá se jak u lidí, tak zvířat.
Bolavá dáseň někdy souvisí se zubním kamenem a proti tvorbě zubního kamene je dobrá mořská řasa Kelpa.Zamíchá se do jídla, které má zvířatko moc rádo (třeba Felinka miluje konzervičky s kuřecím ve vývaru).Pokud zubní kámen už je vytvořený a není to ještě na odstranění ultrazvukem, tak Kelpa zpomaluje tvorbu vrstev zubního kamene, čili nehorší se to.
Felinka120
napsal(a):
Pro klid duše můžete stav zkonzultovat ještě s jiným veterinářem a uvidíte co Vám řekne.
Jinak na zánět v úsní dutině (tedy i dásně) je dobrý přípravek s obsahem chlorhexidinu. Ten je obsažen v:
Stomodine gel,
Gingisan
Curasept ADS 350 (má největší obsah chlorhexidinu 0,5%. Ostatní 0,1%)
a ústní voda Corsodyl.
Bolavou dáseň tím potřete.
Chlorhexedin diglukonát, působí proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím, virům a plísním. Ničí iifekční onemocnění a záněty v ústní dutině. Používá se jak u lidí, tak zvířat.
Bolavá dáseň někdy souvisí se zubním kamenem a proti tvorbě zubního kamene je dobrá mořská řasa Kelpa.Zamíchá se do jídla, které má zvířatko moc rádo (třeba Felinka miluje konzervičky s kuřecím ve vývaru).Pokud zubní kámen už je vytvořený a není to ještě na odstranění ultrazvukem, tak Kelpa zpomaluje tvorbu vrstev zubního kamene, čili nehorší se to.
Výše jmenované přípravky jsou z humánní medicíny. Jste si opravdu jistá, že je mohou i kočky? Já teda ne. Prostě nevím. Na dásně co je hodně šetřivé je Mundisal gel. Šetřivý proto, že se aplikuje kojencům a miminům při potížích s prořezáváním zoubků. Ale opět - nevím, zda jde takto přenést lék z humánní medicíny do veterinární medicíny (obzvlášť když Mundisal obsahuje salicylát).
Vůbec se bát nemusíte, chlorhexidin diglukonát, který je obsažený ve výše jmenovaných produktech se kromě humání medicíny, používá i ve veterinární medicíně, nejen při ošetření ústní dutiny, ale také jako desinfekční pěna pro zvířátka při ošetření řezných ran (třeba pořezaná tlapička) SkinMed od Cymedicy.
Podívejte se sem:
http://www.cymedica.com/www/cz/produkty/skinmed-spray/
A nebo sem(Stomodine gel, určený právě pro psy a kočky)
https://kosmetika-a-uprava-psa.heureka.cz/icf-stomodine-gel-30g/#
A nebo sem(Gingisan- pro zvířátka od Vetoquonolu):
https://kosmetika-a-uprava-psa.heureka.cz/vetoquonol-gingisan-gel-20g/specifikace/#section
Co se týče Cuprasept:
https://www.nazuby.cz/Curasept-ADS-350-gel-0-5-procent-CHX-30-ml?gclid=EAIaIQobChMIx8uI1IH03gIVyeWaCh2onAIUEAAYAiAAEgJwiPD_BwE
Obsahuje jako pomocnou látku propylen glykol a ten je pro kočičky jedovatý, pro psy ne. Takže za tuto radu se omlouvám, ale jeden známý ho používá u kočky a zatím nic.Takže raději ne(promluvím s ním).
Corsodyl:
https://www.drmax.cz/corsodyl-ustni-voda-0-1-200ml?_ga=2.163236158.308987102.1543257421-610952897.1543257421&_gac=1.205188388.1543304189.EAIaIQobChMI_f3U7Yf03gIViNKyCh1SuAZlEAAYASAAEgIRu_D_BwE
(neobsahuje jedovaté látky pro kočku)
Jinak k tomu dotazu Mundisal gel, ten zrovna nemůžete použít pro kočičky, protože obsahuje salicylát, což je fenolický derivát a všechny fenolické látky jsou pro kočičky toxické - jedovaté.
Nevím, jak se stavíte k homeopatii, ale doporučila mi něco sousedka, co měla vyzkoušeno na psa a mému to opravdu velmi pomohlo. Vetka mi o kocourových dásních řekla něco podobného: že je má špatné, ne proužek, ale už celé do fialova, což jsem i sama už zachytila a smrdělo mu i hrozně z tlamky. Po zkušenosti se psem jsem neváhala a našla jsem si homeopatika pro kočky k tomuto účelu: Mercurius corrosivus 15 C, tady máte celý odkaz: https://svethomeopatie.cz/cs/920-jak-si-poradit-se-zanetem-dasni-u-kocoura
Za dva měsíce, kdy kocour dostával zprvu dvě, pak jednu dávku denně, jsme byli s úrazem na jiné veterině a jelikož měl čerstvě uražený zub, jsem veterináře poprosila, ať mu koukne na ty zuby, že vlastně nevím, jestli je vypadnutý nebo uražený, protože vetka říkala, že má špatné dásně. Koukal a kroutil hlavou, co viděla, prý má dásně naprosto v pořádku a zub je ulomený, nejspíš z té bitky.
Uživatel s deaktivovaným účtem

propylenglykol je pro psy jedovatý, ale funguje trochu jinak než u koček
kočce stačí méně
ale fakt nezkoušejte nechat psa v garáži, kde máte nemrznoucí kanystr
je to nasládlé
z propylenglykolu se otráví později než ethylenglykolu, to je fakt
intoxikace psa léčena hemodialýzou, pozitivní na propylenglykol a neg. na ten druhý druh v nemrznoucí směsi
propylenglykol není zakázaný v krmivech pro psy (má jasně stanovený limit), pro kočky už zakázaný je, potom, co se zjistilo, že je dokáže otrávit celkem rychle
ale to neznamená, že není jedovatý
tuhle fámu do světa asi vypustil výrobce Purina Beneful, protože ..prostě proto
všimněte si, že takové hnusné přísady používá jen Purina, Pedigree,.. a proto máme tak hrozně zdravá a odolná zvířata
americký gigant Petco rozhlásil, že do poloviny roku 2019 vyhodí z regálů všecky potraviny, které obsahují BHT, BHA, grycerol,..
ale to není jen tak, do Nového roku, ale protože to prostě zvířatům škodí a už to bylo vidět hodně
dásně, zuby, to nejsou jen zuby, příčina může být třeba u ledvin a ty se ukážou "špatnými" až je skoro pozdě, v krvi neukážou nic, je to na houby, ale aspoň tu krev vzít mohl, zánět se pozná
ten dr. "sledujte".. mám počkat, až mi kočka napíše email nebo zazpívá, že ji to fakt bolí ?
Uživatel s deaktivovaným účtem

xylitol - ten zas u koček není prozkoumaný, u psů vysoce toxický
je jen jediná studie, z letošního roku, a zahrnuje 6 koček středního věku
prozkoumáno není, protože nikoho moc nenapadlo dávat kočkám žvýkačky
a také kočka si pro žvýkačku nedojde, nechutná jí to
Isopropylalkohol - tím jsem sundávala připečenou chladící pastu z procesorů, když jsem ještě byla .. mladá
kočce do tlamy bych to nedávala
skrytý ethylen oxid také nic moc
já vám nevím.. dávejte bacha.. ale ona si to kočka stejně nenechá do tlamky namatlat :-)
Nevím, kde jste vzala izopropylalkohol, ten tam obsažený není(doufám, že si ho nepletete s glycerinem) a bude te se divit, ale Curasept ADS 350, ve kterém je obsažený propylenglykol (jako pomocná látka), používají kočkaři, kteří mají kočky Sphynx, čili s papírama a ti by kočce jen tak něco nedali.
Podívejte se sem:
http://www.mooncat.cz/pece-o-sphynxe-nemoci-radce.html
A tady k tomu xylitolu-podívejte se sem:
http://www.mooncat.cz/sphynxi-poradna---diskuzni-forum.html?radek=30&tlacitko=detail&list=75
A kočička si to do tlamky nechá namatlat, jak vidíte sphynx ano a moje taky, když měla kolem jednoho zoubku krvavý proužek, už ho tam nemá (stomodine gel s chlorhexidinem).
A napište nám všem, v čem se skrývá ethylen oxid (jaký přípravek a za jakou látkou se skrývá).
A zajímají mne ty studie, zkuste nám sem dát na ně odkazy. Děkuji.
A jinak k těm ledvinám, dříve se odhalovalo chronické a akutní selhání ledvin přes kreatin v krvi,který odhalil poškození ledvin, až, když ledviny nefugovaly z 75%. Dnes je nová metoda SDMA, která odhalí poškození ledvin již při 25% a to není ještě pozdě.
Uživatel s deaktivovaným účtem

napíšu to jen Vám, odborníkovi, ať může posoudit :-)
ethylen oxid PEG 40
mooncat.. pardon, to je nanic, xylitol je vysoce toxický pro psy a neprobádaný u koček a na tom trvám
jste vet ?
tu je studie o kočkách, a pokud hledáte xylitol in cats, je tam tato citovaná, protože jiná není
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29430681
isopropylalkohol je v skinmedu, logicky, je to určeno na desinfekci vně, ne vnitřku, na dásně se to tu nedoporučovalo, jo, ale mohlo by, když ten chlorhexidin je ok...radši budu prohledávat každou mikro složku všeho, než věřit všemu, co se na těch internetech píše
o metodách řešení ohledně ledvin nevím nic, jde o to, aby se jen nenabrala krev a neřeklo se - nic tam není
kočce zmizel proužek desinfekcí a příčina ?
Tak PEG - je mezinárodní zkratka v polymerech pro polyethylenglykol (na tom zase trvám já ) a může obsahovat zbytky ethylen oxidu, ze kterého se vyrábí polymerací.
Ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu se používá jako emulgátor.
SkinMed jsem uvedla jako další přípravek, který obsahuje chlorhexidin, ale rozhodně jsem neměla na mysli ho doporučit na dásně-jasně jsem tam psala, že se používá pro desinfekci. Veterinářky, u kterých jsme byli se známým, použivají SkinMed na desinfekci povrchových ran.
Co se týče propylenglykolu asi Vás hodně překvapím, podívejte se na tohle složení v přípravku od Biovety, což je farmaceutická firma, která se zaměřuje na výrobu veterinárních léčiv a zaměstnává převážně veterináře: V tomto přípravku je největší obsah propylenglykolu a sice 40g a je určen pro kočky na čitění uší. Domnívám se, že je to proto, že kromě toho, že Propylenglykol je výborné rozpouštědlo, ale také má antibakteriální vlastnosti a když uvážíte, že se tento přípravek aplikuje jen po dobu zdravotních obtíží, čili krátkou dobu a v malém množství,tak asi kočku nepřiotráví ani neotráví, ale něco jiného je pokud propylenglykol je obsažený v krmivech, kde kočka sní asi 80g granulí za den, což je hodně a pokud se bude tímto živit celý život (nebo jen delší dobu), tak tam se to projeví.
https://www.bioveta.cz/pripravky/veterinarni-pripravky/otofin-usni-lotio-roztok.html
Otifree od Vetoquinolu rovněž obsahuje propylenglykol pro kočky
https://www.lekarna.cz/otifree-a-u-v-sol-1x60ml/
Clorexyderm oto s obsahem chlorhexidinu(rovněž obsahuje propylengylkol a navíc malé množství kys.salicylové, což není pro kočku jedovaté). Tento přípravek jsme kdysi dostaly na čištění uší, když jsme měly v ouškách streptokoka.Nepřiotrávila se, je zdravá.
https://kosmetika-a-uprava-psa.heureka.cz/icf-clorexyderm-oto-150ml/specifikace/#section
Xylazin 2% - je lék, který se aplikuje kočce intravenózně (nitrožilně - injekčně) a také obsahuje jako pomocnou látku propylenglykol.
https://www.lekarna.cz/xylazin-2-a-u-v-inj-50ml/
Otibiovin - jsou ušní kapky s obsahem kys. salicylové, která je pro kočky jedovatá, ale pokud je v přípravku malé množství, tak jedovatá není(záleží na koncentraci), tak mne to vysvětlil kdysi veterinář, když jsme tyto kapky dostaly a myslím si, že obdobně to bude i s propylenglykolem.
https://www.bioveta.cz/pripravky/veterinarni-pripravky/otibiovin-usni-kapky-roztok.html
Jinak MoonCat a pan Olda, který MoonCat založil je mezi kočkaři pojem. Je velmi uznávaný nejen mezi Sphynx kočkaři, ale i ostatními.
Příčina zánětu dásní-no nejspíš přemnožené bakterie, protože chlorhexidin ničí grampozitivní, gramnegativní bakterie. Kromě bakterií ničí i plísně a viry. Stravu má pořáď stejnou a zatím je v pořádku. Jí granule i maso a v kuřecím vývaru sní i zeleninu s rýží(vláknina). Do jídla teď navíc dostává mořskou řasu Kelp.
Uživatel s deaktivovaným účtem

jo, hodně jste mě překvapila, povrchovým použitím propylenglykolu a popisem PEG40 a chlorhexidinu z wiki.. velmi děkuji .. ne, dost velký pojem jsou mí kocouři, ne nějaký pán na netu :-)
Uživatel s deaktivovaným účtem

no já nevím, kdo je jaký kočkař, ale .. tím spíš by měl mít víc soudnosti.. na tom webu je to od 2014 a to už toxicita xylitolu u psů známa byla a u koček se poprvé řešila až v polovině roku 2018, tak jak mohu informaci na nějakém kočko webu brát za ok, když každý odkaz gůgla mi říká, že to prostě není pravda ?
během 15 minut může přijít dokonce koma a selhání jater
u koček v té jedné jediné studii se stejný účinek neprokázal.. u šesti testovaných koček..pro mě hodnota 0
ale ok, on to neví ani každý vet, tak nic
není to sice rozvětvené diskuzi ale k tématu ano zkuste potírat a kapat koloidní stříbro to kočce dávat můžete max 3 kapky 3x denně dávali jsme po dohodě s vet kočičce já někdy kápnu do vody když je náznak na průjem u něj to spíš řeším probiotiky ty mi ted zabrali úplně vždy na průjem ale na ty dásně to stříbro by mohlo pomoci zabijí 99% bakterii viru i plísní a není toxické v tomto množství určitě ne
Uživatel s deaktivovaným účtem

Felinka120
napsal(a):
Megi a nezáleží u toho xylitolu na dávce?
u všeho záleží na dávce.. třeba u hadího jedu také, ne ? :-)
ne, opravdu, ten xylitol je blbý, nevím to dlouho, někteří vet to také neví
tohle
https://www.radaveterinare.cz/pes/clanky/umele-sladidlo-xylitol-psum-dokaze-priotravit-zivot-144
je odtud
https://www.petmd.com/dog/emergency/poisoning-toxicity/6-dangerous-and-surprising-items-contain-xylitol
http://www.narodniregistr.cz/magazin-nr.php?clanek=potraviny-mohou-ohrozit-vaseho-psa
přiznávám, že dávku si nepamatuji
https://www.google.cz/search?q=xylitol+in+dogs+study&oq=xylitol+in+dogs+study&aqs=chrome..69i57j0l5.3245j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8
někde se uvádí, že např. šarpej je extra citlivý na tuhle látku, tak je to takové divné, že se otestovalo 6 koček a konec
ale může to být tím, že inzulin funguje u koček a psů jinak ?
Megi, měla jsem na mysli LD50 U PSA PRO XYLITOL, tak jsem trochu hledala a našla, že dávka xylitolu, která vyvolá u psa hypoglykemii se pohybuje mezi 50-100mg xylitolu/Kg hmotnosti psa.
https://vcahospitals.com/know-your-pet/xylitol-toxicity-in-dogs
No a ve studii o kočkách použili dávky 100, 500 a 1000 mg xylitolu/Kg hmotnosti kočky a nic se neprojevilo. To je asi taky důvod proč studii ukončili.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29430681
A v dentálním přípravku Curasept ADS 350 určitě nebude takové množství. V dentálních přípravcích bývají látky zastoupeny v malých množstvích. Třeba jen chlorhexidin většinou 0,1%.Takže se nemusíte bát. A kromě toho pan Olda to nejdříve vyzkoušel na svých kočkách a pak doporučil ostatním a bylo to v roce 2014. Pokud by se nějaká kočka přiotrávila xylitolem v dentálním přípravku, určitě by se pan Olda ozval a varoval všechny ostatní. Ale nic takového se nestalo.
A tohle je k inzulinu u psů a koček a také k hypoglykemii u psů a koček(už jen pro zajimavost):
https://www.vethope.cz/cs/cukrovka-u-domacich-zvirecich-mazlicku/
Uživatel s deaktivovaným účtem

i dvě žvýkačky stačí, se někde psalo..možná i méně, protože složení začíná slovem xylitol (jedna má něco přes gram) a u ústní vody je první voda a druhý xylitol
stejně je to zajímavé, že na některá zvířata to nemá účinek žádný hrozný a na psy a pár dalších tohle
u koček si myslím, že mají nějaký šestý smysl, co se nesmí jíst
je to možné ?
Megi, psi jsou na tom nejhůř (50-100mg Xylitolu/Kg hmotnosti psa), potom králík LD50 2g Xylitolu/Kg hmotnosti králíka a krysy mají LD50 4-6g Xylitolu/Kg hmotnosti krysy.
Takže kočky sice jsou odolné dávce 1000mg Xylitolu/Kg hmotnosti kočky, ale nikdo zatím neví co by udělolo s kočkou 2g a víc.....
Jinak si taky myslím, že kočky mají šestý smysl co jíst. Felinka, když byla malá, tak lovila všechno co se hýbala a létalo (i čmeláka), kromě vos a včel.
Laila.aila
napsal(a):
není to sice rozvětvené diskuzi ale k tématu ano zkuste potírat a kapat koloidní stříbro to kočce dávat můžete max 3 kapky 3x denně dávali jsme po dohodě s vet kočičce já někdy kápnu do vody když je náznak na průjem u něj to spíš řeším probiotiky ty mi ted zabrali úplně vždy na průjem ale na ty dásně to stříbro by mohlo pomoci zabijí 99% bakterii viru i plísní a není toxické v tomto množství určitě ne
Jo, koloidní stříbro je dobrý,i ta dávka může být dobrá, ale zapomněla jste napsát sílu (koncentraci) stříbra v roztoku, uvádí se v ppm.
Uživatel s deaktivovaným účtem

no dyť říkám, nic jiného kromě té jedné jediné studie se nedělalo, takže se prostě neví
a to je pro mě konec - nevím = nepoužiju .. také k čemu zkoumat dál, když kočka ty věci prostě nejí a nikdo otravy nehlásil jako u psů
stejně ale.. je to ve slupkách - rýže, oves, švestky.. a psi to jedí.. teda to ovoce venku určitě.. oni mají určitě kapesní neutralizátor
No, ono Felinka normálně nejí rýži a ovesné vločky, ale uvařenou v kuřecím vývaru, tu s ní (kočky jedí jen to co jim voní). A má to jen občas a malé množství, abych do ni dostala trochu vlákniny. Tak to vypadá, že buď toho tam není moc nebo to kočce nevadí.
Jinak, pokud se bojíte použít úsní vodu nebo gel Curasept ADS 350, můžete použít Stomodine gel nebo Gingisan (pro psy a kočky).
Hezký den!
Uživatel s deaktivovaným účtem

je to jen ve slupkách a to u vloček ani bílá rýže není..
já se nebojím, moje kočky jsou ok
vzala bych je k zubaři kdyžtak :-)
Tak jsem se dočetla, že koloidní stříbro pro zvířata se používá o síle(koncentraci) 5 - 7,5 ppm 1ml do 1litru vody.
https://www.uspesna-lecba.cz/mineraly-a-stopove-prvky/koloidni-stribro/
http://alternativashop.cz/cs/koloidni-stribro/2379-koloidni-stribro-40-ppm-05-l.html
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
je to jen ve slupkách a to u vloček ani bílá rýže není..
já se nebojím, moje kočky jsou ok
vzala bych je k zubaři kdyžtak :-)
Megi, o tom použití Gingisanu nebo Stomodine gelu pro psy a kočky, to byl vzkaz pro ostatní, co tuhle diskuzi čtou a mají podobný problém jako RitaR, která psala, že její kocourek má u zubu červený proužek na dásni a u veta nic nedostali......
Těší mne, že máte kočičky OK, Felinka je také v pořádku.
Jinak dentální přípravky - tedy ústní vody a gely mívají malé množství látek, řádově v mg, kromě rozpouštědla. Většinou se uvádí kolik mg látky je obsaženo v 1ml nebo v 1g gelu, takže záleží na tom, kolik toho spotřebujete. To už je jen pro zajimavost.....
Ale gel nebo ústní vodu s xylitolem bych určitě psovi nedala,protože psovi stačí 50-100mg xylitolu/Kg psa, aby měl těžkou hypoglykemii.
Tak jsem konečně koukla na to, co tady sáhodlouze rozebíráte, tedy xylitol. Zjistila jsem, jak jsem blbá páč jsem nevěděla, že je to březový cukr(a to jsem si na jaře šťávu z bříz sbírala na pití) Tak jsem kouknula na wiki a zjistila mimo jiné, že ho obsahuje i mnoho dalších druhů ovoce i zeleniny, i oves mimo jiné(vločky dávám psu jako přílohu) Opět se tu bavíme na dávkách na kilo a je, či spíše není pravděpodobné, že by ho pes tolik v něčem dostal. Nevím, kolik ho obsahují ony žvýkačky, ale to je přece dost pravděpodobné, že vám pes, který sbírá se země kde co, sežere tu vyplivnutou žvýkačku, ne? To by bylo mrtvých psů...Dále mluvíte o hypoglykemii, takže jde hlavně o pidi plemena a to zřejmě ještě hladová.
Nevím čemu říkáte pigi plemena, ale, když začnete počítat, tak 5KG PSU (třeba Šiperka, což je malý ovčácký pes) stačí 250-500mg xylitolu, což je v ústní vodě nebo gelu dost reálný. A 25KG PSU by stačilo min. 1,3g xylitolu v ústní vodě nebo gelu a opět je to reaálny.A vzhledem k tomu, že nevíme kolik mg v 1ml (g) gelu je obsaženo xylitolu v Curasept ADS 350, tak raději psovi nedávat.
A k těm žvýkačkým, tak Megi psala, že v jedné žvýkačce může být až 1g xylitolu (předpokládám nepoužité), a když budu žvýkačku žvýkat, tak předpokládám, že sladidlo Xylitol vstřebáme slinama, takže ve vyplivnuté žvýkačce by, už xylitol být neměl a pokud, tak mini množství.A co se týká ovoce a slupek švestek, oves, tak nevím, kolik xylitolu obsahují - jestli řádově mg, mikrogramy, nanogramy, pikogramy.
K té hypoglykemii bylo u psů prokázano, že 50-100mg xylitolu/Kg psa způsobuje hypoglykemi.
Obecně, čím větší pes, tím odolnější(potřebuje větší dávku).
Uživatel s deaktivovaným účtem

ale notak
ve složení je xylitol jako první a to jak ve vodách ( plus voda), tak žvýkačkách.. stačí jedna žvýkačka a to i pro dost velkého psa - to se měřilo přesně
a v ovesných vločkách nic není, asi nečtete pozorně, xylitol je v obalech ! slupky
museli by tedy jíst přímo z pole
ovesná vločka, jestli se nepletu, je zrno zbavené slupky a rozplácnuté
ono říkat u různých věcí, že zvíře zahubí, je na hlavu, jako ty brambory..jasně.. ale když to přesně víme, buďte tak hodní a nejdříve si ověřte, než to začnete veřejně majitelům zvířat psát
nikdy nevíte, kdo si to přečte
asi to nebude úplně legenda, když je hlášených (a to je důležité slovo) otrav 2800 během jednoho roku .. zahraničí
u nás nic, protože to nikoho nenapadlo přece :-)
hypoglykemie není "z hladu" jako že mám teď hlad, ale u psů je způsobena tím inzulinem.. jako ano, "hlad" to je, ale rozhodně se to netýká čivavy, ale jakéhokoli psa.. a proč je nejcitlivější šarpej.. velký silný pes (možná tím hůř)
a to se týká dávky 0,1g
od 0,5g přichází poškození jater .. ale není to pravidlem
co vy víte, čím vším jsme si psy pokazili
tohle "ale kecy nevěřim" mi u zvířat hodně vadí
Takže Lesnizinko, v denta přípravcích se udává vždy množství v mg na 1g nebo mg na 1ml a ve většině přípravcích xylitol není, je to specialita Švýcarské firmy Curadent a Glucadentu, Meridol, která vyrábí dentální přípravky a mají to patentované. Teď vám pro Vaši představu uvedu konkrétní příklad:
Podívejte se sem:
https://www.drmax.cz/elmex-gelee-25g
píše se tam, že v 1g je 33,19mg aminofloridu, když to vynásobíte 25g, tak dostanete 750mg aminoflouridu v celém objemu gelu, čili v 25gramech. A to je dost na 25g gel. A 25G gelu spotřebujete na potírání dásní jako nic, zvlášť pokud to bude u psa, který bude mít rozsáhlejší zánět dásní (to jen pro příklad, protože Elmex se na dásně nepoužívá, ale je proti zub.kazu).Gel 25g je malá tubička. A pokud by gel měl 100g, tak je to 3,3g aminoflouridu. No a náš gel Curasept ADS 350 má objem 30ml, což máte za chvíli vypotřebené a vzhledem k tomu, že xylitol má 100% rozpustnost ve vodě, tak ho tam může být taky dost (stačilo by jenom 20mg v 1ml a už by jste měla 600mg xylitolu v celkovém objemu gelu 30ml,což je dost a protože xylitol je hodně dobře rozpustný ve vodě, čekala bych vyšší množství mg
xilitolu/1ml gelu. Takže psovi raději ne. 5Kg psovi stačí min 250mg xylitolu, aby se projevila hypoglykemie. U psa straším oprávněně.A ne každý majitel psa přepočítává. Takže Megi píše dobře, že nevíte, kdo si to přečte a jsem ráda, že na riziko xylitolu upozornila.
Jen bych poopravila Megi. 0,1g xylitolu nezpůsobí hypoglykemii, ale 0,1g xylitolu/Kg psa, takže v případě Šarpěje, který váží 25Kg je to 2,5g xylitolu.Vžda je potřeba 0,1g xylitolu vynásobit hmotnosti psa. A selhání jater 0,5g Xylitolu/Kg psa, takže u Šarpěje to je 12,5g xylitolu.Vždy je potřeba 0,5g xylitolu vynásobit hmotnosti psa(v případě dávky pro selhání jater pro konkrétního psa). A z toho logicky plyne, že nejvíce jsou ohrožena malá plemena psů s nižší hmotností.Těm stačí míň xylitolu, aby u nich nastala hypoglykemie nebo selhání jater.
Takže:0,1g xylitolu/Kg psa.....hypoglykemie
0,5g xylitolu/Kg psa ..... selhání jater
Nechce se mi to číst od začátku, ale co se vlastně řeší? Původně myslím, že pro kočky a psy se prodávají přípravky na dásně na veterině a přitom jsou to totožné přípravky jako pro lidi...jen ty jsou za poloviční cenu, ne? Je i v těch psokočičích veterinárních xylitol? Je v těch totožných lidských xylitol? To je hlavní otázka, o dávkování, které tam vůbec není na mg rozepsané, pak jde až v druhé řadě.Tak jak?
lesnížínka
napsal(a):
Nechce se mi to číst od začátku, ale co se vlastně řeší? Původně myslím, že pro kočky a psy se prodávají přípravky na dásně na veterině a přitom jsou to totožné přípravky jako pro lidi...jen ty jsou za poloviční cenu, ne? Je i v těch psokočičích veterinárních xylitol? Je v těch totožných lidských xylitol? To je hlavní otázka, o dávkování, které tam vůbec není na mg rozepsané, pak jde až v druhé řadě.Tak jak?
Také myslím, že diskuze zabředla někam úplně jinam. Naprosto stačí napsat na zánět dásně u kočky podat lék xy, a naopak nepodat lék yz.
Pro kočku i psa Stomodine gel (obsahuje chlorhexidin) a Gingisan (obsahuje chlorhexidin a želatinu).
U psa nepodávat Curasept ADS 350 (kvůli xylitolu, určen pro lidi).
U kočky se Curasept ADS 350 podával, ale nevím jestli vypotřebyli celé množství 30ml. Kočka snese 1g Xylitolu/Kg kočky, čili 4Kg kočka snese 4g xylitolu. Neví se však co udělá s kočkou dvounásobné množství!!!Vzhledem k tomu, že účinná dávka xylitolu je 6-10 g xylitolu, tak v Curasept ADS 350 může být xylitolu v gramech(to záleží na rozpustnosti xylitolu a ten je ve vodě hodně dobře rozpustný).
Curasept ADS 350 jsem Felince nedávala, ale podával ho svým kočkám Sphynx pan Olda a nic se jim nestalo, ale nevím jestli vypotřebyl celý obsah!
Felinka120
napsal(a):
Pro kočku i psa Stomodine gel (obsahuje chlorhexidin) a Gingisan (obsahuje chlorhexidin a želatinu).
U psa nepodávat Curasept ADS 350 (kvůli xylitolu, určen pro lidi).
U kočky se Curasept ADS 350 podával, ale nevím jestli vypotřebyli celé množství 30ml. Kočka snese 1g Xylitolu/Kg kočky, čili 4Kg kočka snese 4g xylitolu. Neví se však co udělá s kočkou dvounásobné množství!!!Vzhledem k tomu, že účinná dávka xylitolu je 6-10 g xylitolu, tak v Curasept ADS 350 může být xylitolu v gramech(to záleží na rozpustnosti xylitolu a ten je ve vodě hodně dobře rozpustný).
Curasept ADS 350 jsem Felince nedávala, ale podával ho svým kočkám Sphynx pan Olda a nic se jim nestalo, ale nevím jestli vypotřebyl celý obsah!
A kdo je to vlastně ten "pan Olda"? To je nějaký kočkařský guru? Ptám se vážně, neb nikoho takového neznám.
Uživatel s deaktivovaným účtem

ano, je to na kg živé váhy, pardon, ale u šarpeje úplně jinak.. to je zmatek :-)
promiňte, má vina, praštil mě do očí ten xylitol na tamtom webu..
Pan Olda je chovatel koček Sphynx a zajímá se o léčbu, hodně kočkařům poradil, protože, už toho má dost vyzkoušené.
Podívejte se na jeho stránky, a když budete chtít, tak ho můžete přímo kontaktovat a on Vám poradí.
http://www.mooncat.cz/pece-o-sphynxe-nemoci-radce.html
Jinak Lesnizinka dobře uvažuje, ten gram gelu by to být mohl u toho Cupraset ADS 350 pro kočku na den.Pokud by v Curasept ADS 350 o objemu 30ml bylo 6g - 10g xylitolu, tak v 1ml gelu by to bylo 200 - 333 mg xylitolu. Takže kdyby jste dali kočce 1ml gelu na den nemělo by se nic stát.
Ale více jak 1ml gelu nedávejte, protože vycházím sice z klinické studio, že 6-10g je účinná dávka xylitolu, ale ve skutečnosti nevíme kolik přesně gramů xylitolu v Curasept ADS 350 je, takže buďme opatrní!
Tady je odkaz na klinickou studii u lidí, kde se píše, že optim.dávka xylitolu je 6-10g/den,více xylitolu nezvyšuje ochranu před zubním plakem.
https://www.xylitolpreventscavities.com/amount/adult-xylitol-dose.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/
A co vím ještě na dásně v lékarně pro kočku doporučili ústní vodu Corsodyl (neobsahuje xylitol ani propylenglykol, ale obsahuje chlorhexedin)
https://www.drmax.cz/corsodyl-ustni-voda-0-1-200ml
Felinka120
napsal(a):
Pan Olda je chovatel koček Sphynx a zajímá se o léčbu, hodně kočkařům poradil, protože, už toho má dost vyzkoušené.
Podívejte se na jeho stránky, a když budete chtít, tak ho můžete přímo kontaktovat a on Vám poradí.
http://www.mooncat.cz/pece-o-sphynxe-nemoci-radce.html
Jinak Lesnizinka dobře uvažuje, ten gram gelu by to být mohl u toho Cupraset ADS 350 pro kočku na den.Pokud by v Curasept ADS 350 o objemu 30ml bylo 6g - 10g xylitolu, tak v 1ml gelu by to bylo 200 - 333 mg xylitolu. Takže kdyby jste dali kočce 1ml gelu na den nemělo by se nic stát.
Ale více jak 1ml gelu nedávejte, protože vycházím sice z klinické studio, že 6-10g je účinná dávka xylitolu, ale ve skutečnosti nevíme kolik přesně gramů xylitolu v Curasept ADS 350 je, takže buďme opatrní!
Tady je odkaz na klinickou studii u lidí, kde se píše, že optim.dávka xylitolu je 6-10g/den,více xylitolu nezvyšuje ochranu před zubním plakem.
https://www.xylitolpreventscavities.com/amount/adult-xylitol-dose.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/
A co vím ještě na dásně v lékarně pro kočku doporučili ústní vodu Corsodyl (neobsahuje xylitol ani propylenglykol, ale obsahuje chlorhexedin)
https://www.drmax.cz/corsodyl-ustni-voda-0-1-200ml
Děkuju za odpověď. Budu ale ráda, když pana Oldu nebudu potřebovat...mám na mysli jako že nebudu muset řešit nějaké problémy. Navíc mám blízko vetku. Sphynx je takové trochu specifické plemeno. Já mám dva obyčejňáky :-) a jednu Mainku.
Ještě si dovoluji vložit foto, i když už poměrně od té doby povyrostla, ta moje kočena .
Nevím, kdy se Felinka narodila, protože jsem ji našla v na vlakovém nádraží. Nejdřív jsem si myslela, že se někomu ztratila, tak jsem ji nechala vyhlásit rozhlasem, že komu se ztratilo koťě, tak jej najde na informacích. Čekala jsem tam s Felinkou půl hodiny a nikdo nepřišel a mne už jel vlak, tak jsem si ji odvezla. Celou cestu mi spinkala natažená na klíně a ze spánku vrněla. Veterinářka ji odhadla na 3 měsíce.
Našla jsem ji 14.10.2011 v 18,30h. Takže tento den slavíme naše společné setkání (vždycky dostane něco dobrého, co běžně nedostává).
Podle toho jak moc pila a byla hladová jsme usoudili, že byla už nějaký den na ulici.
Trvalo to týden, pak se to upravilo. V ouškách měla ušní svrab, který způsobyl, že ji smrdělo z oušek.
A splnilo se mi tím přání, protože jsem si přála mourovanou kočičku. Shodou okolností jsem, už měla podle fotografie vybranou 2-ou letou kočičku z útulku, ale, když jsem potkala Felinku, tak druhá kočička mi nebyla dovolena :-(.