Německý ovčák – nejrozšířenější plemeno na světě
Německý ovčák je nejen nejrozšířenějším plemenem psů na světě, ale i u nás. Název německý ovčák souvisí s počátky chovu plemene, které spadají do...
• Klubový vítěz 2005 VA1 Apoll Hartis Bohemia.
Chov NO má i u nás mnohaletou tradici. Stejně jako v Německu, obdobně i u nás používali Chodové velmi podobných psů, jako chovali Němci. Již v roce 1912 byla v Brně založena pobočka rakouského spolku a to pro zemskou skupinu Moravy. Po jejím rozpadu byl v Československu utvořen první (i když německý) Spolek pro německé ovčáky v Československu se sídlem v Brně. Prvně se u nás zřejmě vystavovali němečtí ovčáci v roce 1905. Na I. Zemské výstavě policejních a užitkových psů byli přihlášeni tři jedinci. První větší poválečnou výstavou německých ovčáků byla výstava v roce 1920. Od roku 1923 byli NO zapisováni do první české plemenné knihy vedené Československou kynologickou jednotou.
• Klubová vítězka 2005 VA1 Ussy v. Dänischen Hof.
Největšího rozmachu dosáhl chov NO u nás za druhé světové války, což bylo dáno zejména snazší možností dovozu z Německa nebo propůjčením psů ze zahraničí. Takovým psem byl např. Amor v. Haus Ultra a řada dalších, kteří přispěli k dalšímu rozvoji chovu. Z Brna a severní Moravy se chov rozšířil i do Čech, kde vznikla rovněž celá řada úspěšných chovatelských stanic. Po válce u nás zůstalo mnoho kvalitních jedinců, ale s ohledem na hospodářskou situaci řada chovatelů zanechala činnosti a mladí byli bez zkušeností a odborného vedení. Z tehdejší široké chovné základny se nepodařilo vypěstovat ani jednu chovnou linii. V další době byl chov orientován více méně na výcvik, napomáhaly tomu hodnotné ceny na soutěžích, naopak výstavy byly dotovány minimálně, nakonec ceny vítězům zcela zmizely.
V padesátých letech bylo dovezeno několik plemeníků z tehdejší NDR, tím se chov u nás dostal do vlivu tohoto chovu. I zde bylo několik importovaných potomků Rolfa vom Osnabrücker Land, který byl pilířem chovu v západním Německu a je v podstatě přes další jedince zastoupen u naprosté většiny špičkových psů v dnešním Německu i po celém světě. Většina importů - potomků Rolfa však měla nekvalitní nebo vadami zatížené matky a tak se do dnešní doby jejich potomci v našem chovu dochovali jen výjimečně. V době před listopadem mělo jen několik málo chovatelů možnost dovozu jedinců z tehdejší NSR. I když kvalita importů byla různá, byli mezi nimi jedinci velmi kvalitní, vynikajícího typu i povahy, ale i málo kvalitní v exteriéru i se slabou povahou, ale jejich krevní vedení bylo základem pozdějších odchovů, na nichž se dalo pokračovat. Otevřením hranic a možností krytí v zahraničí se náš chov dostal na vynikající úroveň, kterou můžeme v několika posledních letech vidět nejen na našich, ale i na zahraničních výstavách. Za vše hovoří vynikající umístění našich odchovů, zejména v zemi původu – Německu.
Přispěla k tomu nejen možnost importů a zahraničního krytí, ale i upravení základních podmínek zařazení do chovu (chovatelského, bonitačního a výstavního řádu) podle země původu. Klub je tvořen osmi krajskými pobočkami, organizačně je řízen krajskými a okresními poradci chovu, většina z nich jsou současně i tetovači. Každoročně je do plemenné knihy zapsáno více jak 3500 štěňat. Na výstavách a bonitacích posuzuje jedenáct speciálních rozhodčích, všichni jsou rovněž bonitačními rozhodčími.
Na bonitacích – zařazení do výběrového chovu, je každoročně zařazeno více jak 500 jedinců do výběrového chovu. V loňském roce bylo na 32 akcích předvedeno 556 jedinců, 531 bylo zařazeno, 25 nesplňovalo podmínky exteriéru nebo povahy. Do první, nejvyšší třídy bylo zařazeno 219 psů nově a 121 doživotně (opakované předvedení po dvou letech od první bonitace). Do druhé třídy bylo zařazeno 133 jedinců, doživotně 58.
• Hartis Bohemia – 1. místo 2005 v chovatelských
Každým rokem se uskuteční více jak 30 speciálních výstav německých ovčáků, z toho 8 krajských, ostatní oblastní, jedna klubová výstava vítězů a jedna speciální (od letošní roku dvě), výstavy NO se zadáním CAC. Dalších 10 výstav je národních a mezinárodních. Vrcholem každoroční chovatelské sezóny je Klubová výstava vítězů, na které jsou zadány nejvyšší tituly – Klubový vítěz, CAC – čekatelství českého šampionátu krásy, BOB – vítěz plemene (soutěž mezi klubovými vítězi – psem a fenou). Kromě soutěže jedinců je na každé klubové výstavě nejvýznamnější soutěží soutěž chovatelský stanic. Předvedeny jsou i odchovy po plemenících, kteří na výstavě předvedli nejméně 5 potomků. Od založení Českého klubu německých ovčáků v roce 1990, se postupně stala klubová výstava prestižní záležitostí chovatelů, majitelů i příznivců NO a stabilně je na ni přihlášeno okolo 300 jedinců. I když zájemců o pořádání KVV ubývá, jsou skutečným svátkem, kde se ukazuje stále rostoucí kvalita německých ovčáků u nás. Celkem bylo v roce 2005 zadáno 2526 ocenění, z toho 1142 psům a 1384 fenám. Ve třídě dorostu bylo zadáno 483 ocenění, ve třídě mladých 504 ocenění, ve třídě dospívajících 570 ocenění, ve třídách dospělých a pracovní 955 ocenění, ve třídě veteránů 14 ocenění.
Chovatelský klub vydává devětkrát ročně klubový zpravodaj. Další informace naleznete na klubových webových stránkách na adrese www.ceskyklub-no.cz.
Celkové hodnocení (0x):