Treibball poprvé o tituly


Na slovíčko s předsedkyní

Treibball je v Česku mladým sportem, vždyť Treibball klub byl založen až v roce 2014. Po třech letech existence treibballu u nás je patrný nejen mimořádný nárůst závodnické základny, ale i obrovský výkonnostní posun. První historické mistrovství České republiky v treibballu se konalo v Herolticích u Tišnova, kynologický areál byl vzorně připraven a organizační tým bezchybný.

„Treibball je kynologický sport, při němž psi ťukají balony do brány,“ vysvětluje nám předsedkyně klubu treibballu Magdalena Novotná, kterou jsme vyzpovídali pod deštníkem. „Cílem je, aby psovod stál v bráně, vyslal svého psa za balony a ten je pak jeden po druhém doťukal do brány. Celý závod je pochopitelně na čas. Náš sport vznikl v Holandsku a vymyslel ho člověk, který trénoval Border kolie. V době, kdy se psi nudili a neměli práci kolem ovcí, dal jim balony a nové sportovní uplatnění. Treibball ovšem není primárně pro ovčácké psy. Že jde o náhradu za pasení, bych nazvala historickou pověrou. Tento sport je vhodný takřka pro všechny psy všech velikostí. Je výhodou, že pes nemusí mít tak skvělou kondici a perfektní klouby jako třeba pro agility, takže treibball je vhodný i pro starší psy a pro pejsky s pohybovým handicapem. Ani na psovoda neklade treibball žádné fyzické nároky. Psovod totiž stojí v bráně a ovládá psa na dálku. Základem je, aby pes byl dobře ovladatelný na dálku. V těch nejvyšších kategoriích je pes vzdálen od psovoda cca 20 m a musí bleskově reagovat na jeho povely. Povelů nesmí psovod dávat zbytečně mnoho (za více povelů se udělují trestné sekundy; pozn. aut.). Nejlepší je, když pes začne pracovat na pouhé dva povely.“

Přestože v treibballu závodí různá plemena a kříženci, ve výsledkové listině většinou kralují pastevecká plemena. Čím to je? „Ovčácká plemena jsou zvyklá pracovat na dálku,“ vysvětluje Magdalena Novotná. „Borderky jsou rychlé, ovladatelné a při dobrém vedení často závodům kralují. Ale zároveň jsou také velmi šikovní entlebušští salašničtí psi, přestože mají krátké nožičky. Přímo z nich sálá drive a nadšení.“

Na závodní ploše jsme však viděli i různé rarity. „Neužívala bych zrovna slůvka rarita, aby se páníčkové neurazili,“ odporuje se smíchem Magdaléna Novot­ná. „Máme v základně i jorkšíry, kteří musí mít svoje balonky, poněvadž ty naše jsou pro ně moc velké. Na závodech však můžete vidět i dogy a irské vlkodavy. A dnes jistě uvidíte excelentní výkon papillona a bígla, kteří se pro treibball zdánlivě nehodí.“

Veterán na scéně

A bylo tomu tak. Svým výkonem nás uhranul nejen aktivní papillon Meluzína, ale i desetiletý Bígl Cleo z Panství Offenheim. Jeho paničce Andree Mrázové jsme vysekli poklonu a dotázali se, proč se s Cleem vůbec treibballu věnuje. „Cleo je bývalý agiliťák,“ vysvětlila nám Andrea Mrázová. „Treibball považuji za ideální sport pro agiliťácké důchodce. Protože se s naším bíglem pracovalo odmalička pozitivní metodou, má pro tento sport vynikající předpoklady. A hlavně: Clea tato aktivita nesmírně baví.“

Vzácný host

Do Heroltic zavítal z Německa vzácný host – se svými třemi borderkami (osmnáctiměsíčním Milinem, šestiletým Malukem a devítiletým Merlinem) sem našla cestu kynologická legenda Anja Jakob. „V Německu je treibball stále známější a baví stále větší počet lidí,“ svěřila nám Anja. „Oproti agility však stále vzbuzuje menší pozornost.“

Jaká byla cesta Anji Jakob k treibballu?

„Psy jsem milovala odmalička a věnovala se různým kynologickým disciplínám, které byly tehdy v módě. Hlavně čtyřboji, který měl některé podobnosti s agility i pasením, ale zároveň se v mnohém lišil. Další disciplínou bylo crosscountry. Před třiceti lety se agility v Německu teprve rozvíjelo. Se svou borderkou Merlinem se v současnosti věnuji i dogdancingu, kde jsme se stali mistry Evropy. Dogdancingu se věnuji prakticky od svých čtrnácti let, proto je mi možná ze všech kynologických sportů nejmilejší. Letos v listopadu budeme s Merlinem startovat na mistrovství světa, které se koná u nás v Německu.“

A co Anju přivedlo k treibballu?

„Fascinuje mě práce se psem na velkou vzdálenost,“ vysvětluje Anja. „Je to týmová práce, která je akční a přináší spoustu zábavy. Je mi rovněž sympatické, že je to sport pro každého psa – mladého i starého, velkého i malého. Myslím, že je to mnohem zdravější sport než agility.“

Jak se treibball podle Anji liší v Německu a Česku?

„V Německu se více pracuje s malými plemeny,“ vypráví Anja. „I já preferuji malá plemena. Na Česku oceňuji, že tu existují třídy, takže má mnohem více psovodů šanci vyhrát, tudíž je to více baví. V Německu se závodí open, a to se mi nezdá příliš spravedlivé – papillon nad borderkou vyhrát prostě nemůže. Jsem ráda, že v Česku získává treibball stále větší oblibu a že zde organizátoři hýří novými nápady. Domnívám se, že se treibball bude stále razantněji rozvíjet, a spatřuji pro tento kynologický sport velkou budoucnost.“

Anja závodila v Herolticích se všemi svými třemi borderkami a dosahovala obdivuhodných výsledků. Poněvadž šampionát nebyl otevřen pro zahraniční závodníky, otevřeli pro ni pořadatelé samostatnou třídu.

A jak se Anje Jakob v Herolticích líbilo?

„Nesmírně,“ říká Anja s úsměvem „Vládne tu skvělá pohoda a našla jsem zde mnoho možností k vyžití svých psů. Byla jsem velmi srdečně přijata. Je krásné být mezi novými přáteli, kteří se všemožně snaží, abych se tu dobře cítila. A snad jsem jim mohla předat něco ze svých zkušeností.“

Zrcadlo výsledků

Nejvyšší třídu TRB 3 jednoznačně opanovaly border kolie. Zlato vybojovala Renata Kolomazníková s borderkou Agris z Čertovy Kazatelny, stříbrnou medaili získala Magdalena Novotná s borderkou Brex Moravia Liand (Kubíček) a bronzový stupínek po právu náleží Nikol Mrázové s borderkou Ace Sam Fast and Foolish.

Jednotlivých tříd v treibballovém šampionátu je samozřejmě mnoho, takže zmíníme pouze vítěze: třídu TRB 2 Small vyhrála Lenka Blachová s křížencem papillona Meluzínou. Kategorii TRB 2 Large opanovala Lenka Šulíková s borderkou Blossom Garden´s Cool Mint. Ve třídě TRB 1 Small zvítězila Magdalena Novotná se svým papillonem Ferrero Královská Manta. Kategorii TRB 1 Large vyhrál Jiří Skala s borderkou Born To Be Wild. Ve třídě TRB Z Small zvítězila Lucie Vybíralová s Biewer Yorkshire teriérem Ellou. Třídu TRB Z Large vyhrála Veronika Bínová s borderkou Bay Šedá He–Fra.

Post scriptum

V Herolticích se ve stejnou dobu také konaly nesmírně zajímavé závody psů ve skocích do vody pod názvem Heroltický šplouch. Ve všech kategoriích jsme byli svědky vynikajících výkonů. A dlužno přiznat, že se přepisovaly rekordy: Pitbul Džukela Petra Červinky překonal český rekord výkonem 7,7 metru. Zástupci Agen­tury Dobrý den (která eviduje knihu českých rekordů) předali Petru Červinkovi oficiální certifikát. Na závodním molu jsme, kromě mnoha a mnoha dalších účastníků, mohli obdivovat čtrnáctiletého (!) voříška Jacka Karla Rambouska, který se už stal „živým exponátem“ těchto výjimečných závodů a získal si srdce a obdiv spousty diváků.

Během víkendu se v kynologickém areálu uskutečnil i závod pro psí záchranáře Deset, dvacet, třicet… už jdu! Přes nepřízeň počasí, které v Herolticích panovalo, dali psi i kynologové jasně najevo, že si radost jen tak zkazit nedají a že nic nemůže zabránit jejich nadšení a obdivuhodným sportovním výkonům. Takže za rok zase na viděnou!

Autor textu: Jaroslav Monte Kvasnica
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5