Pes si plete sedni s lehni

Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
22.5.2020 20:36
Irbis191

XXX.XXX.47.167

Dobrý den, po dlouhé době se mi povedlo odbourat u povelu lehni ukazování rukou (posunek) a hafan už to dává jen na slovo - a jsem na to docela pyšná
Bohužel ale pejsek když řeknu sedni, občas si lehne. Já ho potom navedu do správné pozice a odměním. Snažím se oba povely co nejvíc intonačně rozlišit (sedni říkám vyšším hlasem a krátce a lehni hlubokým - léééhni). Nevím, jak víc bych měla intonaci rozlišit ? Jak ty povely rozlišit a upevnit, že sedni je sedni?

Pak je tu ještě menší problém a to, že jak jsem odbourávala posunek u lehni, tak jsem ho čím dál víc zmenšovala (ten pohyb rukou) a pes teď i na malý pohyb ruky směrem dolů lehá - i když ho chci třeba navést do jiné pozice tak si někdy lehne).
Teď už nepotřebuji, aby se soustředil tolik na tu ruku, jak ho můžu naučit "ignorovat" malé pohyby rukou, které neznamenají povel?

22.5.2020 21:21
juhaj

XXX.XXX.164.121

Já měla ten samý problém, sedni jsem vyřešila sedni jako ssssedni, prostě sykavky . . Ruka byla problém, ale naučila jsem se chodit a velet s rukama za zády, tím s nimi nehýbu a fena to bere,

22.5.2020 21:33
verun

XXX.XXX.220.12

Jestli on ten pes spíš nečeká na odměnu a zkouší co umí, protože za všechno je odměna...

22.5.2020 21:46
Irbis191

XXX.XXX.47.167

verun napsal(a):
Jestli on ten pes spíš nečeká na odměnu a zkouší co umí, protože za všechno je odměna...

To si nemyslím, ale dobrý názor já nedávám za vše odměnu, spíš myslím, že se mu pletou slova a intonace. Zkusím teď učit něco jiného a tohle nechám chvíli být a za týden třeba se k tomu vrátím

22.5.2020 22:23
verun

XXX.XXX.220.12

Nebožku jsem naučila takovou "sestavu" cviky za sebou...k noze, sedni, lehni, sedni, ke mě (předsednout) štěkej , jako na efekt ....(lehni bylo dost efektní, v jedné sekundě měla natažené přední a z výšky sebou praskla o zem) No a někdy když dostala třeba jen sedni, zkusila i lehni...necvičili jsme nic na žádné zkoušky jen základní poslušnost a ovladatelnost a protože každýmu, kdo jí chtěl něco dát ( většinou v práci kolegyně) jsem řekla, tak jo, ale za povel...a jak bylo žrádlo, fena nabízela....
Současná sedne i na ssss, zkuste to tudy...

22.5.2020 23:02
Irbis191

XXX.XXX.47.167

Děkuju, to znám, náš pes umí tjaký dost efektně lehat je to krásná podívaná hlavně pro zvědavý sousedy

22.5.2020 23:19
Ollie

XXX.XXX.141.41

Jak píše juhaj, odlišit. Já jsem měla svého času u jezevčíka krátké a ostré 'sedni' a pak 'lééhni'. To si pes nesplete.

23.5.2020 08:26
petrahei

XXX.XXX.2.226

Povel je mene podstany nez to, co se deje potom.

Neodmenujte navedeni do sedni, kdyz ucite reakci slovni povel

23.5.2020 08:38
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

Já bych asi postupovala tak, že bych nejdřív naučila sedni - ale jako fakt naučila, aby to pes uměl stoprocentně a udělal to vždy. Ono už je to potom takový trochu "reflexivní" . A pak teprve bych začala s tím lehni a asi bych to neučila ze sedu, ale normálně ze stoje rovnou lehni - teda jako že bych nedávala "sedni" a potom hned "lehni", už vůbec ne při učení tohoto, oni pak ti psi vědí jak to jde za sebou a mají tendence to tak dělat pořád.

Já jsem třeba se psem dříve dělala "sedni", "lehni" , "vstaň" - trénovala jsem to pořád v tomhle pořadí, pes to nepletl, ale měl tendence ty povely vykonávat dřív, než jsem je řekla. Takže jsem pak to pořadí začala měnit - ze začátku pes teda čučel, to nečekal

23.5.2020 08:43
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

Ollie napsal(a):
Jak píše juhaj, odlišit. Já jsem měla svého času u jezevčíka krátké a ostré 'sedni' a pak 'lééhni'. To si pes nesplete.

Pokud to musíte takto výrazně intonačně odlišovat, tak to znamená, že na Vás pes není koncentrovaný, a tak úplně nevnímá, co mu vlastně říkáte - rychlý pes si může splést sedni a stůj, protože začíná na stejné písmeno, ale u S x L k tomu nemá důvod.

Spíš bych řekla, že pes zadavatelky nabízí to lehni, protože za to byl teď odmeňovaný, a viděl že z toho má panička velkou radost.

23.5.2020 08:51
bodlinka

XXX.XXX.150.203

já si teda myslím, že sedni a lehni může psovi znít dost podobně a mnohem podobněji než sedni a stůj. to jsou hodně odlišné zvuky, přece, i když začínají sykavkou.

A teda s Norou člověk musí naprosto jasně sdělit, co chce, ona nemá zapotřebí být výrazně koncentrovaná a luštit to. Takže máme prostě SSSSedni a leHNI a sTŮŮŮJ a nedochází k nedorozumění.

23.5.2020 08:55
balu

XXX.XXX.166.158

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Pokud to musíte takto výrazně intonačně odlišovat, tak to znamená, že na Vás pes není koncentrovaný, a tak úplně nevnímá, co mu vlastně říkáte - rychlý pes si může splést sedni a stůj, protože začíná na stejné písmeno, ale u S x L k tomu nemá důvod.

Spíš bych řekla, že pes zadavatelky nabízí to lehni, protože za to byl teď odmeňovaný, a viděl že z toho má panička velkou radost.

Intonační odlišení povelů je ale základ, ne? A čím víc se povely při nácviku intonačně liší, tím snadněji se psovi rozeznávají. Takže se zpočátku tak trochu přehrává a zdůrazňuje právě ten intonační rozdíl. Až pes povely umí, může se ubrat na výraznosti, ale charakter intonace zůstává.

23.5.2020 09:06
hmn_

XXX.XXX.27.228

souhlas s marcelaamax
psa důkladně naučit jeden povel, v různých situacích,různých pozicích pes x člověk, včetně pes zády k člověku
pak druhý
pak oba
nevytvářet stereotypy - stejné série cviků
necvičit jenom naváděním, pokud možno

"Bohužel ale pejsek když řeknu sedni, občas si lehne. Já ho potom navedu do správné pozice a odměním"
no, jestli on s tímto postupem neučí cvik "lehnisedni".......

23.5.2020 09:13
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

balu napsal(a):
Intonační odlišení povelů je ale základ, ne? A čím víc se povely při nácviku intonačně liší, tím snadněji se psovi rozeznávají. Takže se zpočátku tak trochu přehrává a zdůrazňuje právě ten intonační rozdíl. Až pes povely umí, může se ubrat na výraznosti, ale charakter intonace zůstává.

Intonačně odlišné být mají, ale pokud dáváte povely z klidu, a pes Vás vnímá, tak není k přehrávání důvod - co budete dělat, až budete chtít odložení do poloh za poklusu, nebo položit psa při vysílačce na na druhým konci hřiště, když vedle něj už musíte přehrávat...?

23.5.2020 09:17
balu

XXX.XXX.166.158

Intonačně odlišné být mají, ale pokud dáváte povely z klidu, a pes Vás vnímá, tak není k přehrávání důvod - co budete dělat, až budete chtít odložení do poloh za poklusu, nebo položit psa při vysílačce na na druhým konci hřiště, když vedle něj už musíte přehrávat...?

To jsem ale přece napsala už v tom příspěvku, na který reagujete - cituji: "Až pes povely umí, může se ubrat na výraznosti, ale charakter intonace zůstává." Takže při odložení v kroku či klusu, či na větší vzdálenost, nebude problém. Vyzkoušeno.

23.5.2020 09:23
bodlinka

XXX.XXX.150.203

SSSS a HNI a funguje i za poklusu

a položení při vysílačce na druhým konci hřiště zní složitě i pro mně, natož abych věřila tomu, že bych vysvětlila Noře, že je to skvělý nápad a že to tak budeme určitě spolu dělat

23.5.2020 09:42
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

bodlinka napsal(a):
já si teda myslím, že sedni a lehni může psovi znít dost podobně a mnohem podobněji než sedni a stůj. to jsou hodně odlišné zvuky, přece, i když začínají sykavkou.

A teda s Norou člověk musí naprosto jasně sdělit, co chce, ona nemá zapotřebí být výrazně koncentrovaná a luštit to. Takže máme prostě SSSSedni a leHNI a sTŮŮŮJ a nedochází k nedorozumění.

Jenže pokud máte rychlého psa, blázna do cvičení, tak je pro něj těžší rozlišit "sedni" a "stůj" než "sedni" a "lehni".

23.5.2020 09:51
balu

XXX.XXX.166.158

marcelaamax napsal(a):

Jenže pokud máte rychlého psa, blázna do cvičení, tak je pro něj těžší rozlišit "sedni" a "stůj" než "sedni" a "lehni".

Sedni velím se zdůrazněním sykavky "ssssedni", stůj protáhnu na "stůůůj", a u lehni zdůrazním hlásku el "lllehni". Povel vstaň upravím na "vstaáň".

23.5.2020 09:57
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

balu napsal(a):
Sedni velím se zdůrazněním sykavky "ssssedni", stůj protáhnu na "stůůůj", a u lehni zdůrazním hlásku el "lllehni". Povel vstaň upravím na "vstaáň".

To jo, ale mě měl třeba pes tendence povel dělat už při vyslovení prvního "s" , jak by prostě natěšený a hrrr.

Jinak teda "sssssssedni" nepoužívám vůbec, dávám normálně "sedni" a "lehni" a to "L" je takové měkké nebo jak to říct, pro psa jiné než "S" a nikdy jsem neměla problém s tím, že by se to pletlo. Ale "vstaň" mám teda taky "vstááň", ale ani nevím proč

23.5.2020 10:01
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

balu napsal(a):

Není na tom nic špatného, ale věřte že z klidu ty povely dokáže pes rozlišovat i bez toho - a pokud to nedokáže, tak je ten problém v tom, že ještě nechápe ten samotný cvik bez pomocí tělem (neví, co ve skutečnosti znamená to slovo)

23.5.2020 10:01
balu

XXX.XXX.166.158

marcelaamax napsal(a):
To jo, ale mě měl třeba pes tendence povel dělat už při vyslovení prvního "s" , jak by prostě natěšený a hrrr.

Jinak teda "sssssssedni" nepoužívám vůbec, dávám normálně "sedni" a "lehni" a to "L" je takové měkké nebo jak to říct, pro psa jiné než "S" a nikdy jsem neměla problém s tím, že by se to pletlo. Ale "vstaň" mám teda taky "vstááň", ale ani nevím proč

To co jsem popsala, je při nácviku. V běžném životě, když už pes umí, tak stačí krátce syknout a sedí. Se stůj si to neplete, protože to mám intonačně jiné. Těžko se to vypisuje, když jde o zvuky. To stejné lehni, zní jako měkké el, trošku zdůrazněné, možná stejně jako vaše.

23.5.2020 10:10
balu

XXX.XXX.166.158

Není na tom nic špatného, ale věřte že z klidu ty povely dokáže pes rozlišovat i bez toho - a pokud to nedokáže, tak je ten problém v tom, že ještě nechápe ten samotný cvik bez pomocí tělem (neví, co ve skutečnosti znamená to slovo)

Pes bude rozlišovat povely tak, jak ho to naučím. Mně se to osvědčilo takhle a ne jen u jednoho psa.
Tak nějak nevím,co se snažíte říct... Že není potřeba používat pro každý povel jinou intonaci?

23.5.2020 10:21
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

balu napsal(a):
Pes bude rozlišovat povely tak, jak ho to naučím. Mně se to osvědčilo takhle a ne jen u jednoho psa.
Tak nějak nevím,co se snažíte říct... Že není potřeba používat pro každý povel jinou intonaci?

Všechno, co jsem se snažila říct už jsem řekla

23.5.2020 12:28
petrahei

XXX.XXX.2.226

balu napsal(a):

"Ze není potřeba používat pro každý povel jinou intonaci? "

Ne, neni to treba.
Zkuste dat intonaci do posunku

23.5.2020 13:19
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

balu napsal(a):
To co jsem popsala, je při nácviku. V běžném životě, když už pes umí, tak stačí krátce syknout a sedí. Se stůj si to neplete, protože to mám intonačně jiné. Těžko se to vypisuje, když jde o zvuky. To stejné lehni, zní jako měkké el, trošku zdůrazněné, možná stejně jako vaše.

Jo popisuje se to blbě, to souhlasím .

Nicméně žádné "ssssssedni" kdy na začátku fakt syčím jsem nedělala ani při nácviku. Při nácviku jsem povely dávala úplně stejně jako je dávám teď .

Já si spíš myslím, že je fakt problém v tom, že pes ještě ani jeden povel neumí pořádně a prostě si ty dva plete dohromady. Takže naučit nejdřív pořádně jeden, pak druhý. Každý procvičovat zvlášť a až když oba umí fakt stopro, tak potom už je procvičovat i najednou. Ale to je jen můj názor.

23.5.2020 13:21
balu

XXX.XXX.166.158

petrahei napsal(a):
"Ze není potřeba používat pro každý povel jinou intonaci? "

Ne, neni to treba.
Zkuste dat intonaci do posunku

Bavíme se tu o slovním povelu, ne o posunkovém povelu.

Když není třeba používat pro každý povel jinou intonaci, lze tedy se psem komunikovat (povelovat ho) monotónním hlasem? Já říkám, že ne.
Psa nejprve naučím žádoucí reakce na slovní povely odlišené od sebe intonačně, a až to pes umí, uberu na zdůrazněné intonaci, ale tak, aby byly povely pořád intonačně rozlišeny. A tyto slovní povely pak využiji k naučení posunkových povelů (některé cvičím už při nácviku slovních povelů). Tyto povely, slovní i posunkové, pak používám po celý život psa. Ale já necvičím a nikdy nebudu cvičit psa pro šou na hřišti, ale pro příjemný společný život. Tak třeba se metodika liší a já jsem s tou svou sto let za opicemi. Bez legrace - obdivuji každého, kdo si dá tu práci, a nacvičí přesné provedení cviků, tak, jak to vyžadují zkušební řády. Ale to pro mě není, a proto bych na to ani neměla. Chyběla by mi motivace.

23.5.2020 13:27
petrahei

XXX.XXX.2.226

"Bavíme se tu o slovním povelu, ne o posunkovém povelu. "

Bavime se o - uceni.
A ptala jste se, jestli je treba pouzivat intonaci k nauceni povelu.
Tak odpoved zni - ne, neni.
Ze se da pouzit ? to nepopiram.
Ale neni to treba.

23.5.2020 13:34
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

balu napsal(a):
Bavíme se tu o slovním povelu, ne o posunkovém povelu.

Když není třeba používat pro každý povel jinou intonaci, lze tedy se psem komunikovat (povelovat ho) monotónním hlasem? Já říkám, že ne.
Psa nejprve naučím žádoucí reakce na slovní povely odlišené od sebe intonačně, a až to pes umí, uberu na zdůrazněné intonaci, ale tak, aby byly povely pořád intonačně rozlišeny. A tyto slovní povely pak využiji k naučení posunkových povelů (některé cvičím už při nácviku slovních povelů). Tyto povely, slovní i posunkové, pak používám po celý život psa. Ale já necvičím a nikdy nebudu cvičit psa pro šou na hřišti, ale pro příjemný společný život. Tak třeba se metodika liší a já jsem s tou svou sto let za opicemi. Bez legrace - obdivuji každého, kdo si dá tu práci, a nacvičí přesné provedení cviků, tak, jak to vyžadují zkušební řády. Ale to pro mě není, a proto bych na to ani neměla. Chyběla by mi motivace.

"Když není třeba používat pro každý povel jinou intonaci, lze tedy se psem komunikovat (povelovat ho) monotónním hlasem? Já říkám, že ne."

Samozřejmě, že to jde proč by to nešlo, když to jde naučit psa na 20 kroků na posunky, aniž byste vydala jediné slovo (tzn. zcela bez intonace), tak vedle psa se slovními povely to je logicky ještě mnohem jednodušší. Teda v případě, že pes není hluchý.

23.5.2020 13:49
hmn_

XXX.XXX.27.228

"Samozřejmě, že to jde proč by to nešlo, když to jde naučit psa na 20 kroků na posunky, aniž byste vydala jediné slovo (tzn. zcela bez intonace),"
ale tož.......
posunkové povely jsou pro psa nejsnáze čitelné, žejo......
a intonace je "výmluvnější" než slovo, žejo.....

a není to o je třeba x není třeba, žejo.....

23.5.2020 13:58
petrahei

XXX.XXX.2.226

Tak pomoc telem a posunek je taky rozdil, zejo

23.5.2020 14:01
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

hmn_ napsal(a):
"Samozřejmě, že to jde proč by to nešlo, když to jde naučit psa na 20 kroků na posunky, aniž byste vydala jediné slovo (tzn. zcela bez intonace),"
ale tož.......
posunkové povely jsou pro psa nejsnáze čitelné, žejo......
a intonace je "výmluvnější" než slovo, žejo.....

a není to o je třeba x není třeba, žejo.....

Já nevím, ale i logika prosté blondýny mi říká, že pokud je pes schopen rozlišit neverbální komunikaci, tak je schopný rozlišit i jednotlivá slova (povely), aniž by bylo nutné kolem toho dělat divadlo.

Pokud si člověk musí pomáhat tím, že to různě intonačně vylepšuje (ať už upozorňováním těma ssss... , nebo třeba nátlakovým tónem), tak to jsou pomocné berličky stejně jako pomoc tělem u nedocvičeného psa. Nic víc, nic míň.

23.5.2020 14:03
bodlinka

XXX.XXX.150.203

Moje logiky blondýny mi teda říká, že kdyby mně strčili k mimozemšťanům, kteří by se dorozumívali pro mě nevyslovitelnými zvuky, tak je pro mě jednodušší rozumět posunkům a zjednodušeným zvukům.

23.5.2020 14:07
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

bodlinka napsal(a):
Moje logiky blondýny mi teda říká, že kdyby mně strčili k mimozemšťanům, kteří by se dorozumívali pro mě nevyslovitelnými zvuky, tak je pro mě jednodušší rozumět posunkům a zjednodušeným zvukům.

Myslíte, že když Vám ten mimozemšťan párkrát zopakuje u stejné činnosti stejný zvuk, a za správnou reakci Vás odmění, tak časem nepochopíte, který úkon ke kterému zvuku patří...?!

23.5.2020 14:48
bodlinka

XXX.XXX.150.203

Myslíte, že když Vám ten mimozemšťan párkrát zopakuje u stejné činnosti stejný zvuk, a za správnou reakci Vás odmění, tak časem nepochopíte, který úkon ke kterému zvuku patří...?!

jo, ale když mi ty zvuky budou znít skoro stejně, budu s tím mít teda větší problém, než když mi to mimozemšťan intonačně zvýrazní

a místo gjgfjgdgjdhgueen pro sedni a fjddgjdhgueenghl pro lehni mi z toho udělá něco jednoduššího

23.5.2020 14:54
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

bodlinka napsal(a):
jo, ale když mi ty zvuky budou znít skoro stejně, budu s tím mít teda větší problém, než když mi to mimozemšťan intonačně zvýrazní

a místo gjgfjgdgjdhgueen pro sedni a fjddgjdhgueenghl pro lehni mi z toho udělá něco jednoduššího

Já myslím, že hledáte problém tam, kde není - pes není hluchej, ani blbej.

23.5.2020 15:17
hmn_

XXX.XXX.27.228

Já myslím, že hledáte problém tam, kde není - pes není hluchej, ani blbej.

já myslím, že jsi s tímto kapku vedle tématu
zcela jistě nikdo netvrdí, že je pes "hluchej, nebo blbej", ale řeč je o tom, co je pro psa snazší.....

a nejde o to, zda jde o posunkový povel nebo pomoc tělem, podstatou je rozdílnost vjem vizuální, akustický - ve smyslu intonačním, akustický-ve smyslu rozdílnost slov (viz níže-verbální x neverbální...)

"Já nevím, ale i logika prosté blondýny mi říká, že pokud je pes schopen rozlišit neverbální komunikaci, tak je schopný rozlišit i jednotlivá slova (povely), aniž by bylo nutné kolem toho dělat divadlo.

Pokud si člověk musí pomáhat tím, že to různě intonačně vylepšuje (ať už upozorňováním těma ssss... , nebo třeba nátlakovým tónem), tak to jsou pomocné berličky stejně jako pomoc tělem u nedocvičeného psa. Nic víc, nic míň."

1. i logika prosté brunety mi říká, že v tomto tématu nejde o spor "je nutno x není nutno"
2. verbální versus neverbální....co je psu vlastní.....?
2.že je pes zadavatelky nedocvičený, to je snad zřejmé od samého počátku

23.5.2020 16:09
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

Ještě takový dodatek - někdo tu psal, že právě takové to "sssssedni" (se syčením ) a třeba dlouhé "léééééhni" dělá jen při učení povelu a postupně když už pes povely zná, tak to dělat přestane a začne povely říkat "normálně". To je už vůbec blbost ne? Nepřijde mi, že bych to tím psovi zjednodušila, ale naopak že mu to tím udělám ještě složitější, když ho naučím na nějaký povel (intonaci) a pak ten povel začnu říkat jinak.

Já se teda právě naopak snažím už od štěněte ty povel říkat vždy stejně.

23.5.2020 16:14
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

marcelaamax napsal(a):
Ještě takový dodatek - někdo tu psal, že právě takové to "sssssedni" (se syčením ) a třeba dlouhé "léééééhni" dělá jen při učení povelu a postupně když už pes povely zná, tak to dělat přestane a začne povely říkat "normálně". To je už vůbec blbost ne? Nepřijde mi, že bych to tím psovi zjednodušila, ale naopak že mu to tím udělám ještě složitější, když ho naučím na nějaký povel (intonaci) a pak ten povel začnu říkat jinak.

Asi tak👍

23.5.2020 18:30
petrahei

XXX.XXX.109.227

marcelaamax napsal(a):

tak třeba pro moje psy by to byly dva rozdilne povely a nerozumeli by jim. rozlisuji i povely "lehni" a "lezi, "stuj" a "tuj" - tak pak "leeeeehni" a "lehni "je pro ne 100% jiny povel.

Ale obecne -lidi povely precenuji vazne je mnohem dulezitejsi to, co se deje kolem nez to, co rikam.
emocialne nezabarvene strucne prikazy nadelaji vetsi paradu, nez premlouvane, nalehave ci vyhrozujici "sedni " -a je jedno jestli vyslovene dlouze nebo kratce a s ruznym prizvukem

ano -nepopiram, ze urcite pravidla se u povelu -jake kdy používat - dodrzuji, aby se psum nepletli - ale je to trochu jinak nez tu aplikuje většina lidi. rozhodne to neznamena, ze ten povel menim podle nalady a stupne vycvicenosti psa.

když se vratim ke konkretnimu dotazu -pokud podstatna rada a vlastne jedina, co tu zazněla je -zmente povel -pak rikam, ze cesta ke zmene stavu= neplest si povely - bude zbytecne - dlouha.
jsou opravdu dulezitejsi věci na ceste k cili. Chut psa ucit se a odmena a jeji pouziti napr.

jako aj i chapu, ze to někdo nechape - vidim to dnes a denne.
napr. prijdou dva lidi na cvicak -posadte si psy: Jeden rekne "sed" a pes sedi a druhy rekne "sedni" a pes nic -muzu se vsadit, ze první otázka toho člověka, co mu pes nesednul bude -Nemam mu radsi rikat "sed"?
a pointa pritom je, ze jeden pes vnima psovoda a druhy okoli.

23.5.2020 19:30
sardullah

XXX.XXX.221.235

No tak my (já), co místo "sedni a lehni" může znít podobně, používáme povely "hačánky a hajkyky" takový problém nemáme. No ale zase to nikde nemusíme předvádět, tak je to jedno, na který slovo si pes sedne a na který lehne.
Navíc já jsem naopak ráda, že mi pesani fungujou líp na posunky než slovní povely, mě to víc vyhovuje...nebo neřeknu líp, ale rychleji, reakce i u mého "pomaleji myslícího psa" je rychlejší na posunek než na slovní povel, což tedaznamená, že na mě musí vidět, ale tak na to stačí oslovit jménem a nebo dát povel "dívej se na mě"

23.5.2020 19:54
balu

XXX.XXX.166.158

marcelaamax napsal(a):

Zřejmě narážíte na to, co jsem psala já. Jenže já jsem nepsala, o používání dvou povelů, jednoho při učení a druhého při rutinním použití. To je přece jasné, že to nemůže fungovat.

23.5.2020 20:03
balu

XXX.XXX.166.158

petrahei napsal(a):
tak třeba pro moje psy by to byly dva rozdilne povely a nerozumeli by jim. rozlisuji i povely "lehni" a "lezi, "stuj" a "tuj" - tak pak "leeeeehni" a "lehni "je pro ne 100% jiny povel.

Ale obecne -lidi povely precenuji vazne je mnohem dulezitejsi to, co se deje kolem nez to, co rikam.
emocialne nezabarvene strucne prikazy nadelaji vetsi paradu, nez premlouvane, nalehave ci vyhrozujici "sedni " -a je jedno jestli vyslovene dlouze nebo kratce a s ruznym prizvukem

ano -nepopiram, ze urcite pravidla se u povelu -jake kdy používat - dodrzuji, aby se psum nepletli - ale je to trochu jinak nez tu aplikuje většina lidi. rozhodne to neznamena, ze ten povel menim podle nalady a stupne vycvicenosti psa.

když se vratim ke konkretnimu dotazu -pokud podstatna rada a vlastne jedina, co tu zazněla je -zmente povel -pak rikam, ze cesta ke zmene stavu= neplest si povely - bude zbytecne - dlouha.
jsou opravdu dulezitejsi věci na ceste k cili. Chut psa ucit se a odmena a jeji pouziti napr.

jako aj i chapu, ze to někdo nechape - vidim to dnes a denne.
napr. prijdou dva lidi na cvicak -posadte si psy: Jeden rekne "sed" a pes sedi a druhy rekne "sedni" a pes nic -muzu se vsadit, ze první otázka toho člověka, co mu pes nesednul bude -Nemam mu radsi rikat "sed"?
a pointa pritom je, ze jeden pes vnima psovoda a druhy okoli.

Intonačně rozdílné povely jsou něco jiného než emocionálně zabavené povely.
Mám pocit, že jste mi buď vůbec nerozuměla, nebo nechcete rozumět. Teď nemám chuť, čas, ani silu to znovu vysvětlovat, tak třeba někdy později - pro případ, že by to bylo nedorozumění.

24.5.2020 09:02
petrahei

XXX.XXX.109.227

balu napsal(a):
Intonačně rozdílné povely jsou něco jiného než emocionálně zabavené povely.
Mám pocit, že jste mi buď vůbec nerozuměla, nebo nechcete rozumět. Teď nemám chuť, čas, ani silu to znovu vysvětlovat, tak třeba někdy později - pro případ, že by to bylo nedorozumění.

"Mám pocit, že jste mi buď vůbec nerozuměla, nebo nechcete rozumět"

nechci rozumět tohle mi často pise hmm, když s ni nesouhlasim.
tak na rovinu i tady - rozumim, ale - nesouhlasim
a neni v tom nic osobniho, ani si nemyslim ze mam pravdu - jen a proste nesouhlasim s tim co pisete, co od vas ctu a diskutuji o tom. a snazim se napsat i proc nesouhlasim

a ted zpatky k tomu uceni bez nejake osobní roviny, ju?

"Intonačně rozdílné povely jsou něco jiného než emocionálně zabavené povely"

souhlasim.

a diskuze zacala tady:

"Takže se zpočátku tak trochu přehrává a zdůrazňuje právě ten intonační rozdíl. Až pes povely umí, může se ubrat na výraznosti, ale charakter intonace zůstává"

to bylo totiž to jadro pudla.
snazili jsme se vysvětlit, ze na tomhle nestoji a nepada vycvik povelu. nic jiného v tom nebylo.
jen takovy pokus o vysvetleni, ze pes jde naucit povel - efektivněji.

dlouhe zasyceni na zacatku uceni sedni nepouzivam, protože tim povelem soucasne nepotrebuji - a kor ve fazi uceni, tam ani nechci - upoutávat psovu pozornost.
to je to kontraproduktivni - tak delate dve věci najednou.
I proto Pisisvor psal, ze na blizko zadne zvyraznovani - netřeba.
Dlouhe zasyceni na zacatku nemá jiny vyznam -nez ze "halo, tady sem".

24.5.2020 09:19
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

... a pokud musím psovi když je u mě říkat "haló, tady jsem...", tak už tam vlastně ani být nemusím, protože to vyjde na stejno... 🤫

Přidejte reakci

Přidat smajlík