Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Čtyřnozí pomocníci na míru
Sdílet:

Čtyřnozí pomocníci na míru

Psi
Všeobecné
Vhodnost plemen. V České republice existuje již mnoho organizací, které cvičí asistenční psy, ale protože nejsou určena žádná zákonná pravidla pro výcvik asistenčních psů, tak si každá taková instituce cvičí a vybírá psy podle vlastní filozofie. S ohledem na to, že i v rámci jednoho plemene existují výrazné rozdíly mezi jednotlivými psy, není možné přesně určit, zda to či ono plemeno, a tím všichni jeho představitelé, se pro takovou práci hodí nebo nehodí.

Některá plemena jsou uváděna jako vhodnější v tom smyslu, že se psů těchto plemen využívá častěji než jiných, ale nelze obecně říci, že např. všichni retrívři jsou pro takovou práci vhodní. Výběr určitého plemene a následně konkrétního pejska je otázka značně individuální, vycvičit lze v podstatě každé plemeno, pokud se najde vhodný jedinec. Můžeme se setkat s agresivním a kousavým labradorem nebo naopak s jemným a milujícím rotvajlerem, který se obloukem vyhýbá rvačkám. Při volbě správného asistenta nezáleží na tom, zda má průkaz původu nebo ne. Vesměs je možné konstatovat, že psí pomocník může být jakékoli rasy, včetně kříženců, velikosti a pohlaví. I když se vyskytují takové společnosti, které cvičí jen konkrétní plemena a žádná jiná ne, jen psy s průkazem původu apod. Na druhou stranu jsou ale i takové výcvikové subjekty, které jsou ochotné vycvičit přímo vašeho vlastního psa, jehož máte doma, pokud je k tomu vhodný a projde zdravotními a povahovými testy. Výběr vhodného plemene a následně pejska je sice náročným, ovšem pouze prvním krokem.


Přes všechno, co bylo dosud řečeno, existují plemena, která se obecně k těmto účelům využívají častěji než jiná. Nejvíce bývají využíváni retrívři (zlatí, labradorští, první generace kříženců těchto dvou plemen, flat coated, chesapeake bay), Border kolie, ovčáci (němečtí, bílí švýcarští, belgičtí – malinois či tervueren), pudlové (hlavně královští) a také labradoodlové (kříženci královských pudlů s labradorskými retrívry). Mezi psími asistenty najdeme dále i knírače, krátkosrsté kolie nebo různé křížence.


Z hlediska budoucího využití je důležitá i velikost pejska. Například jako balanční psy je dobré využívat jedince větších plemen, právě pro jejich velikost, stabilitu a pevnou kostru. Naopak třeba v domovech pro seniory jsou vítaní psi menšího vzrůstu, kteří neohrožují rovnováhu obtížně se pohybujících lidí a jejichž velikost umožňuje, aby si je člověk mohl vzít k sobě na lůžko. Jako signální psi pro osoby s postižením sluchu mohou pracovat téměř všechna plemena, včetně kříženců, takže zde velikost závisí hlavně na možnostech a přání žadatele, důležitá je v tomto případě zejména vnímavost psa na zvuky. U pomocníků pro osoby se záchvatovým onemocněním se klade důraz na jejich vrozenou empatii, vztah k lidem a na citlivost vůči jakýmkoli změnám v projevech člověka. Z uvedeného vyplývá, že výběr psa je opravdu velice specifická záležitost a je více než nutné volit psa přesně na míru pro konkrétního zájemce.


Nesmíme zapomínat ani na péči o srst, někdo by např. díky svému postižení nemohl psa pořádně česat a kartáčovat, proto se pro něj hodí pes s krátkou srstí bez potřeby složitějších úprav. Jiní žadatelé zase mohou trpět alergií na psí srst, takže se pro ně vybírá vhodný jedinec mezi pudly, jejich kříženci apod.


Asi poslední, ale pro některé budoucí majitele neméně důležitou součástí výběru, je barva jejich čtyřnohého přítele a průvodce. Vybrání vhodné barvy je zásadní pro osoby se zbytky zraku, protože mohou lépe vidět psa bílého či naopak třeba ve sněhu psa černého.Nejčastěji využívaná plemena

V této části se pokusím vypsat nejčastěji využívaná plemena pro práci psích pomocníků s jejich vlastnostmi a klady. Vše dále uvedené platí pro typické představitele dané rasy, přičemž nesmíme zapomínat, že všude existují výjimky, takže ani tento popis neplatí pro úplně všechny zástupce daných plemen.


Zlatý retrívr je společenský pes s vyrovnanou povahou a přirozenou schopností pro práci. Bývá klidný, dobromyslný, důvěřivý, přizpůsobivý a vždy se snaží svému pánovi vyhovět. Přátelsky vítá každou návštěvu, není to žádný hlídač. Rychle se učí, má velkou výdrž a potřebuje hodně pohybu, většina miluje aportování.


Labradorský retrívr má přátelskou, vyrovnanou a dobráckou povahu. Je velmi inteligentní, miluje společnost a vyznačuje se trpělivostí. Rychle si zvyká na nového majitele, není však fixován na jednoho člověka. U labradorů je velice důležité vyvážené a přesně dávkované krmení, aby příliš nepřibírali na váze.


Flat coated retrívr má vyrovnanou povahu, rád se učí a bývá jemný. Můžeme říct, že je to plemeno inteligentní, klidné, bystré, přátelské a disponuje velkou výdrží. Poutá se na svého pána a jeho rodinu, bývá dobrým partnerem pro děti. Flat se hodí pro sportovně založené lidi, potřebuje hodně pohybu.


Chesapeake bay retrívr je společenský, přátelský, miluje svého pána a celou jeho rodinu. S radostí plní všechny úkoly, které po něm chcete, je velmi vytrvalý. Na rozdíl od předchozích retrívrů se chesapeak fixuje na svého majitele. K cizím lidem se chová rezervovaně.


Border kolie je pracovní plemeno, vysoce inteligentní, činorodé, odvážné a většinou lehce ovladatelné. Borderka je známá svou chytrostí až mazaností a také chutí pracovat. S nadšením plní povely, má však enormní potřebu pohybu, chce pracovat a plnit nějaké úkoly, proto se vyloženě hodí pro aktivní lidi.


Německý ovčák je velice známé pracovní plemeno, mívá silné pouto ke svému pánovi a snaží se mu ve všem vyhovět. Mezi jeho vlastnosti patří věrnost, vyrovnanost, sebevědomost. Může být dobrým hlídačem a hodí se pro sportovně založené lidi.


Belgický ovčák malinois je známý svou bystrostí, tvrdostí, ochotou pracovat a taktéž svou pronikavou inteligencí. Je to pes ostražitý, temperamentní, miluje pohyb, někdy však může být poněkud dominantní. Maliňáci mají silné pouto ke svému pánovi, při výchově je třeba být důsledný, potřebují jako svého vůdce silnou osobnost. Belgičtí ovčáci tervuerenové mají obdobné vlastnosti jako maliňáci, bývají však klidnější. Při výběru mezi belgickými ovčáky bychom si měli dát pozor na to, abychom zvolili psychicky vyrovnaného jedince, někteří mívají nervové problémy.


Bílý švýcarský ovčák je pes živý, inteligentní, pozorný a vyrovnaný. S chutí pracuje pro svého pána, je učenlivý a dobře cvičitelný, nerad zůstává sám. K cizím lidem bývá trochu zdrženlivý až nervózní. Je třeba mu dopřát větší množství pohybu.


Královský pudl patří mezi vysoce inteligentní psy, jsou věrní, přítulní, sportovně zdatní a společenští. Velmi přilnou ke svému pánovi a dalším členům rodiny, rádi se učí, ale jsou velice citliví na tón hlasu. Pudlové jsou mrštní, obratní, odvážní a vynikají mimořádnou výdrží. Využívají se hlavně jako vodicí psi. Trpasličí pudl se ve většině rysů podobá velkému pudlovi, má však silnější vztah ke svému pánovi. Díky své velikosti se hodí na psa asistenčního či signálního. Výhodou pudlíků je fakt, že nelínají, hodí se tedy i pro alergiky.


Labradoodle je aktivní, hravý, přátelský, sebevědomý, velmi chytrý a dobře ovladatelný. Velmi často vychází dobře s dětmi, je věrný a rád aportuje. Uvádí se, že je až extrémně intuitivní, a právě proto se hodí jako pes asistenční, u nás je využíván hlavně jako pes vodicí.


Krátkosrstá kolie je pes chytrý, veselý, pracovitý, společenský, citlivý a velice oddaný své rodině. Ráda pracuje, potřebuje poměrně dost pohybu, nepatří mezi hlídače. V našich podmínkách bývá cvičena jako vodicí pes.


Velký knírač je tvrdý, bystrý, ostražitý, temperamentní, ale také velice věrný. Knírači jsou učenliví, rozvážní a říká se, že i nepodplatitelní. Důležitá je důsledná výchova, dostatek pohybu. Před cizími lidmi bývají poněkud nedůvěřiví, nebývá využíván moc často, ale pokud se cvičí, tak obvykle jako pes vodicí.


Jak jsem se již zmínila, je možné pro výcvik asistenčních psů využívat i různé křížence, pokud se ukáže, že jsou pro takovou práci vhodní, a úspěšně absolvují všechny zdravotní a povahové testy. I u nás se objevují jako asistenční některá pro tuto práci velice neobvyklá plemena, např. bernardýn jako pes vodicí, jorkšírský teriér jako pes signální či erdelteriér jako pes asistenční. Zde však nemluvíme o vhodnosti plemene, ale výhradně konkrétního jedince. Samostatnou kapitolu tvoří psi využívaní jako canisterapeuti, kde se běžně vyskytují boxeři, angličtí bulteriéři, bernští salašničtí psi, naháči, rotvajleři, stafordšírští bulteriéři, leonbergři, bíglové a velká spousta dalších plemen.Temperament psa
Stejně důležitá, jako správný výběr plemene, je i volba temperamentu a povahy konkrétního pejska. Při budoucím využití je velký rozdíl mezi psem klidným či temperamentním až hyperaktivním. Samozřejmě každý pes se hodí na něco jiného, někdo požaduje vyloženě klidného a přátelského pomocníka, jiný chce zase parťáka na dlouhé vycházky či náročné psí sporty. Záleží tedy jak na temperamentu psa samotného, tak na možnostech a schopnostech jeho budoucího majitele.


Dá se říct, že pes s klidnou povahou je uvážlivý, není zbrklý, ale pohybuje se pomaleji a mívá i opožděnější reakce. Ani při poslušnosti není nijak horlivý, nepřiřítí se k vám na přivolání cvalem, ale spíše „přikráčí“ rozvážným krokem. Má menší výdrž než jeho temperamentnější kolegové. Takovéhle psy je třeba hodně slovně povzbuzovat a podporovat.


Takovým průměrem je pejsek středně temperamentní, proto bývá asi využíván nejčastěji, vyhovuje běžnému dennímu provozu. Ve všech projevech je již rychlejší, má větší výdrž, není už u něj tak velká potřeba slovní podpory. Hodí se i na některé kynologické sporty.

Temperamentní pes je vhodný pro sportovně založeného či velmi aktivního člověka. Na zadané povely reaguje okamžitě, pohybuje se svižně a je stále ve střehu. Má větší potřebu pohybu nebo nějaké akce, proto je vhodné jeho využití i mimo „práci“ psího asistenta. Tito psi většinou rádi aportují, hrají si, bývají vhodní pro různé psí sporty, zkrátka potřebují nějakou aktivitu, aby ze sebe dostali přebytečnou energii.

Autor textu: Vendula Hrůzová
Autor fotografií zdroj: Vendula Hrůzová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru