anurra.rhonean23

Moje příspěvky

3.3.2015 18:34

A zde jak u samičky. Podotýkám, že na všechny mutace tato metoda neučinkuje. Na všechny perlové, některé straky a také na albino mutace se použít nedá.

3.3.2015 18:32

A věk korel? Prosím uvádějte spolu s fotografií i přibližný věk, aby bylo pohlaví možné lépe určit a ne jen odhadovat. Jinak u té šedé můžete zkusit prohlédnout křídla zespodu, na letkách bude mít skvrnitost. Samci a samičky jí mají různou a také mladé a dospělé korely ji mají různou, proto je potřeba znát ten věk korely. Zde přikládám foto jak by měly vypadat letky mladého a dospělého samce (dospělé opeření mívá korela cca od 9. měsíce věku, někdy ale i později nebo dříve) a mladé a dospělé samičky. U šedé mutace by tato metoda měl fungovat. U té perlové straky je problém, protože na perlových a zároveň strakatých se ze skvrnitosti letek nedá určit takřka nic vypovídajícího. Takže u této korely lze jedině pozorovat, jak se chová. Samci mají charakteristické chování od období dospívání, tedy od věku cca 6. měsíce. Prozpěvují melodicky, "tancují" s odtaženými křídly od těla a různě se předvádějí. Samičky mohou sice také sem tam pískat nějakou jednoduchou melodii, ale nepředvádějí se jako samečci. Takže u té druhé korely těžko říct. Také se dá pohlaví určit podle hlavy a tvaru chocholky, ale je to nepřesné. Ta strakatá korela od pohledu vypadá spíše jako sameček, ta šedá má maličko hrubší hlavu na samičku, ale chocholka je taková spíše samičí, bych řekla, ale 100% jistá si nejsem. Mrkněte té šedé na ta křídla a tu strakatou korelu pozorujte, jak se chová.

Zde ještě obrázek jak vypadají ta křídla zespod u samce mladého a dospělého.

3.3.2015 15:09

baca73 napsal(a):
Prosim mohli by jste poradit me jestli mam par.. dekuji..

Jak jsou korely staré? Věk hraje velkou roli při určování, protože mláďata vypadají jako samice. Někdy se dá pohlaví odhadnout podle tvaru hlavy nebo chocholky ale je to dost nepřesné. Ve Vašem případě to zatím vidím na dvě samičky, ale chce to více faktorů pro posouzení. U té skořicové bělohlavé straky to bude složité, samec i samice mají i po přepeření stejnou barvu, často ani ocasní pera nemusí napovědět správně. Dospělý samec (věk cca 1 rok a více) by je měl mít jednobarevné, tedy v tomto případě buď béžové, nebo bílé. Samička je má bílé s béžovým proužkováním nebo tečkováním. Ale jinak u této strakaté mutace je lepší spíše určovat pohlaví podle chování: dospělí a dospívající samečci od věku cca 6 měsíců melodicky zpívají a předvádějí se (často odtahují křídla od těla, poklepávají zobákem, kývají hlavou a různě se naparují. Samičky bývají tiché nebo naopak ukřičené a mohou pískat jednoduché melodie nebo se naučit pár slov, ale nepředvádějí se jako samci. U té tmavší šedé bělohlavé perlové pohlaví poznáte opět až korela začne dospívat a přepelichávat. Pokud je již dospělá (stáří cca 1 - 1,5 roku) máte samičku. Samcům by mělo perlování postupně mizet a vymizet. Někdy existujou ale výjimky, kdy perlování samečkovi zůstane až do 2 a více let, nebo perlování vypadne jen částečně, ale většinou se v průběhu dospívání nějak změní. Také u samiček se to perlování někdy může měnit, což bývá matoucí, jako v případě výše uvedené. Mám zkušenost že na strakatých a perlových korelách se to pohlaví poznává podle barvy opeření nejhůř. Takže zkuste spíš vypozorovat, jak se korely chovají.

3.3.2015 10:07

A zde ještě tato samice se svým partnerem. Dávají krásná mláďata. Ale je pravda, že je to zatím jediná samice, u které jsem se s tím mírným ztrácením perlování během let setkala. Ostatní moje samičky mají perlování neměnné, ale zase to nejsou straky.

3.3.2015 10:02

anurra.rhonean23 napsal(a):
Ten úbytek perlování ještě nemusí signalizovat samčí pohlaví. Sama mám v chovu 4 letou samici co má přesně tuto kresbu a perličky jí rok co rok mírně mizí a je to skutečně samice, snáší vajíčka a odchovávala již několikrát mladé. Ale pokud je ta korela ještě mladá, může to být i samec, já to tipovala z fotky podle toho tvaru chocholky.

Zde znovu ta samá samička (foto je z minulého týdne). Předchozí foto bylo cca 2 roky staré. Ty perličky jí během 2 let maličko vypadaly.

3.3.2015 09:58

Ten úbytek perlování ještě nemusí signalizovat samčí pohlaví. Sama mám v chovu 4 letou samici co má přesně tuto kresbu a perličky jí rok co rok mírně mizí a je to skutečně samice, snáší vajíčka a odchovávala již několikrát mladé. Ale pokud je ta korela ještě mladá, může to být i samec, já to tipovala z fotky podle toho tvaru chocholky.

3.3.2015 09:16

fauna2014 napsal(a):
Dekuji moc :) jeste tady mam andulky jestli nahodou nevite zbarveni taky.Dekuji predem.

Nemáte zač, u andulek bohužel nevím, andulky jsem chovala kdysi jako dítě, ale jen ty klasické zelené a modré, mutacím andulek bohužel nerozumím, tak snad poradí někdo jiný.

3.3.2015 08:23

Tak samička je tedy skořicová bělohlavá perlostraka. Na té předchozí fotce ten odstín trochu klamal.

3.3.2015 07:38

Dobrý den, korela vpravo na fotogragii je šedý bělohlavý sameček, korela vlevo vypadá na šedou (nebo skořicovou - z fotografie to jde hůř poznat) strakatou perlovou bělohlavou samičku.

27.2.2015 21:28

Samička :) podle křídla (v 10 měsících už může mít přepéřené letky a dospělým přepeřeným samičkám tečky zespod křídla zůstanou do 2/3, výjimkou jsou perlové korely které mají samičky a mladí samci tečkování po celým křídle), podle celkového vzezření i podle chování, které popisujete. Jinak samice nemusí být vždy agresívní při manipulaci. Mám několik samiček které jsou naopak klidné, nekoušou a dokonce ty ochočené jsou více mazlivé, než ochočení samci. Takže ta agresivita je individuální. Ale máte opravdu samičku.

22.2.2015 15:54

Záleží na jaký druh ptactva kroužek chcete. Já odebírám kroužky na korely (5,5 mm) a od pana Šetáka mají ty kovové kroužky normálně vyrytá čísla a na přání a za malý příplatek Vám i nechá vyrýt, co chcete. Také prodává otevřené značkovací kroužky s jednoduchými číslicemi, nebo plastové bez číslování. U p. Straky lze sehnat kroužky CITES, u p. Šestáka nevím, neboť tyto kroužky nepotřebuji, chovám pouze korely, takže odebírám pouze ty klasické kovové s rokem pro exoty.

Brala jsem kroužky od obou výrobců, tedy i od p. Straky a vzhled toho očíslování je pouze trošku jiný, mají větší číslice (+ mají vyryt průměr kroužku přímo na kroužku), ale jinak mi co do materiálu nasazování atd. připadají stejné. Co se týče barvených provedení, pak měli oba výrobci na výběr celkem dost barev (cca 7 barev). Možná se to zdá někomu málo, ale kroužkuji jednou barvou celý ročník, mladé si zapisuji podle čísel do evidence, takže je poznám a těch barev tolik nepotřebuji, takže za mne - barevné provedení je dostačující. Jsem již zvyklá odebírat od p. Šestáka, protože kroužky od něj kupuji od samého začátku a zároveň od něj kupuji i vitamíny a vaječné směsi, takže to mám při jednom

17.2.2015 21:24

Nevím, zda může mít i korela epilepsii, ale podle Vašeho popisu to tak vypadá, ale může to být i něco úplně jiného v souvislosti s vyšším věkem korely. Bohužel jsem se s tímhle nesetkala. Tento problém by bylo lepší řešit se specialistou na papoušky: zde je odkaz

http://www.epapousek.cz/clanky/6-veterinari-specialiste-na-papousky

zkuste se poradit, co by pro koreláčka bylo nejvhodnější.

17.2.2015 21:10

Hezký den, začnu od konce, poslední korela je 100% již přepeřený nebo z velké části přepeřený sameček. Dvě předposlední fotografie té šedé korely - to by mohla být samička, ale záleží jaký má věk, protože pokud je mladší než 6 měsíců, může se ještě začít vybarvovat, takže zkuste vypozorovat, jak se chová, zda se nějak projevuje třeba zpěvem. Na dalších fotografiích ten tmavý strakáč je sameček a první foto, mám pocit že se jedná o skořicovostrakatého perlového samečka, který už ztrácí perlování a přepelichává, takže ten ocas ještě vypelichá a ztmavne časem. U těch perlovek se to peří může vybarvovat déle.

17.2.2015 21:00

pavli napsal(a):
Pěkný den, potřebovala bych trochu poradit s genetikou korel. Mám 2 samice korely bělohlavé. Jedna je perlová a druhá celá tmavá. Nemůžu sehnat samce korely bělohlavé, proto mám dotaz zda bych mohla pořídit samce jiného než bělohlavého nebo albino a přesto odchovávat i bělohlavé korely.
V genetické kalkulačce se moc nevyznám.

Děkuji za rady.

Zdravím, můžete k samičkám dát samce jakékoliv mutace, avšak musí být štěpitelný na bělohlavé, tedy vizuálně sice nebělohlavý, ale po bělohlavých rodičích, nebo aby alespoň jeden z jeho rodičů byl bělohlavý. Jinak odchov vizuálně bělohlavých mláďat není možný, odchovy by byly pouze obyčejně zbarvení štěpáci do bělohlavých. Bělohlavá mutace je recesívní a je třeba, aby jak z otcovské tak i z mateřské strany byl gen pro bělohlavé zbarvení, ať už vizuálně nebo nevizuálně (tzv. štěpitelný). Pokud jedna složka chybí pak budou mláďata pouze obyčejně zbarvená štěpící do bělohlavých. Nevím, jak toto lépe vysvětlit, opravdu je třeba si osvojit základy genetiky a také si něco přečíst o mutacích korel, abyste věděla, které jsou vázané na pohlaví a které recesivní atd. a teprve podle toho je možné pak pracovat dál.

4.2.2015 11:28

Nemám s tímto žádnou zkušenost a to chovám společně i korely různých barev, dokonce i albino, tedy čistě bílé červenooké s ostatními a nikdy se nestalo, že by je nepřijaly. Jediné, co řeším, je problém v párování, o samičku albino nemá zájem žádný z mých samců a už jsem zkoušela k ní dát za 2 roky 3 samce, ale vztahy mají dobré, jen se prostě nechtějí pářit. A vím že je to na 100% samička, už snášela vejce. Takže stále hledám samečka, který by k ní přilnul víc. Pokud ale vaši korelu terorizuje větší část hejna, tak by bylo asi lepší ji umístit jinam a třeba k ní sehnat podobný protějšek a nebo prodat. Podle fotky je to krásný bělohlavý mladý sameček, byla by škoda, kdyby jej zmrzačily. Korely nebývají agresívní, ale někdy se to bohužel stává. Měla jsem pár, ktrerý sice nebyl agresívní, ale samice mi škubala samce, až byl celý plešatý a pak dokonce i mladé, takže jsem tento pár musela dát pryč, aby se to nenaučil i zbytek hejna.

3.2.2015 15:49

Kupuji pro své korely jak suchou tak i vlhkou vaječnou směs s medem od p. Šestáka a jsem s nimi spokojená i korelám chutnají.
http://www.stepansestak.cz/krmiva-smesi.html.

28.1.2015 21:31

Já mám korely v bytě, mají svůj vlastní vytápěný a osvětlený pokoj, takže hnízdí od listopadu přes zimu a jaro. Dohromady teď mám 6 mladých od 2 párů a nyní hnízdí jeden pár podruhé. Venkovní voliéru nemám (finance mi nedovolují udělat pořádné kvalitní zázemí a také různé predátory jako lasičky a kuny máme hojně v okolí bydliště, takže se o korely bojím), a většinu korel mám ochočenou, jako mazlíky a členy rodiny, takže je to takto lepší. Hnízdění přes zimu jim problémy nedělá, naopak mají aspoň nějakou aktivitu a v létě korely dávám ve velkých klecích přes den ven na zahradu, aby si užily pobyt na čerstvém vzduchu a sluníčku (samozřejmě že ne na přímém slunci a jsou pod dohledem). Rozhodně bych ale nenechala hnízdit jakékoli papoušky nebo ptactvo v zimě venku bez možnosti přitápění a přisvětlení chovatelského zázemí.

22.1.2015 21:02

gattuso napsal(a):
Dobrý večer, děkuji za názor. Ještě se zeptám takto: Ptáci na první fotce jsou z roku 2012, je možné že rozdíl v duhovce je způsoben věkem? Na druhé fotce mladší pták (první od kraje) má oko výrazně světlejší. Ptáci na první fotce a zadní na druhé mají jakoby červený střed a kolem hnědý prstýnek. Děkuji.

Ano je tomu tak, v mládí mají korely albino vidět více prokrvení oka (duhovka je bezbarvy) v dospělosti se může duhovka mírně zbarvit díky velmi malému množství zbytkového melaninu a tím ztmavnout, ale oči jsou na denním světle stále načervenalé, někdy mohou být i jakoby s namodralým nebo nahnědlým odstínem duhovky. Lutino a albino nemusí mít vždy jen jeden odstín červené u těch očí, věkem se odstín mění. Takže mladší kusy budou mít jasně červené oči a starší maličko tmavší. Zde je moje odchovaná albino samička * březen 2013 jako třítýdenní mládě na další jako 9měsíční a na třetí fotce jako téměř dvouletá. Její o rok a čtvrt mladší sestra je též albino a vylíhla se jako mládě se sytě červenýma očima a nyní v 7 měsících jí oči mírně tmavnou, ale jsou stále červené.

22.1.2015 15:19

Dovolím si také napsat svoji teorii, byť je mi jasné, že zde bude spousta chovatelů nesouhlasit, ale několik albino jsem již odchovala a vlastnila jsem rodiče i prarodiče, kteří nebyli vizuálně albíni, pouze štěpáci do lutin, bělohlavé, lutino a obyčejně zbarvené mutace, tak vím, jak albino mutace vznikají, ale samozřejmě respektuji názory zkušenějších.

Záleží s jakýma očima se korely vylíhly a také po jakých jsou rodičích. Pokud měly po vylíhnutí oči jasně červené, jsou to albina. Červená barva očí je způsobená tím, že duhovka nemá žádný pigment nebo jen velmi malé množství melaninu, který se objevuje časem v dospívání, proto albinům pak v pozdějším věku oči mírně ztmavnou, ale zůstávají červené. U mláďat jsou ale jasně rudé, je to způsobeno prokrvením oka, které je přes průhlednou duhovku více vidět. Černooké bílé korely se vylíhou s tmavýma očima, protože se jim melanin v oku zachová v normálním množství. Maximálně mohou mít oči nahnědlé (jako je tomu i u skořic) a ty pak působí na odrazu světla jako načervenalé. Nejlepší je proto denní světlo, na kterém se podíváte korele na oko a výsledek nebude nijak zkreslený. U černookých uvidíte maximálně hnědou duhovku, u albino nebo lutino mutací máte možnost vidět načervenalou a někdy až mírně namodralou duhovku. Samozřejmě že existují další mutace, které mají červené oko (např. Fallow) ale s těmi teď nemá smysl se tu zabývat.

Albino je mutace ze dvou složek: bělohlavé a lutino. Albino se proto nedá vyloženě řadit ani do recesivních mutací jako např. Bělohlavá, ale vyloženě není ani vázaná na pohlaví jako např. Lutino. Je to kombinace bělohlavé + lutino mutace a pokud mají být mláďata albino, je potřeba aby se geny "správně poskládaly", jinak vzniknou jen obyčejní štěpitelní ptáci.

Jinak odchovat černooké bílé nebo žluté mutace není tak jednoduché, protože černooké bílé jsou vlastně něco jako bělohlavé straky, které nemají žádný lipochrom (žlutý a červený pigment) a melanin (tmavý pigment) nebo jen velmi malé neviditelné množství melaninu, stejně jako je tomu u mutace žluté, která si zachová lipochrom a melanin z velké části chybí. V očích si však pigment obě mutace zachovávají. Tyhle mutace by však měly být recesivní, ale nemám se žlutými a bílými zkušenosti, tak si netroufám na 100% říct že to tak je, je to pouze moje hypotéza. Tyhle poznatky o žlutých a bílých mám z literatury.

S lutino nebo albino mutacemi však tyto mutace nemají nic společného, ikdyž se velmi často zaměňují stejně jako se stále zaměňuje označení LUTINO A ALBINO a pak dochází k nedorozumění. Lutino a albino není totéž. Lutino je lutino a albino = bělohlavé lutino, zkrátka zbarvení ze dvou složek.

Jinak existuje spousta kombinací, jak získat albino, ale samozřejmě se může pak lišit výsledek v pohlaví mláďat, protože tím, jak je jedna složka vázaná na pohlaví a druhá recesívní, tak u některé kombinace vzniknou albino pouze samičky, nebo vznikne více barevných mutací štěpitelných na lutino (u samců) nebo bělohlavé (u obou pohlaví). Tohle se opravdu hrozně těžce vysvětluje, ale myslím, že Vaše korely jsou v největší pravděpodobností albino. Zkuste si prostě pohrát s tou genetickou kalkulačkou, zadávat do ní různé kombinace a uvidíte ty rozdíly. Takto to dělám i já, když potřebuji nakombinovat pár, aby mi dával konkrétní mláďata.

http://www.gencalc.com/gen/eng_genc.php?sp=0Cock.

21.1.2015 13:31

Ti šedí jsou samečci, už se jim vybarvuje hlava. Ocasní pera mohou být "mláděcí" někdy i do věku 1, 5 roku, takže vypadnou později a narostou tmavá. U té bělohlavé perlostraky, je to trochu složité, protože vzhledem a chocholkou spíš vypadá jako samec, ale jako letos dvouletá má stále perlování ikdyž ne po celých zádech, (což by mohlo něco vypovídat), ale není zde jasné, zda už takovouto kresbu měla od mláděte (tedy neúplné perlování na zádech) a nebo jí perličky vypadaly v průběhu dospívání. Pokud by toto perlování korela měla stejné od mláděte, je to s velkou pravděpodobností samička, pokud se však perlování za poslední dobu změnilo a část vypadla, je to samec, ale zde si netroufám říct 100% co je to za pohlaví.