Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 13. 10. 2019 14:14:39
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Korelka je ještě mladá a určitě se naučí létat, pokud ji budete pravidelně pouštět z klece, jen to může několik týdnů nebo měsíců trvat. Je také třeba, aby si vybudovala létací svalstvo, které nemá v dobré kondici díky tomu, že jako mládě neměla dostatek prostoru k létání. Co se jídla týče, tak některé korely jsou vybíravé v jídle, naše korely třeba nejedí skoro vůbec slunečnici, ikdyž jim ji stále nabízím a občas jsem i zkoušela jim celý den nic jiného nedat, ale bohužel odmítají ji stále. Zkuste proto víc druhů resp. značek krmiva, nebo podávejte krmivo pro andulky a přidávejte i po malých dávkách slunečnici a ostatní zrní, které korela nejí, měla by se to časem naučit. Korely také napodobují chování svých rodičů, takže pokud byla odmalička odchovávaná jen na určitém druhu krmení, je možné, že už jiné chtít nebude. Zkuste ale nabízet dál různá krmiva, nebo takové ty tyčinky, co se zavěšují do klece, hodně dávejte zelené krmení, zeleninu a ovoce. Je ještě mladá a stále se učí. Často korelu přesvědčíte, aby si vzala nějaké jídlo, když jí sami ukážete, že je to dobré (u mě se to celkem osvědčilo u jablíčka a zeleniny).
Dobrý den, je lepší, když si korely mohou svého partnera vybrat samy, páry jsou tak stabilnější a odchovy se lépe daří, protože pokud není harmonický pár, často se může stát, že se rodiče nestřídají v sezení na snůšce nebo v péči o mladé a pak se to odráží negativně na odchovech. Je proto lepší sehnat více ptáků a nechat je společně, aby sami utvořili páry a zbytek, co se nespáruje pak třeba prodat, nebo jim přiřadit jiné. Samozřejmě lze i sehnat samečka a samičku a dát dohromady, ale korely bývají vybíravé a nemusí se vždycky spárovat. Ve volné přírodě mají partnera na celý život, proto je pro ně přirozenější mít možnost výběru.
Naše korely také měly možnost výběru. Jelikož jsem ale brala ohled i na výsledné barevné mutace mláďat, tak jsem nechávala ve skupině barevně podobné jedince, pro případ, kdyby se první kombinace nevydařila.
Mám v chovu samečka, šedého strakáče štěpícího na albino (je po lutino otci a bělohlavé matce) a k němu jsem původně chtěla albino samičku, ale on ji prostě nepřijal ani po půl roce společného soužití. Naopak jsem vypozorovala, že se mu líbily samičky skořicové. Tak jsem mu nakonec dala skořicovou bělohlavou perlovou samičku (albino mláďata sice mít nebudou, ale bělohlavá, a nebo sem tam nějakou samičku lutino ano) a oba jsou spokojení. Někdy to tedy nejde lámat přes koleno.
Záleží také, co s korelami plánujete, zda chcete normální odchov mláďat pro radost, nebo zda chcete experimentovat a šlechtit barevné mutace nebo standart. Někteří chovatelé při šlechtění mutací nebo standartu používají různé metody křížení a neustále rozdělují páry a zkouší nové kombinace, nebo párují blízce příbuzné ptáky. Já tohoto nejsem zastáncem, barevné mutace jsou samozřejmě krásné, ale momentálně je jich už mnoho na trhu a je tedy mnohem lepší si sestavit nepříbuzné jedince, stejně jako není třeba neustále rozdělovat a znovu párovat, když seženete přesně to, co potřebujete, popřípadě si takovou mutaci sami vychováte, jako já jsem si odchovala albina z nealbino rodičů. Nemusela jsem ani přepárovávat ani párovat příbuzné, jen jsem měla v prvé řadě štěstí na prvního samce a pak jsem se vzdělávala v oblasti genetiky a sehnala správně štěpitelného i druhého samečka, který se spároval s dcerou toho prvního. To samozřejmě pár let trvalo, než jsem si albino korely vychovala, což asi nebude většina chovatelů chtít tak dlouho čekat, ale výsledek stál zato, když jsem v hnízdě objevila první úplně bílé červenooké mládě. Obě dvě samičky albino co mám v chovu, jsou velkého vzrůstu, zdravé, krásné kusy a momentálně také hledají vhodného partnera.
Nyní zrovna prodávám dva chovné páry už osvědčené, ale mám po nich hodně loňských a letošních potomků, které mám v plánu zkombinovat a potřebuji uvolnit místo. Rozdělovat je nechci, jsou to velmi dobří rodiče a byla by to škoda. Toť ale jen můj názor. Určitě to lze tak i tak, takže je to na Vás.
Korela je ještě příliš mladá na konečné závěry, vytržením pírek ve 3 nebo 4 měsících se to moc uspíšit nedá, většinou narostou ještě mláděcí, pokud se jí tedy nesplaší hormony dříve a nezačne dříve dospívat. Je lepší počkat alespoň do věku 6 nebo klidně i 7 měsíců, pak už pírka narostou dospělácká, nebo alespoň některá z nich. Co lze ale od 4. měsíce pozorovat tak u samečků zpěv. Začínají melodicky prozpěvovat a předvádět se před ostatními (často i před jinými samci, aby dokázali svoji nadřazenost - naši tři půlroční mladíci se takhle chovají už od konce 3. měsíce ). Samičky většinou nezpívají nebo jen málo, ikdyž jsou případy, že se od samců naučí nějaké melodie nebo slova, ale nebývá to tak běžné. Pokud neznáte přesně zbarvení rodičů, tak se to podle genetiky určit bohužel nedá a korela je straka a všechny letky má světlé, takže ani podle skvrnek zespodu křídla to nebude vidět. Jedině počkat, jak se korela bude chovat a nebo nechat udělat test DNA z peří nebo krve, což ale bývá dost nákladné.
Dobrý den, pokud samec už na jiné barvy neštěpí, tak budou mláďata - samečci šedí štěpitelní na straky a skořicové a mláďata - samičky šedé štěpitelné jen na straky.
fauna2014
napsal(a):
Dobry vecer,
poradi mne taky nekdo mam tento par jaky budou mladata?
dekuji.
Sameček je šedý (přírodní zbarvení), samička je skořicová perlová. Pokud samec (nebo samička) neštěpí ještě na nějakou další mutaci - např. straky, nebo bělohlavé, a jen v případě samečka na lutino, skořice, nebo perly (= mutace vázané na pohlaví samce), budou všechna mláďata šedá s tím, že mladí samečci budou štěpit do skořic a do perlových a samičky budou jen šedé neštěpitelné.
Samička může trochu prozpěvovat, většinou však jen málo a občas. Některé se naučí i pár slov. Měla jsem takovou v chovu a naučila se to od samce, až po odchovu mláďat přestala zpívat. Pokud jsou samičky hodně mladé, mohou si třeba pískat nebo napodobovat pár slov. jak je stará? Jinak sameček se u toho zpívání i předvádí. Má charakteristický postoj s odtaženými křídly od těla - viz foto, poklepává si zobákem třeba o bidýlko nebo o krmítko a různě se uklání. Samičky toto nedělají, pokud si zpívají tak se u toho nepředvádí.
Korela vlevo vypadá na samečka podle toho tmavšího ocasu, vpravo těžko říct, má z části vypadané perlování, takže by to teoreticky mohl být také sameček, ale může to klamat, je to straka a nemusí být perlová po celých zádech, také jsem takovou samičku měla, co vypadala jak částečně přepeřený samec a pokud nezpívají na roce, je to zvláštní. Mám tři 6 měsíční puberťáky a už 2 měsíce zobáky nezavřou . Je možné, že ještě zpívat začnou, ale podle fotografie vypadají spíš jako samečci. Jinak mutace korely vlevo je šedá straka, korela vpravo je skořicová perlová straka.
Také bych řekla, že je to obráceně, ta korela lutino vypadá jako samec a šedá straka jako samička - jinak mláďata z kombinace: samec lutino + samice šedá straka = samečci šedí štěpitelní na lutino a straky a samičky lutino štěpitelné na straky (pokud tedy rodiče neštěpí ještě na další barvy, což není známo)
V případě že by ta lutino opravdu byla samice a šedý samec pak: mláďata samečci šedí štěpitelní na lutino a samičky šedé (opět pokud neštěpí rodiče ještě na něco dalšího). Pokud by samec šedé mutace štěpil na lutino v kombinaci s lutino samicí, mohou být výsledná mláďata lutino samci i samičky. Je to ale jen ve zkratce - ono je to trochu složité právě díky tomu, že pokud neznáte přesný původ rodičů, pak není možné předem zjistit, na co všechno štěpí samec, případně samička, takže ten můj výklad je trochu nepřesný. Zkuste si to zadat sem: http://www.gencalc.com/gen/cz_genc.php?sp=0Cock
mě to pomohlo se zorientovat.
Dobrý den,
14 denní mládě už se dá poměrně dobře dokrmit, je ale třeba k tomu mít speciální směs pro odchov mláďat (dá se sehnat v internetových obchodech a možná i v některých zooshopech). Směsky jsoui různných značek. já osobně mám zkušenost se směsí Nutribird A 21 (pak je ještě A 19 ale ta je s vyšším obsahem tuku a není vhodná pro mláďata korel, ale spíše pro velké papoušky). Pokud nemáte k dispozici tuto směs, je možné ji dočasně nahradit směsí vaječnou např. http://www.domipets.cz/ptaci/papousek-krmivo/apetit-eggfood-1kg-zluta-vajecna-smes
tato směs nebo podobné by měly být k dostání v každém zooshopu. Směs ale není náhrada za kompletní stravu, takže tu doporučuji používat než třeba dorazí směska dokrmovací.
14 dní staré mládě potřebuje krmit po 4 hodinách. V noci již není třeba, pokud dostane pozdějš večer (cca ve 23 hodin a brzy ráno cca kolem 6. - 7. hodiny. Před krmením by mělo mít vyprázdněné volátko, pokud se volátko nevyprázdňuje ani po 6 hodinách od krmení, buďto je směs špatně namíchaná a příliš hustá nebo mládě špatně tráví. Směs by neměla být ale ani příliš řídká. Ředí se převařenou vodou a voda by neměla mít více jak 40°C, ale ani méně, jinak bude mládě potravu odmítat. Při vyšší teplotě krmení může dojít k popálení volete. Dokrmování je nejvhodnější pro začátečníky lžičkou, nebo širokým brčkem, které se dá upravit (opatrně zastřihnout do hladka, aby mělo takový zobáček), lžička se dá zase pro změnu zahnout, pokud je z měkčího kovu, nebo sežeňte lžičku užší plastovou, aby se z ní mláděti dobře jedlo. Dá se použít i injekční stříkačka, ale může se ucpávat.
Mládě je třeba ještě mírně zahřívat, alespoň než mu vyrostou pírka, poté už stačí bedýnka vystlaná hadříkem, který se dá vyprat nebo vyhodit (bude zachytávat trus). Jakmile začne mládě trénovat létání a peří je kompletní, tak je lepší jej přemístit do klece. Do věku 3 týdnů se krmí mladé alespoň 5 x denně, před vylétnutím 4x a po vylétnutí z hnízda stačí 3x, před odstavem 2x (ráno a večer) Odstav probíhá o něco později u odchovaných ručně, spíše až okolo 8.- 9. týdne po vylíhnutí a během odstavu se krmí jen jednou denně asi 14 dní. Během té doby by mládě mělo už samo jíst - nabízíme od 6. týdne prosný klas na hraní, mládě jej bude ozobávat a postupně zkoušet jíst, pak se může přidávat i slunečnice a nakonec celé krmivo.
To je asi vše ve zkratce ohledně dokrmu a jinak samečka v chovu nevyužívejte, většinou se jedná o poruchu chování, kterou bude předávat dál svým potomkům, pokud přežijí, nebo bude odchov takto likvidovat. Zkuste na příští sezónu nového. Já sice nejsem zastáncem rozdělování párů, ale v takovém případě, kdy dochází k zabíjení mladých a nebo mláďata mají nějakou genetickou vadu (což se mi stalo), tak zde je výměna samce (nebo jedince, který problém způsobuje) namístě.
Přeji hodně zdaru. Pokud byste potřebovala pomoct, zde je na mne kontakt: dargajovamichaela@seznam.cz.
Moje albino holky: Arinka * 2013 a Izmir *2014
obě po rodičích: 1.0 šedý bělohlavý / lutino + 0.1 skořicová perlová lutino / bělohlavé
Arinka je první albino korela z mého odchovu.
Chovám i další barevné mutace, ale albino je moje nejoblíbenější. Uvažuji však do budoucna o rozšíření o pastelface nebo silver mutace, které jsou také velmi nádherné. Korely ale nechovám ani pro výstavy ani pro výkup, pouze jako mazlíky, pro hobby chovatele a hlavně pro radost :).
Také bych se přiklonila spíše k samečkovi, podle toho tmavého ocasního pírka. Hlava se ještě může vybarvit a zpívat může začít, některé korely dospívají trošku později až od toho 9. měsíce. Může se stát, že pak přepelichá najednou během měsíce dvou. Mrkněte korele pod křídlo zespodu na letky, pokud se nechá chytit. U téhle barevné mutace by mělo být rozpoznatelné pohlaví podle skvrnitosti letek zespod křídla. Samečci jak začnou přepeřovat, mají letky jednobarevné zespod. Zde je obrázek jak vypadá křídlo u mladého a jak u dospělého samce. Tahle metoda neplatí u všech barevných mutací, ale u šedé by měla fungovat.
Www.calopsitta.wbs.cz
http://www.andulky.snadno.eu/korela-chocholata.html
http://chovpapousku.webnode.cz/korela-chocholata/
Jinak i korely, jakožto papoušci mohou pěkně bolestivě kousnout, ale opravdu hodně záleží, jak se s nimi zachází a v naprosté většině koušou ze strachu. Většinou jsou to mírumilovní ptáci.
Jak je vaše korela stará? Podle celkového vzhledu tipuji samičku, ale pokud má méně než 1rok, tak ještě může přepelichat a změnit se. Dospělí samec starší 1 roku už by měl mít jednobarevný ocas, v tomto případě tmavý jednobarevný - ne s pruhy ani s tečkováním jako má tato korela ( u světlejších strak bývá celý žlutý). Co se zpěvu týče, tak někteří samci zpívají už od věku 3 měsíců, jiní až od věku 6 měsíců a krom zpěu se o charakteristicky předvádějí (ukládnějí se, odtahují křídla od těla a přešlapují u toho sem a tam, poklepávají zobákem, atd.). Jestli je ale více jak půlroční a nijak se neprojevuje, pak se s největší pravděpodobností jedná o samičku.
sigi9
napsal(a):
Když už jste dal tlapku, mohl jste k tomu něco napsat.
Jinak toho červeného "pacičkování" si vůbec nevšímejte, to se jen v drtivé většině nějaký zakomplexovaný chudák baví, nebo je natolik zbabělý, že nepřidá vlastní názor prostřednictvím textu, a jen se schovává za červené tlapky. Tak mu přejme příjemnou zábavu. Čím víc mám červených tlapek, tím víc se tomu směji, jací jsou lidé * každý si doplní sám.
Některé samičky opravdu mohou sem tam prozpěvovat, zkuste vypozorovat chování, zda se korela ještě projevuje jinak, např. zda se před ostatními papoušky nepředvádí. Samci mají takový charakteristický "tanec" s odtaženými křídly od těla. Pokud se nepředvádí, pouze sem tam trošku zpívá, tak je to samička. Podle vzezření to na samičku vypadá, samec už by v tuhle chvíli měl alespoň náznaky přepeřování a hlava by se mu začala alespoň trochu vybarvovat. U této mutace můžete také zjistit pohlaví podle skvrnitosti spodní strany křídel. Jestli je korela srpnová, pak by měla mít cca 6 - 7 měsíců a je třeba ji brát spíše jako mladou, než úplně dospělou, ale na letkách už by mohlo být viditelné přepeřování. Zkuste porovnat křídla Vaší korely s těmito obrázky. Zde vzhled křídla zespod u mladého a dospělého samce a druhý obrázek je mladá a dospělá samička.