terezka1995

Moje příspěvky

6.4.2015 18:22

Http://www.kamir.cz/zdroje-pro-elektricke-ohradniky
zde si stáhněte technické údaje zdrojů pro elekt. ohradníky. Je tam celkem dobře popsáno na co je potřeba se dívat, podle čeho se rozhodovat při koupi zdroje. Nejde tedy jen o to, kolik vám tam běží voltů, ale i o energii, pro jaký druh zvířat bude ohrada sloužit, výše porostů a pak samozřejmě záleží i na kvalitě lanek či pásek napojených na zdroj a kvalitu a počet zemnících tyčí. Nejlépe zajít přímo do nějakého obchodu a poradit se, který zdroj bude pro vás nejlepší. I já jsem si myslela, že když bude mít ohradník 10 tisíc voltů, tak to bude kvalitně kopat, ale pak jsem zjistila, že kamarádce to při 5 tisících voltech kope daleko víc a to díky energii a kvalitě pásek ;) Každopádně obecně je 2 tisíce voltů pro koně minimum.
Co se týče kombinace lesního pletiva s ohradníkem, tak s tím zkušenost nemám, ale asi by to neměl být problém - lepší zabezpečení i co se týče okolní zvěře a lidí.
Co se týče výšky, tak to je těžké zobecnit. Když budu mít klidného koně, bude mít dostatek žrádla v ohradě, koňskou společnost a nebudete to útěkář při každé šanci, tak i pro 160 cm vysokého koně může stačit metr vysoká ohrada. Ale jak říkám, těžko říct jaké máte koně. Já mám hafloše s poníkem (hafling cca 143 cm v kohoutku) a mám 3 řady pásek do výšky 155 cm. I já se cítím lépe, že je to dobře zabezpečené ;).

5.4.2015 15:50

Http://www.oswegoranch.cz/clanky/genetika-zbarveni-koni/
Můžete zkusit kontaktovat autorku práce, třeba bude ochotná vám pomoci

2.4.2015 19:40

No, jak dlouho je dekovaná? Ve smyslu počtu let a kolik jí je? Kamarádka má právě kobylku, která je celý život dekovaná a v zimě už prostě nenasrstí - na podzim padá teplota a ona ne a ne nasrstit, takže se musí dekovat. Takže uvidíte až na podzim ;).

2.4.2015 19:15

Já si myslím, že by si někdo rád vzal o postaral se o něj. Brala bych to tak, že kdybych takového koně měla já a měla se rozhodnout, tak ho nejprve nabídnu k darování. Pokud bych našla slušného majitele, který má dobré podmínky, koník by byl jako společník, tak bych to riskla - při nejhorším ho můžete dát do pronájmu a pokud by jste zjistila, že se o něj majitel nestará, tak odvést a poté třeba uspat. Tak či tak, brala bych to i tak, že pokud se stav bude zhoršovat a i budoucí majitel by na to neměl finančně, tak ho může nechat uspat i on. Záleží na vás, co je pro vás jednoduší varianta. Je fakt, že koní je mnoho, ale i já jsem si brala starého, nepotřebného valacha se zdravotníma problémama a do teď mi tu děla společníka mé kobylce - nemusím řešit ježdění, jezdecké vybavení koně a platím jen za standartní věci a případně veterinární péči a doplňky stravy - ale jsou to menší finanční položky než u jezdecky využitelného, zdravého koně na kterého bych neměla čas a tolik peněz ;).

1.4.2015 15:12

Pokud ji máte teprve 2 dny doma, tak okoukává okolí, zvednutou hlavu a náznak strachu je tedy v tuhle dobu řekněme normální. Uvidíte, jak se bude chovat po týdnu, dvou. Každopádně spěchání na vodítku, apod. základy bych již od začátku neignorovala. Má 11 let, není to žádný mlaďoch, takže základní věci zná a tak není problém je řešit již nyní. Větší práci bych jí dala až později, ale nedělala bych v tuhle chvíli ukvapené závěry a počkala pár dní :).

31.3.2015 20:26

marketka napsal(a):
My bohužel kruhovku nemáme.Bohužel koně vodí manžel-ten to neřeší a občas děti.No je to na mně...A chodí i tak rychle z jízdárny..Kobylku máme doma dva dny...

Pokud to budete řešit pouze vy, tak se nikdy nedoberete konce. Buď musí chodit podle stanovených pravidel se všemi, co ji vodí (odvádí) z výběhu nebo tak nebude chodit vůbec. Je to stejné, jako by maminka říkala dítěti, že nemá strkat prstky do zásuvky a tatínek to neřešit: co udělá dítě logicky? Maminku možná poslechne, tatínka ne a i u té maminky to znovu zkusí, protože nebude mít jasno v hranicích. Stejné je to i u toho koně: když mu to jeden dovolí a druhý zakáže, tak je pro něj situace nestandartní, nebude jí rozumět a tedy i jeho chování bude stále nestandartní. Takže buď vysvětlit i manželovi, dětem, jak se má kůň vodit, jak koně opravit při nežádoucím chování nebo to řešit vůbec. Jinak koni uděláte v hlavě tak leda guláš. Nehledě na to, že se chování může stupňovat.
Co se týče řešení problému - asi bych nejprve zkusila řešit situaci komplexně - trénovat na nějakém plácku chození na vodítku, naklusávání, rozcházení, zastavování - hlídat si osobní prostor, pozici hlavy - aby vás kůň nepředbíhal, pokud bude předbíhat, zpomalit ho zpět na původní pozici - dokud to kůň nepochopí. Pokud problém neodstoupí v konkrétní situaci, tak řešit konkrétně - v tomto případě už spíše ne zpomalením, ale spíše otočením, vysláním na kruh - nějakou prací - aby si kůň spojil nežádoucí chování s prací navíc - tedy když půjde v klidu - vše bude v pohodě, pokud ne, tak bude pracovat. Je časté, že koně spěchají domů - žrádlo, pohoda - proto je to potřeba řešit, aby to nedopadlo jednou tak, že vás domů odtáhne

27.3.2015 14:52

Starou, větší pneumatiku od traktoru - pod ní případně staré lino, gumu,...

26.3.2015 12:35

alfi pav napsal(a):
Něco mu vadí a soudě podle druhého příspěvku asi budete hlavní příčinou. Zjevně nebude problém v cajkách nebo jiném vybavení, to by to dělal lautr furt a ne pouze cestou domů. Má z vás srandu, jinak by si v situaci, kterou popisujete nic podobné nedovolil.

Vykašlete se na procházky a přirozenou komunikaci a koni prostě jasně dejte najevo, že vy určujete pravidla a bude poslouchat on vás a nikdy to nebude naopak. Vzteká se? Snaží se utíkat, když vy nechcete? = ihned musí přijít naprosto srozumitelný trest, aby si to spojil a pro příště se zakázané činnosti vyhnul. Taky byste si měla stanovit velmi jasná pravidla, co po něm budete vyžadovat za chování a jasně mu tím vymezit hranice, které pak už napořád v jeho životě s vámi musíte vyžadovat a to naprosto nekompromisně. Překročí je a přijde přiměřený trest. Po čase si kůň uvědomí, co může a co ne a uvolní se, protože bude vědět, jak se má chovat a za co už schytá. Hodně lidí, kteří si pořizují mladé koně, si tato pravidla ujasňují až za pochodu a to je ta největší chyba. Nemůžete koni něco jednou dovolit a potom mu to zase zakázat, prostě všechno musí mít statut buď povoleno nebo zakázáno. A hlavně pokud kůň dělá, co chcete, dejte mu pokoj - to je ta největší odměna.

Hodně lidí si myslí, že díky přirozené komunikaci budou s koněm rovnocenní partneři a je to ta největší cipovina, co kdy svět viděl. Nikdy nebudete s koněm rovnocenný partner. Vždy musíte být v pomyslné hierarchii o stupínek nad ním, jinak budete mít pořád problémy podobné tomu, co popisujete. Přirozené partnerství vocaď pocaď, ale už jen ten základ parelliho her je postavený na tom, že VY dominujete koně a nikdy to nesmí být naopak...

Až na to, že to jak PK popisujete, tak by to vůbec fungovat nemělo! V PK nejsme rovnocenní partneři, koně beru jako parťáka, on tak bere mě, ale na základě vytvořené důvěry, respektu vůči sobě, ale vždy ve mě musí vidět alfu. A Parelliho bych moc nezmiňovala, cením si jeho práce, ale jeho systém je poněkud zmatený a řekla bych nevhodný pro vyšší nároky v ježdění.
Každopádně trestat je kravina. Kůň jí nerozumí, není s ní spokojený, necítí se bezpečně nebo já nevím kde je přesně chyba, ale trestat ho za to je blbost. Akorát si tak vytrénujete koně, který se bude spíše bát než vás respektovat a důvěřovat vám. Navíc řešíte důsledek a ne příčinu. Tedy vzteká se? - potrestat za vztekání... Ale kde je řešení toho, proč se vzteká? - protože chce domů za kámošema se kterými se cítí dobře a s vámi ne? Asi tam bude chyba a té je potřeba zapracovat. Ono se těžko radí s konkrétním problémem, protože celý výcvik koně je jedna velká šmodrchatina, kde prakticky vše souvisí se vším a vše na sebe navazuje. Takže je potřeba se nezaměřovat na konkrétní problém se vztekání či něčím podobným, ale podívat se na věc s nadhledem jako na nějaký komplex - tedy na základním problém v důvěře...či v něčem jiném.
Jinak se omlouvám, nečetla jsem další komentáře, nějak nyní nestíhám, tak kdybych po někom opakovala

25.3.2015 12:08

Otázkou je, proč se vzteká? Chce lítat, žrát, nebo něco jiného? Je to řekněme náznak vzdoru či nespokojenosti. Já chci aby jsi šel krokem, ale já chci cválat. Tedy vzniká konflikt. Proč? Nedořešený respekt, důvěra, rytmus, pocit bezpečí,... Můžete si vybrat, kde je problém. Tedy zapracovat vyváženě na těchto věcech. Každopádně určitě řešit. Začíná to pohozením hlavy, končí pověšeným jezdcem na větvi

15.3.2015 16:45

Pokud uhne před překážkou, zastaví, tak buď nemá ve vás dostatečnou důvěru nebo na to fyzicky nemá. Pokud na překážku spěchá, tak je to jen o přiježďování. Každopádně nejefektivnější bud, když si alespoň na pár hodin pozvete trenéra, který vám pomůže při odhadování vzdálenosti, stavění skoků, řad, ukáže vám různé cviky, rovrhne kavalety, atd. atd. Ono při skákání nějakých malých překáže kolem 50 cm nepotřebuje nějaké super odhady, apod. Většina koní to odskočí úpně v pohodě, i když nemají ideální vzdálenost. Při vyšších překážkách, kombinací, apd. už pak hrozí riziko zranění a navíc se na to kůň musí postupně fyzicky připravit. Být vámi tak si někoho pozvu, ať už jen na to skákání, tak i třeba na nějakou výpomoc i ze země, ze sedla, aby jste tu důvěru dopilovali a získali i třeba potřebnou fyzickou odolnost :).

15.3.2015 13:44

Já bych neřekla, že je to stresem. Pokud si kůň lehne, válí se, tak to znamená v mnoha případech spokojenost, důvěru. Případně únavu, zdravotní problém... Spíš si myslím, že tím řeší nějakou nespokojenost v přístupu - nemůžu žrát, tak si tady nehnu a nemusím nic dělat. Spíše takto mi to zní. Asi bych se zkusila zaměřit na to žraní, jestli to nebude tím - tak zvaně se nedostatat do situace, kdy má možnost přemýšlet o žrádlu - jdete na louku, pracujete a dostanete se do situace, kdy má kůň mnoho času, mnoho volna, nudí se, neprovádí těžší cviky, dělá něco co dobře zná, apod. a tedy má čas přemýšlet, jak se z této situace dostat a jít žrát. Kůň by ve vaší přítomnost vůbec neměl žrát, aby právě nedocházelo k nějaké stagnaci, vytrhávaní otěží, apod. Pokud má čas na to, aby si lehla, tak je někde něco v nepořádku - buď zdravotně a nebo v tréninku - pokud s koněm pořád něco dělám, je spokojený, nedě nic na co by psychicky a fyzicky nestačil, tak nemá čas si lehnout a hlavně k tomu nemá důvod - každopádně lehnutí je projev důvěry, jistoty a není to pravděpodobné, že by si kůň lehl, že se bojí, je ve stresu. Spíše se chce něčemu vyhnout.

10.3.2015 17:32

hospodář000 napsal(a):
Tak to je ten rozdíl skutečně značný u Haflinga a Norika :).

To rozhodně ;) Každopádně je ještě potřeba podotknout, že, existují, dva typy haflingů - starší typ, mohutný, vhodný spíše do kočárů, do lesa a pak druhý - moderní typ, lehčí stavba těla, vhodný na ježdění, kratší vytrvalosti, apod. Dnes spíše převahuje lehčí typ, i co jsem četla, tak PK haflinga již moc nechce uchovňovat těžší typ, ale dává přednost tomu modernímu. Tím jsem chtěla říct, že i od toho se odvíjí krmná dávka - pokud by jste si pořídil těžší typ haflinga, tak toho sežere více než lehčí typ. Ale i tak to pravděpodobně nebude srovnatelné s norikem. Hafling i norik jsou pažravci, když jim dáte dost, tak to většinou sežerou a nehnou se od toho celý den Každopádně pokud si koně pořídíte, tak během týdne odhadnete kolik je dost, kolik ještě málo a kolik je moc, ale pokud bude pravidelně makat, tak raději dost než málo

8.3.2015 21:51

Mám doma haflouše a kdybych dávala 5 kg sena denně, tak by mi za chvíli asi sežrala box Je to odolné a pracovité plemeno. Pokud pravidelně maká (4x - 6x týdně), tak rozhodně potřebuje hodně sena a nepřibere. Pokud moc neděla, stačí málo, ale i těch 5kg je hodně málo. Já dávám cca 15 kg denně pro haflinga a poníka. Na 24 hodin je to tak akorát. Chodí pod sedlo 3x - 6x do týdne - záleží podle času a počasí. Pokud dělá denně, tak je bezproblémová, pokud chodí méně, tak je v terénu živá a pro začátečníka nevhodná (jako hodně haflingů). Na jízdárně jsou tito koně většinou bezproblémový - proto se často využívají v JK. Ale mají závodního ducha, proto je potřeba pevná ruka a správný přístup. Ale samozřejmě záleží na daném jedinci.
Každopádně norik toho spořádá daleko víc - jezdila jsem a starala se o noričku a denně odhadem spořádala tak 15-20 kg. Záleží jak moc dělala, jestli něco přikusovala v ohradě, jestli dostávala i jádro, apod. Ale žrout to byl pořádnej Norik toho sice sežere, ale zato jsou to mírumilovní koně. Klidní, vyrovnaní, když jsou v kondici, tak drží krok i s tepláskama, jen jsou schopní kvůli žrádlu urvat ruce

5.3.2015 18:23

Za jakým účelem chcete udidlo/hackamore používat? A jaké hackamore - klasické nebo mechanické? Osobně na jízdárnu a do terénu v rozumném tempu a s rozumnými koňmi používám udidlo - pro lehký kontakt a případně si koně můžu srovnat, popracovat si s ním někde na louce. Pokud vím, že nad koněm musím mít 100 % kontrolu - pokud jedeme s začátečníky, s mladými koňmi, s nerovózními koňmi, tak si beru mechanické hackamore na kterým vím, že ji i v krizových situacích ukočíruju (je to trošku blázen, který se snadno nechá strhnout davem , no, pracujeme na tom ). Pokud má však váš valášek problém s udidlem, je na něj tupý a potřebujete udidlo pro práci na přilnutí a celkově jízdárenskou práci, tak hackamore je dle mého názoru nesmysl - jeho funkce, tlak je úplně jiný a nevhodný pro stálý kontakt s koněm. Na bosalu se pracovat dá, ale je to složitější. Na mechanickém hackamore nikoliv - hrozí riziko otupení nosní kosti, které je nenapravitelné.
A jak je na udidlo tupý? Pokud je to mlaďoch, tak to chce jen pravidelnou, postupnou práci. Případně prokonzultovat vhodnost daného udidla s někým zkušenějším, jestli valachovi sedí - tloušťka, délka, typ, materiál ;) Každopádně pokud by jste chtěla vyzkoušet hackamore, tak bych setrvala a raději bych nejprve vyzkoušela něco jemnějšího - provazovku, Side-pull a další. Mechanické hackamore je velmi ostré a neřeší tupost koně na udidlo ve smyslu poddajnosti na něj.

3.3.2015 18:11

Petrabe napsal(a):
Na caplování funguje jen ta nejtěžší rada ze všech. A to koně do situace, kdy caplovat začne vůbec nedostat. Děje se to proto, že kůň si myslí, že běhat má... tzn věnovat se vzájemnému vztahu, práci ze země, sledovat kdy se začne zahřívat, a pokusit se mu předat informaci že běhat nemusí.. i ten největší blázen z dostihů, když tohle zjistí si s úlevou vydechne a na problém zmizí...
Taky to v některých případech může znamenat to, že se jezdec dlouho na pořádnou vyjíždku nedostane. Zahřeje se vám i na jízdárně po delším cvalu? pak začít tam. Pokud ne tak chodit ven na ruce, pak přidat krokovky, nejezdit do otevřeného prostoru... je to běh na dlouhou trat, ale nic jiného moc nefunguje. potřebujete koni navodit příjemné zážitky, a ne stres z caplování.
položte si otázku, zda by se tak kůň choval kdyby neměl na zádach jezdce? zřejmě ne, nejspíš by se šel někam popásat a rozhodně by ho nenapadlo, že chce běhat..

Přesně tak Je lepší se těmto situacím vyhnout. I já mám takového blázna a když vjíždím na delší louku a cítím raketu pod zadkem, tak sesednu a jdu alespoň chvíli pěšky nebo celou louku. V lese, na jízdárně je to klidnej koník bez známky vztekání a stresu, ale vzhledem k špatnému obsednutí a základní práci je na volných prostorech s jezdcem nervozní - ať už sama či ve společnosti jiných koní. Takže bych také doporučovala se buď loukám vyhnout nebo sesednout - alespoň na pár týdnů a pak znovu zkoušet chodit v klidu - je to těžké to koně odnaučit, ale jakmile pochopí, že se dá v klidu cválat, až bude čekat na vaši pobídku, tak uvidíte, že budete v klidu jak vy, tak i kůň. Ono za příčinu tohoto chování vždy může jezdec - začíná to špatným tréninkem a končí stresem jezdce při najíždění na stresové místa (louky, pole) a tím pádem vystresování koně - co se zase bude dít Hlavně být v pohodě a když to nejde, tak raději sesednout, než nas*at sebe i koně neustálým přetahováním

3.3.2015 17:59

A kdy si kobylka lehá? Prostě jdete a padne? Nebo někde postáváte a kobča se nudí? Je mnoho faktorů, které mohou způsobovat lehání - od nudy, svědění pod sedlem (tedy zkontrolovat dečku případně kůži), bolesti zad, nohou či využití toho, že nemusí pracovat - ať už, že ví, že nemusí pracovat, když si lehne, tak i proto, že tak řeší nějaký tlak, stres. Takže bych zkontrolovala raději ještě jednou výbavu a zdravotní stránku - záda, kopyta, dečku, sedlo,... a pokud je vše v pořádku, tak pracovat tak, aby k lehnutí nedocházelo - tedy alespoň na nějakou dobu se vyvarovat situacím, kdy k lehání dochází - dlouhé postávání, apod. Pokud by kobylka i tak začala lehat, tak je potřeba rychle zareagovat a rozpohybovat ji - většinou to jde poznat, že se k tomu koně připravují, ale je potřeba toho koně vnímat po celou dobu. Každopádně ty nohy a záda bych zkontrolovala určitě, pokud to dělá nečekaně, v různých situacích, místech,... U nás valach lehal právě z bolesti nohou - až po vyšetření se zjistila vada pramenící od skřípnutého nervu v oblasti zad

2.3.2015 16:21

-šumák- napsal(a):
Právě, že jsem už toho zkoukla kolik a nic vlastně jsem na to lehání přišla při čistění kopyt- vzala jsem jí pravou přední a ona se rozešla tak jsem ji nohu lehce zatáhla zpátky a ona sebou sekla do boku...

Tak nejspíš tak byla učená lehat - přes zvednutou nohu a třeba nějaké hlasový povel či jen poťukání na záda. Hlasový povel by neměl být problém přeučit Každopádně není špatné to koně naučit bez zvednuté nohy, aby se právě nestávalo to, že při čištění kopyt či něčem jiném kůň nelehl - kamarádka takto měla také naučeného koně, sem tam sem jí ho jezdila a nebylo to nic příjemného, když sebou chtěl kůň prásknout, když byl na úvaze Spíše pro mě to bylo velké překvapení, páč jsem nevěděla, že to umí a najednou mi ležel u noh

1.3.2015 22:06

Slovní povel, pohlazení, podrbání, poťukání, ukázat na místo, dřepnout si, lehnout si, otočit hlavu - samozřejmě myslím koně ... povelů může být spoustu. Zkuste zapátrat v článcích a videích, které vám dají možnou inspiraci pro tolik, povelů, Bude to detektivka

1.3.2015 21:39

Já v lehání na pobídku nevidím žádný smysl, pokud bych nechtěla s koněm vystupovat. Na co mi to jinak je, pokud umí lehat na povel? A právě často vznikají, zlozvyky, kdy si koně lehají v ne zrovna příjemných situacích - neříkám, že všichni, ne všude, ale nikdo vám nezaručí, že u vás se to nestane - já bych to neučila už jen z toho důvodu, že kdybych náhodou někdy posadila na koně děcko nebo někoho, kdo neumí dostatečně dobře jezdit, tak aby s ním kůň nefláknul. Jako nikomu to nevyvracím, ať si každý děla co chce, jen říkám, že v tom nevidím smysl a nic užitečného - spíše naopak, možné budoucí problémy.
Každopádně možností je spoustu od odježděného, osprchovaného koně, které přivede třeba na písek, kde se valí a přidáte povel, přes kozu až po ne moc pěkné svazování. Stačí jen prohledat strejdu googla, youtube, knížky