Chameleon jemenský

Základní informace

Latinský název Chamaeleo calyptratus
Země původu Jemen a Saudská Arábie
Délka života v zajetí samice 2 až 4 roky, samec 5 až 6 let
Velikost v dospělosti 45 -55 cm včetně ocasu, samice jsou zpravidla menší
Potrava hmyz, rostlinná potrava jen jako doplněk
Velikost terária minimálně 50 x 50 x 90 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého jedince
Teploty v teráriu kolem 25℃ u dna terária až po 30℃ v horní části s možností lokálního výhřevu na 32℃ - 35℃ a nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 4-5 měsíců
Zimování ne
Délka gravidity 20-30 dnů
Počet vajec 30-40
Délka inkubace 180-200 dnů, závisí na teplotě
CITES CITES II, B – nevyžaduje se písemný záznam o chovu a obchodu

O druhu

Chameleon jemenský patří mezi oblíbené chovance jak u začátečníků, tak i u zkušenějších chovatelů. Můžeme je chovat ve skupinkách, v páru nebo po jednom. Nikdy však spolu nechováme v jednom teráriu dva samce. Samci jsou mezi sebou agresivní a nesnášenliví, což by mohlo vést ke zbytečným zraněním. 

Vybavení terária

Patří mezi velké druhy chameleonů, a proto potřebuje i prostorné terárium, které by mělo být orientované na výšku. V přírodě chameleony jemenské můžeme najít hlavně vysoko ve větvích stromů a keřů, proto by v žádném teráriu neměly chybět větve. 

Jako substrát na dno terária se nejvíce hodí písek. Vhodné jsou i živé rostliny, pozor však, aby nebyly jedovaté, někteří jedinci je mohou okusovat. Samozřejmostí by měla být miska s vodou a UV záření.

Krmení

Co se týká krmení, chameleoni jemenští patří k nenáročným strávníkům. S chutí přijímají téměř jakýkoliv hmyz – sarančata, cvrčky, moučné červy a i jiné druhy hmyzu. Na zpestření můžeme podávat i rostlinnou potravu. Upřednostňují mladé výhonky listů rostlin ale i plody a květy a to zejména žluté barvy.

Někteří jedinci se nenaučí pít vodu z misky, proto je vhodné každý den terárium rosit a nebo zvířata minimálně 2x týdně napojit stříkačkou či pipetou. Také pravidelně podáváme vitamíny a minerály.

Barevné mutace

U chameleonů jemenských je známá pouze jedna barevná mutace a to Piebald. Takto zbarvení jedinci mají po těle v různém rozsahu bíle nebo bezbarvé fleky.