Hroznýš královský

Základní informace

Latinský název Boa constrictor
Země původu Mexiko, Venezuela, Brazílie, Peru, Bolívie, Ekvádor, Malé Antily, Argentina
Délka života v zajetí 15-25 let
Velikost v dospělosti 150-300 cm, samice jsou většinou větší
Potrava hlodavci přiměřené velikosti
Velikost terária 150 x 80 x 80 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého hroznýše
Teploty v teráriu 27 ℃ - 30℃ s možností lokálního výhřevu na 35 ℃ a nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 3-4 roky
Zimování ne
Délka gravidity 160-200 dnů, je ovoviviparní
Počet vajec 10-40 mláďat
CITES CITES II, B – nevyžaduje se písemný záznam o obchodu a chovu

O druhu

Hroznýš královský patří mezi velké druhy hadů. To musíme mít na paměti, už když kupujeme mládě. Některá mláďata jsou ze začátku dost útočná, a proto je vhodné zvykat je na pravidelnou manipulaci. Většina z nich si po čase zvykne a další manipulace je bezproblémová. Bohužel, někteří jedinci zůstanou kousaví i v dospělosti. Pak je vhodné s takovýmto hadem vždy manipulovat ve dvojici. Dospělý hroznýš dokáže člověku způsobit ošklivé zranění.

Vybavení terária

Základem je dostatečně prostorné teráriu. Vybavení pak musíme přizpůsobit velikosti hada. Důležitá je prostorná miska s čerstvou vodou a také pevné větvě, po kterých by mohl had lézt. Jako podestýlku volíme mulčovací kůru, hrubý lignocel, případně kuchyňské utěrky nebo noviny. Zdrojem tepla může být žárovka (pozor na popáleniny), vyhřívací podložka nebo topný kámen.

Krmení

Mláďata krmíme ze začátku častěji. To znamená 1x týdně, samozřejmě potrava musí být zodpovídající velikosti. Dospělé jedince krmíme jednou za 2-3 týdny. Pokud dostanou opravdu velkou potravu, stačí i jednou za měsíc.

Barevné mutace

U hroznýšů se kromě barevných mutací, rozlišují i lokality čistých forem. Barevných mutací je dnes spousta, například Albino, Salmon, Motley, Snow, Sunglow, Leopard a mnohé jiné. Z lokalit pak můžeme zmínit Surinam, Guyana, Costa Rica, Hog Island, Nicaragua atd.