Želva stepní

Základní informace

Latinský název Agrionemys horsfieldi
Země původu Irán, Afganistan, Pákistán, Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, část Číny a Ruska
Délka života v zajetí 50 a více let
Velikost v dospělosti 15-25 cm
Potrava býložravec
Velikost terária minimálně 150 x 60 x 60 cm (délka x šířka x výška) pro jednu dospělou želvu – obzvlášť u tohoto druhu platí - čím větší, tím lepší
Teploty v teráriu v chladné části ubikace 20℃ - 25℃, pod zdrojem tepla až 40℃ - 45℃, noční pokles na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 8-10 let
Zimování ano, pokud chceme zvířata rozmnožovat a jsou v dobré kondici
Délka gravidity 30-35 dnů
Počet vajec 2-6
Délka inkubace 80-110 dní
CITES CITES II, B

O druhu

Patří mezi odolnější druh želv. V přírodě hrabou hluboké nory, ve kterých přežívají nepříznivé teploty. Toto musíme mít na paměti při stavbě venkovního výběhu a nepodcenit hloubku oplocení. Je aktivní přes den. V přírodě žijí samotářsky a samci jsou hodně agresivní vůči jiným samcům. V přírodě jsou aktivní pouze 3 – 5 měsíců v roce.

Vybavení terária

Tato želva je ideální k chovu ve venkovním výběhu, kde může být od dubna do konce října. Do výběhu je vhodné umístit dostatečně velký úkryt a misku s vodou. Jako substrát do terária je pak vhodný štěrk, nebo směs štěrku a písku. Důležitá je vyšší vrstva substrátu a úkryt. Nezbytné je také správné osvětlení a zabezpečení vhodných teplot. Toto dosáhneme pomocí UV zářivky, zdroje denního osvětlení a výhřevného osvětlení. 

Krmení

Želva stepní patří k méně náročným strávníkům. V létě zkrmujeme hlavně luční směs květů a listů – pampeliška, jitrocel, jetel, žebříček a jiné traviny. V zimě je nejvhodnější čínské zelí, polníček, rukola, čekanka, případně seno. Občas na zpestření můžeme nabídnout kousek ovoce, nejlépe u nás pěstovaného – jahody, hrušky, jablka a jiné. Pozor však na zbytečné překrmování. Nesmíme zapomínat na vitamíny a minerály.

Barevné mutace

Nevyskytují se.