Kuňka východní

Základní informace

Latinský název Bombina orientalis
Země původu severovýchodní Čína, Korea, jižní část Japonska a oblasti Chabarovsk a Primorye v Rusku
Délka života v zajetí i více než 30 let (v přírodě kolem 20)
Velikost v dospělosti 4-6 cm
Potrava hmyz
Velikost terária minimálně 30 x 25 x 25 cm (délka x šířka x výška) pro jednu dospělou kuňku
Teploty v teráriu 16℃ - 26℃
Pohlavní dospělost 1-2 roky
Zimování ano
Počet vajec 80-100
Délka inkubace 3-8 dní
CITES ne

O druhu

Kuňka východní je semiakvatický druh žáby, která je oblíbená mezi chovateli díky své nenáročnosti, odolnosti a zajímavému zbarvení. V přírodě obývá různé biotopy. Můžeme ji najít ve smíšených lesích, na lukách, mokřadech, v okolí rybníků, či bažin. Jsou aktivní hlavně za soumraku. Samičky bývají větší a mohutnější. Metamorfóza probíhá za 4-6 týdnů. Ideální je chov ve skupině 3-4 žab. Kuňky vylučují kůží toxiny, proto není vhodné chovat je spolu s jinými druhy živočichů.

Vybavení terária

Ideální akvaterárium pro chov kuněk tvoří asi ze 40 % souš a 60 % voda. Vodní sloupec by se měl pohybovat v rozmezí 5-15 centimetrů. Důležité je udržovat vodu čistou. Na dno je ideální štěrk. Souš vytvoříme z větších kamenů nebo keramických ostrůvků z pálené hlíny. Dále by neměly chybět různé druhy vodních nebo vlhkomilných rostlin.

Krmení

Kuňky krmíme převážně hmyzem vhodné velikosti. Můžeme zkrmovat cvrčky, sarančata, moučné červy, larvy komárů, na zpestření žížaly nebo nitěnky. Pulce krmíme vařeným špenátem, řasami nebo krmivem pro rybičky.

Barevné mutace

Vyskytuje se i modrá varianta.