Želva nádherná

Základní informace

Latinský název Trachemys scripta elegans
Země původu Od jihovýchodu USA, přes Střední Ameriku až po severozápad Jižní Ameriky, dnes je rozšířena i v jiných částech světa jako invazní druh.
Délka života v zajetí průměrně kolem 20 let, výjimečně při dobré péči 40-50 let
Velikost v dospělosti 25-30 cm
Potrava všežravec
Velikost terária minimálně 100 x 60 x 60 cm (délka x šířka x výška) pro jednu dospělou želvu
Teploty v teráriu teplota vody 25℃ - 28℃
Pohlavní dospělost kolem 3 let
Zimování ano
Délka gravidity 2-3 měsíce
Počet vajec 5-23
Délka inkubace 60-90 dní
CITES CITES II, B

O druhu

Želva nádherná patří k nenáročným chovancům a je to jedna z nejčastěji chovaných želv v Čechách. V letních měsících může být ve venkovním jezírku, na zimu je lepší ji zazimovat, aby měla stálou teplotu. Pokud spolu chceme chovat víc jedinců, měli by být zhruba stejné velikosti a musí mít dostatečný prostor, aby se předešlo případné agresivitě a následnému poranění. Pozor na kousnutí, hlavně u větších jedinců je dost bolestivé.

Vybavení terária

Základem je dostatečně prostorné akvaterárium. Želvy nádherné potřebují vodní část a suchou část na slunění. Voda by měla tvořit větší část akvaterária a želvičky by v ní měli bez problémů plavat. Suchá část slouží na vyhřívání a odpočinek. Je vhodné umístit zde jak zdroj tepla, tak zdroj UV záření. Do vodní části je dobré umístit filtr, aby se voda příliš nekazila a nezapáchala. 

Krmení

Co se týče potravy, nejsou želvy nádherné vybíravé. Mláďata upřednostňují živočišnou potravu – žížaly, rybky, libové maso, nitěnky, ale i hmyz (cvrčky šváby, moučné červy) nebo granule pro želvy. 

Postupně, jak želvy rostou, začínáme nabízet i rostlinnou potravu – různé druhy listové zeleniny, pampelišku, jitrocel, mrkev, jablka, meloun, hroznové víno atd. Mláďata krmíme denně, dospělé jedince pak stačí obden. Samozřejmostí je pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Albino