Chameleon pardálí

Základní informace

Latinský název Furcifer pardalis
Země původu Madagaskar a přilehlé ostrovy
Délka života v zajetí samec 5 až 6 let, samice 3 až 4 roky
Velikost v dospělosti samec 45 až 52 cm včetně ocasu, samice 30 až 35 cm včetně ocasu
Potrava hmyz, rostlinná potrava pouze na zpestření jídelníčku
Velikost terária minimálně 60 x 60 x 80 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého chameleona
Teploty v teráriu kolem 30℃ přes den, s nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost kolem 6 měsíců (velikost cca. 20 cm)
Zimování ne
Délka gravidity 30-45 dní
Počet vajec 20-45
Délka inkubace 160-362 dní
CITES Ne

O druhu

Chameleon pardálí patří mezi největší druhy chameleonů. Samci jsou mezi sebou velice nesnášenliví a jsou schopni způsobit si vážná zranění. K samicím jsou většinou neutrální a naopak někdy může samice pokousat samce. Proto je nejvhodnější chovat každého jedince v samostatném teráriu. Někteří jedinci jsou poměrně nervózní, manipulace je pro ně stresující a v ohrožení můžou i kousnout. Jiní si na manipulaci časem zvyknou. V každém případě je chameleon zvíře spíš na koukání než na mazlení.

Vybavení terária

Jako substrát na dno terária je vhodný písek smíchaný s rašelinou. Vhodné jsou i živé rostliny a spleť větví. Samozřejmostí by měl být zdroj světla, UV záření a miska s čerstvou vodou. Někteří chameleoni upřednostňují olizování vody, která ulpěla na listech rostlin a stěnách terária, i proto je vhodné terárium pravidelně rosit.

Krmení

Co se týče potravy, chameleoni nejsou příliš vybíravý. Většinou přijímají všechny běžné druhy krmného hmyzu – cvrčky, sarančata, moučné červy, larvy potemníků a jiné. Rostlinnou potravu přijímají spíše výjimečně. Mláďata krmíme denně ad libitum, dospělé pak stačí 3x do týdne. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

U chameleonů pardálích se nevyskytují barevné mutace. Různé zbarvení mají však lokality výskytu – Nosy Be, Tamatave, Ambilobe, Sambava, Nosy Faly, Ambanja a další.