Želva žlutohnědá

Základní informace

Latinský název Testudo graeca
Země původu areál výskytu se rozprostírá od jihozápadní přes jihovýchodní Evropu, severní Afriku a západní Asii
Délka života v zajetí 50-100 let
Velikost v dospělosti 15-25 cm, samci jsou menší než samice
Potrava býložravec – pampeliška, jitrocel, seno...
Velikost terária minimálně 100 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška) pro jednu dospělou želvu
Teploty v teráriu přes den 24℃ – 30℃ s možností lokálního výhřevu na 35℃ - 40℃ a nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 5-6 let
Zimování ano, pokud chceme zvířata rozmnožovat
Délka gravidity 40-60 dnů
Počet vajec 2-8
Délka inkubace 55-70 dní
CITES CITES II, A – musí se registrovat

O druhu

Želva žlutohnědá je zajímavý druh středně velké evropské želvy. Pro svoje zbarvení a tvar krunýře se dá lehce zaměnit s želvou zelenavou, která je nejčastěji chovanou suchozemskou želvou v ČR. Ve srovnání s ní je však citlivější na správné podmínky chovu. Dospělí jedinci se mohou křížit s želvou vroubenou, proto je potřebné vyvarovat se společnému chovu dospělých jedinců opačného pohlaví.

Vybavení terária

Želvárium musí být dostatečně prostorné, vzhledem k větší velikosti těchto želv v dospělosti. Jako substrát můžeme použít směs lignocelu s pískem. V jednom místě také hrubší štěrk nebo větší kamínky, kde si budou želvy obrušovat drápy. Nezbytnou součástí chovného zařízení je zdroj kvalitního UV záření, úkryt a přiměřeně velký bazének s vodou. V létě můžou být i ve venkovním výběhu.

Krmení

Patří mezi nenáročné strávníky. Na jaře a v létě zkrmujeme hlavně luční směs – pampeliška (listy a květy), jitrocel, kopřiva, vojtěška, jetel, listy malin a jahodníku. Na zpestření můžeme sem tam nabídnout sezónní ovoce – třešně, jablko, jahody a jiné. Přes zimu pak krmíme hlavně listovou zeleninu – čínské zelí, římský salát, čekanku. Vhodné je i seno nebo granule pro želvy. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Nevyskytují se.