Gekončík noční

Základní informace

Latinský název Eublepharis macularius
Země původu vyskytuje se od Afgánistánu, přes Pákistán až po severní Indii
Délka života v zajetí 10-15 let, výjimečně i 20 let
Velikost v dospělosti 20-25 cm včetně ocasu
Potrava hmyz
Velikost terária 45 x 35 x 35 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého gekončíka
Teploty v teráriu 28-32℃, s lokálním výhřevem na 35- 40℃ a nočním poklesem na 22-25℃
Pohlavní dospělost 10-12 měsíců
Zimování ano, pokud chceme zvířata rozmnožovat
Délka gravidity kolem 45 dnů
Počet vajec 2 v jedné snůšce, samice může mít 2 až 6 snůšek v jedné sezóně
Délka inkubace 40-62 dní, záleží na teplotě
CITES ne

O druhu

Gekončíci noční patří k oblíbeným a nenáročným chovancům. Jsou aktivní hlavně v noci a za soumraku, kdy se vydávají na lov potravy. Přes den většinou odpočívají v úkrytech. Co se týká manipulace, je poměrně nenáročná a gekončíci si na člověka rychle zvyknou. Ve výjimečných případech může kousnout, ale vzhledem k jeho velikosti kousnutí nepředstavuje pro člověka nebezpečí.

Vybavení terária

V přírodě obývají pouštní a skalnaté oblasti. Tomu musíme přizpůsobit i terárium. Základem je vyšší vrstva písčitého substrátu (minimálně 5 centimetrů) a na něm položených více plochých kamenů, které slouží jako úkryty. Samozřejmostí je miska s vodou. 

Krmení

Mláďata krmíme každý den ad libitum, dospělé pak 3x týdně. Nabízíme hlavně cvrčky a šváby, na zpestření moučné červy a larvy potemníka. Někteří jedinci mají rádi i různé druhy ovocných kaší. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů. Pozor však na překrmování, mají sklony k obezitě.

Barevné mutace

Dnes u gekončíků nočních existuje velké množství barevných mutací a jejich kombinací. Například Albino, Tangerine, Raptor, Snow, Blizzard, Total Eclipse, Enigma, Electric Tangerine, Sunglow, Radar, Mandarin Tangerine, Diablo Blanco a nespočetné množství dalších.