Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
26.1.2021 09:50
jarka-ká

XXX.XXX.247.171

Dobrý den,
stalo se mi něco, s čím si nevím rady.
Mám půlročního malého křížence. O rodičích nevím nic - našli jsme ho jako cca čtyřtýdenní štěně na nádraží. Ale přijde mi, že má nějaké znaky Jack Russela.
Doposud moc šikovný a učenlivý. Základní povel "ke mně" a "sedni" zvládl už cca ve třech měsících. Odvolala jsem ho vždy, od všeho a hned. Chodili jsme na volno a neměla jsem obavy. Přidali jsme i chůzi u nohy ((vydržel cca 100 metrů). Aportování s odevzdávkou uměl, jak kdyby se s tím narodil. Teď je mu cca půl roku, patrně s ním začínají trochu cloumat hormony - skáče na medvídkovi. Ale během posledních tří - čtyř dnů přestává reagovat na povely. Například včera mi na vycházce utekl za kosákem a nenechal se vůbec přivolat ani na klik klak ani na jméno ani na povel. Na "sedni" reaguje sporadicky. Přestal vnímat klik klak.
Nevím, co se stalo. Je možné že puberta? Jak a co dál? Odměňovat, když přijde po chvíli?
Díky.

26.1.2021 10:37
keriton

XXX.XXX.135.19

Je to docela normální. Už to není mimino, a tak zkusil, jestli je ta poslušnost nutná. No a zjistil, že není.
Budete muset vytáhnout vodítko / stopovačku a psa nenechat utéct, nenechat nesplnit povel. Přivolání je povinné, nikoliv "až se ti bude chtít".

26.1.2021 10:39
hmn_

XXX.XXX.44.6

+ intenzivní trénink

26.1.2021 21:43
juhaj

XXX.XXX.164.121

Puberta, znám velice dobře, že zlaté feny byl hluchý ďábel

26.1.2021 22:01
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

jarka-ká napsal(a):
Dobrý den,
stalo se mi něco, s čím si nevím rady.
Mám půlročního malého křížence. O rodičích nevím nic - našli jsme ho jako cca čtyřtýdenní štěně na nádraží. Ale přijde mi, že má nějaké znaky Jack Russela.
Doposud moc šikovný a učenlivý. Základní povel "ke mně" a "sedni" zvládl už cca ve třech měsících. Odvolala jsem ho vždy, od všeho a hned. Chodili jsme na volno a neměla jsem obavy. Přidali jsme i chůzi u nohy ((vydržel cca 100 metrů). Aportování s odevzdávkou uměl, jak kdyby se s tím narodil. Teď je mu cca půl roku, patrně s ním začínají trochu cloumat hormony - skáče na medvídkovi. Ale během posledních tří - čtyř dnů přestává reagovat na povely. Například včera mi na vycházce utekl za kosákem a nenechal se vůbec přivolat ani na klik klak ani na jméno ani na povel. Na "sedni" reaguje sporadicky. Přestal vnímat klik klak.
Nevím, co se stalo. Je možné že puberta? Jak a co dál? Odměňovat, když přijde po chvíli?
Díky.

Co je klik klak?

26.1.2021 22:01
Ollie

XXX.XXX.141.41

Jj, do půl roku jsem měla pomalu nejvycepovanější štěně v okolí. Akorát u nás to nebylo možné vrátit, protože si uvědomil podstatu svého plemene a pak už se to jen násobilo.

27.1.2021 12:13
jarka-ká

XXX.XXX.247.171

klik klak je taková ta věcička, co vydává zvuk cvakání. Prodává se to normálně v prodejnách pro zvířata. Místo pískání, mlaskání se pes naučí na cvakání.

27.1.2021 12:48
Varaxi

XXX.XXX.1.226

jarka-ká napsal(a):
klik klak je taková ta věcička, co vydává zvuk cvakání. Prodává se to normálně v prodejnách pro zvířata. Místo pískání, mlaskání se pes naučí na cvakání.

Klikr?

27.1.2021 13:00
orionka

XXX.XXX.82.160

Klikklak bývaly dvě kuličky na cca 15 cm dlouhých šňůrkách, Klikalo se s nimi o sebe (už to byl zvuk k zbláznění) a když se pěkně pravidelně rozklikaly a škublo se, tak klikaly nahoru a dolů značně vyšší rychlostí ( zvuk na vraždu) - to už neuměl každý. Kdo nezná, nevím jestli z popisu pochopí, ale když klikalo ve škole několik lidí naráz, mohli se učitelé zbláznit.
Ale zadavatelka asi myslí klikr, a v tom případě ho nepoužívá správně.

27.1.2021 13:06
hmn_

XXX.XXX.44.6

https://www.youtube.com/watch?v=0mgOXCtbcm4&ab_channel=vycentrujse.cz

uměla jsem to přímo bravurně

také předpokládám, že je řeč o klikru a také musím konstatovat, že použití v tomto případě je pravděpodobně nestandardní (neboli blbě)

edit: se nás sešlo.....

27.1.2021 13:52
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.197.228

jarka-ká napsal(a):

Aha, Vy myslíte asi klikr🤔
Tak to je škoda, že k tomu nedávají i návod k použití...

27.1.2021 14:04
lupus4

XXX.XXX.205.61

klikr je výborná pomůcka užívá -li se správně, bohužel v mnoha případech je to obráceně, stejně jako "fšecko" v rukou těch, co mají hlavu jen na čepici bo jak říká klasik : aby jim nepršelo do krku...
PS. klik klak "frčel " v dobách mého "teen" mládí ....

27.1.2021 14:11
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Klik klak jsem v životě neviděla tohle mě nějak minulo.

27.1.2021 14:25
lupus4

XXX.XXX.205.61

moc mladá nejspíš ještě na "houbách" to bylo koncem 60 začátkem 70 let...
jestli se to pak ještě opakovalo nevím...

+ "přestřižený" diftýnky do zvonu, háro a klik klak a uliční výbory soudružek byly na mrtvici

27.1.2021 16:24
Dája6

XXX.XXX.237.113

lesnížínka napsal(a):
Klik klak jsem v životě neviděla tohle mě nějak minulo.

Dobrý den,
klik klak si já pamatují hodně dobře a taky si pamatují jak jsme kuličky kradly tam kde byl samostatný věšák. Ono totiž jak je známo nebylo nic kdos táni, někdo vymyslel, že ty kuličky z věšáku jsou super na klik klak, barva byla tmavě červená až do hněda a rány teda ty stály za to . Muselo se dávat pozor aby kulička nevylétla jinak šlo i o život, byly dost těžké.
Dája

28.1.2021 09:01
jarka-ká

XXX.XXX.247.171

prosím, a jak se klikr tedy správně používá? děkuji
p.s. pisatel je patrně cca v mém věku. Kuličky na provázku znám - kradly se z náklaďáků.

28.1.2021 10:03
hmn_

XXX.XXX.44.6

zde prosím velmi stručně :

https://www.treninkjerozhovor.cz/data/zaciname_s_klikremtxt15068.pdf

jožin, jak ho vlastně používáš?

28.1.2021 13:32
jarka-ká

XXX.XXX.247.171

říkala mi paní z cvičáku, že mám nacvičit psa na nějaký zvuk, abych upoutala pozornost ne sebe. Klikr mi na to funguje. Jen ho používám před povelem a ne v přímé souvislosti s odměnou.
Cvaknu - povel - pokud splní - odměna. Je to fakt úplně špatně?

28.1.2021 13:45
lupus4

XXX.XXX.205.61

jo

28.1.2021 13:47
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

jarka-ká napsal(a):
říkala mi paní z cvičáku, že mám nacvičit psa na nějaký zvuk, abych upoutala pozornost ne sebe. Klikr mi na to funguje. Jen ho používám před povelem a ne v přímé souvislosti s odměnou.

To je teda místo oslovení :-) však to neva..
Co nám pomohlo - zahodit pomůcky a povely, které přestaly fungovat, a hezky vše znovu a lépe a s jinými povely. Jiné slovo. Ne "k noze", ale třeba "ke mně" a tak podobně. Místo oslovení klikrem použijte jméno, písknutí.
A trochu rozházet dosavadní režim - trasy procházek třeba - dnes jdeme jinudy.
Povel naučte znovu - doma v kuchyni, venku na zahradě, u rozptýlení hračkami, na louce s cizím psem, na náměstí,... na další místo, další level, se přesouvám, když vím, že to pes umí plnit spolehlivě, tzv. z rozběhu a o půlnoci,
vyberte si nějaké tři důležité povely a ty trénujte.
Pročtěte, co je odměna, jak správnost provedení povelu potvrdit, jak odměnit.
Za měsíc to bude v pohodě :-)
Youtube.

28.1.2021 13:48
Odetta

XXX.XXX.237.19

Nebylo by snazší naučit ho přivolání na píšťalku...?

Přikládám link na kurz od p. Šusty, je tam i část o chrastítku. Stojí to nějaké korunky, ale třeba by Vás to zajímalo.

https://www.psichologie.cz/kurzy/spolehlivost-bez-voditka/

28.1.2021 15:41
hmn_

XXX.XXX.44.6

jarka-ká napsal(a):

je to úplně jinak, než je origo použití klikru.
Na tohle by byla určitě lepší píšťalka, rozhodně bude slyšet na větší dálku a ve větším hluku, případném.

Já na tohle mám HÉÉÉJ!

28.1.2021 15:49
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Já vůbec tyhle pomůcky nechápu, teda nechápu, proč by mělo psa zajímat nějaké cvaknutí víc, než to, co mu řeknu já? Nebo to jsou lidi už líní otevřít i hubu? A ano, héééj třeba. Zařvat já umím a to pořádně

28.1.2021 16:02
lupus4

XXX.XXX.205.61

lesnížínka napsal(a):
Já vůbec tyhle pomůcky nechápu, teda nechápu, proč by mělo psa zajímat nějaké cvaknutí víc, než to, co mu řeknu já? Nebo to jsou lidi už líní otevřít i hubu? A ano, héééj třeba. Zařvat já umím a to pořádně

Já vůbec tyhle pomůcky nechápu,

když o něčem NIC nevíte, pak není divu, ale jako pro nahluchlou osobu klikr nic moc

28.1.2021 16:05
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

lupus4 napsal(a):
Já vůbec tyhle pomůcky nechápu,

když o něčem NIC nevíte, pak není divu, ale jako pro nahluchlou osobu klikr nic moc

A z čeho jste vydedukoval, že o tom nic nevím? A budete se divit, ale to cvaknutí vnímá i nahluchlá osoba

28.1.2021 16:06
lupus4

XXX.XXX.205.61

lesnížínka napsal(a):
A z čeho jste vydedukoval, že o tom nic nevím? A budete se divit, ale to cvaknutí vnímá i nahluchlá osoba

Protože na pochopení principu netřeba extra fištróna

28.1.2021 16:10
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Jo, takže vy jste klikal svým huskynám, či co jste to měl?

28.1.2021 16:13
lupus4

XXX.XXX.205.61

SH ne, ale ostatním ano a Lůďovi obzvlášť

28.1.2021 16:21
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

lupus4 napsal(a):
SH ne, ale ostatním ano a Lůďovi obzvlášť

No právě. Nevím tedy jestli husky, ale Worick by se mi na takovou blb.st zvysoka A se mu nedivím, protože vážně netuším, proč by ho to mělo zajímat. Co klikali ostatní, on ani brvou nehnul, vůbec ho nezajímalo, co jako.

28.1.2021 16:34
Sarah01

XXX.XXX.162.253

lesnížínka napsal(a):
No právě. Nevím tedy jestli husky, ale Worick by se mi na takovou blb.st zvysoka A se mu nedivím, protože vážně netuším, proč by ho to mělo zajímat. Co klikali ostatní, on ani brvou nehnul, vůbec ho nezajímalo, co jako.

Takže jste to zkoušela? Některým psům se to prostě musí vysvětlit, mají dlouhý vedení.

28.1.2021 16:46
hmn_

XXX.XXX.44.6

lesnížínka napsal(a):

prosím můj hlas tomuto příspěvku je BRUTÁL omyl!

a k věci:

Proč by na kliknutí měl worick nějak reagovat, když mu nijak nebyl vštípen jakýkoliv význam toho zvuku?!

lesnížínka, propochopení doporučuji si přečíst ten odkaz, který jsem výše dávala, je to velmi krátké a prostinké

28.1.2021 16:47
hmn_

XXX.XXX.44.6

Sarah01 napsal(a):
Takže jste to zkoušela? Některým psům se to prostě musí vysvětlit, mají dlouhý vedení.

VŠEM psům, a to bez ohledu na délku vedení, "se to musí nejprve vysvětlit"!

říká se tomu "naklikání"

28.1.2021 17:17
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):

Co říkáte psovi, když udělá něco dobře?

28.1.2021 17:23
Sarah01

XXX.XXX.162.253

hmn_ napsal(a):
VŠEM psům, a to bez ohledu na délku vedení, "se to musí nejprve vysvětlit"!

říká se tomu "naklikání"

Jasně. Měla jsem spíš na mysli, že někomu trvá dýl, někdo pochopí skoro hned. Samozřejmě netuším, jak to aplikovala žínka.

28.1.2021 17:36
hmn_

XXX.XXX.44.6

Sarah01 napsal(a):
Jasně. Měla jsem spíš na mysli, že někomu trvá dýl, někdo pochopí skoro hned. Samozřejmě netuším, jak to aplikovala žínka.

ono to není jen o pochopení, ale o reflexu
a to zas tak úplně hned není

28.1.2021 19:09
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
Co říkáte psovi, když udělá něco dobře?

OK a zvednu palec. Když je to něco super, tak přidám: šikulá, ták jsi hodnej pejsek...

28.1.2021 19:16
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Sarah01 napsal(a):

Já ne, cvičáková vedoucí. Ukazovala mi, jak se to dělá, jako že: packu-klik, pes podá packu, dobrý-klik a pak už se klikne jen za to packu a podá...to až za nějakou dobu, až je to spojeno v jedno. Jo...on ale podá packu dvakrát a hotovo a pak si můžem klikat a chválit a nevím co do alelujá, nepovažuje za normální podávat packu 5x po sobě Takže u něj to nemělo význam ani v tom, že nebude něco dělat vícekrát.
Je to pradávno, možná si to nepamatuju přesně, nepracuju s tím.

28.1.2021 19:17
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

hmn_ napsal(a):
ono to není jen o pochopení, ale o reflexu
a to zas tak úplně hned není

A vy to na pyrenejce používáte? Na samojeda?

28.1.2021 19:19
lupus4

XXX.XXX.205.61

lesnížínka napsal(a):
Já ne, cvičáková vedoucí. Ukazovala mi, jak se to dělá, jako že: packu-klik, pes podá packu, dobrý-klik a pak už se klikne jen za to packu a podá...to až za nějakou dobu, až je to spojeno v jedno. Jo...on ale podá packu dvakrát a hotovo a pak si můžem klikat a chválit a nevím co do alelujá, nepovažuje za normální podávat packu 5x po sobě Takže u něj to nemělo význam ani v tom, že nebude něco dělat vícekrát.

njn, nepochopila a ani pani cvičáková

28.1.2021 19:24
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

lupus4 napsal(a):
njn, nepochopila a ani pani cvičáková

Tak asi ne, ale stejně s tím pracovat nikdy nehodlám, nějak mi to nedává smysl.

28.1.2021 19:27
hmn_

XXX.XXX.44.6

lesnížínka napsal(a):
A vy to na pyrenejce používáte? Na samojeda?

to NENÍ otázka plemene ale MOZKU
a ten mají všichni stejný
a jo, pyrenejce jsem měla naklikaného a klikr jsem při výcviku/výchově zdárně používala

"njn, nepochopila a ani pani cvičáková "
no ale brutálně

28.1.2021 19:32
Sarah01

XXX.XXX.162.253

lesnížínka napsal(a):

Tomu vůbec nerozumím. 🤣
My ale na podávání packy klikr nepotřebujeme.

28.1.2021 19:32
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
OK a zvednu palec. Když je to něco super, tak přidám: šikulá, ták jsi hodnej pejsek...

Ok = klik.
Zvednutí palce = klik.
Klik = potvrzení, že to pes udělal správně.
Protože pro mě je něco v ruce jaksi něco navíc a nemám na to buňky, tak místo kliknutí řeknu "šikulka". Tím, co udělám (řeknu hodnej pejsek, kliknu klikrem, lusknu prsty, zařehtám, pohladím psa po hlavě,....), tím potvrzuji, že tohle je přesně to, co jsem po psovi chtěla.

Řeknu "sedni"...a v okamžiku, když má pes zadní část na zemi, kliknu - ve Vašem případě to bude "ok, hodnej pejsek" a v mém případě "šikulka". To je potvrzení.
A ze začátku jsem měla nápady, jako že ještě musí dostat odměnu, takže to bylo "šikulka, juhůůůů, ná, slaninka za odměnu" a skáču radostí a pes mi tu slaninku vyplivne na zem. Čímž jsem zjistila, že odměna je to, že se sebe dělám troubu :-) a že budeme "aportovat" znovu a znovu a to se psovi líbilo.
No to je jedno, zkrátka rychlé označení žádoucího chování, nic víc.
Chápete?

28.1.2021 19:35
lupus4

XXX.XXX.205.61

lesnížínka napsal(a):

protože odmítáte pochopit princip, nevím jestli se jen nesnažíte, nebo...

mě začal zajímat klikr u úplně jiných zvířat (ptáků) než psů .. to pak až následně...
u žravého psa je to jedna z nejsnažších pozitivních cest, jak se dostat k někdy velmi překvapivým výsledkům...
ale probírat způsoby učení s vámi nedává zase smysl mě
howgh (na téma klikr)

28.1.2021 19:37
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.27.76

lesnížínka napsal(a):

Však to po vás nikdo nechce.

28.1.2021 19:54
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
Ok = klik.
Zvednutí palce = klik.
Klik = potvrzení, že to pes udělal správně.
Protože pro mě je něco v ruce jaksi něco navíc a nemám na to buňky, tak místo kliknutí řeknu "šikulka". Tím, co udělám (řeknu hodnej pejsek, kliknu klikrem, lusknu prsty, zařehtám, pohladím psa po hlavě,....), tím potvrzuji, že tohle je přesně to, co jsem po psovi chtěla.

Řeknu "sedni"...a v okamžiku, když má pes zadní část na zemi, kliknu - ve Vašem případě to bude "ok, hodnej pejsek" a v mém případě "šikulka". To je potvrzení.
A ze začátku jsem měla nápady, jako že ještě musí dostat odměnu, takže to bylo "šikulka, juhůůůů, ná, slaninka za odměnu" a skáču radostí a pes mi tu slaninku vyplivne na zem. Čímž jsem zjistila, že odměna je to, že se sebe dělám troubu :-) a že budeme "aportovat" znovu a znovu a to se psovi líbilo.
No to je jedno, zkrátka rychlé označení žádoucího chování, nic víc.
Chápete?

Megí...a já jsem to tam snad popisovala nějak jinak?

28.1.2021 19:56
sardullah

XXX.XXX.221.235

Já se teda přiznám, že mě klikr nevyhovuje.....a to myslím z praktického hlediska, že mám něco v ruce a to i když si musím přiznat, že s klikrem by šly některé věci lépe....že ten KLIK je jasnější než moje pomocné slovíčko ÁNO.

Teď přemýšlím o tom, že na Ginu zkusím použít píšťalku.......nejsem z toho teda moc odvařená, protože to je pro mě komplikace, ale Gina jako jediný z mých psů absolutně nereaguje na moje hvízdání a pískání......a vyoperované pískátko z pískací hračky je snad ještě nepraktičtější než ta píšťala.....

28.1.2021 19:56
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

lupus4 napsal(a):
protože odmítáte pochopit princip, nevím jestli se jen nesnažíte, nebo...

mě začal zajímat klikr u úplně jiných zvířat (ptáků) než psů .. to pak až následně...
u žravého psa je to jedna z nejsnažších pozitivních cest, jak se dostat k někdy velmi překvapivým výsledkům...
ale probírat způsoby učení s vámi nedává zase smysl mě
howgh (na téma klikr)

Jo, bez vás ani ránu ještě, že vás tu máme Víte..už jste mi tady těma výpadama směšný.

28.1.2021 20:00
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
Megí...a já jsem to tam snad popisovala nějak jinak?

Tak, že to Vašeho psa nezajímá. Ale používáte to také, jen nemáte klikr, ale slovo.
Možná jste to popletla s tím odkazem na přivolání skrz chrastítko? Možná se toho zmotalo víc dokupy, každopádně klikr používáte, jen o tom nevíte.

28.1.2021 20:11
orionka

XXX.XXX.82.160

Když opustím téma klikru, tak my jsme měli na fenku ( kdysi, klikr tenrát ještě nebyl a také je k jinému účelu ) k upoutání pozornosti, když "neslyšela" normální volání, růžové pískací prasátko - hračku po dětech. Vydávalo tk neskutečný pištivý zvuk, že na něj fena reagovala okamžitě. Tenkrát nás na cvičáku varovali, že by mohla vletět na nějaké dítě, které by mělo hračku s podobným zvukem. Doma v té době žádné děti nebyly a zbytek jsme si ohlídali. Dnes už by to ani nehrozilo, dnes si batolata hrají s ifounem.

28.1.2021 20:13
orionka

XXX.XXX.82.160

lesnížínka napsal(a):
Jo, bez vás ani ránu ještě, že vás tu máme Víte..už jste mi tady těma výpadama směšný.

Ale teď mu křivdíte, tolik toho neřekl.

28.1.2021 20:13
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

No to jsem právě říkala, že mi nějak hlava nebere, proč bych měla na psa klikat? Když už bych nutně nechtěla používat slova, protože jsem huba líná, tak třeba vydat nějaké mlasknutí, ale proč mu cvakat nějakou krabičkou? Co to dá psu ve vztahu se mnou? Panička na mě nemluví, jen mi cvaká něčím za ušima?! Pro mě prostě divné a divila bych se, kdyby to nebylo divné i mému ,,divnému"psu

28.1.2021 20:16
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.27.76

orionka napsal(a):
Když opustím téma klikru, tak my jsme měli na fenku ( kdysi, klikr tenrát ještě nebyl a také je k jinému účelu ) k upoutání pozornosti, když "neslyšela" normální volání, růžové pískací prasátko - hračku po dětech. Vydávalo tk neskutečný pištivý zvuk, že na něj fena reagovala okamžitě. Tenkrát nás na cvičáku varovali, že by mohla vletět na nějaké dítě, které by mělo hračku s podobným zvukem. Doma v té době žádné děti nebyly a zbytek jsme si ohlídali. Dnes už by to ani nehrozilo, dnes si batolata hrají s ifounem.

No, ono by se s pískacíma hračkama mělo opatrně u budoucích chovných fen - ten návyk, kdy to fena mačká, píská to, a je to děsná bžunda, by mohl pak přijít chovatele docela draho... 🙄

28.1.2021 20:17
Inspektor Pišišvor

XXX.XXX.27.76

lesnížínka napsal(a):
No to jsem právě říkala, že mi nějak hlava nebere, proč bych měla na psa klikat? Když už bych nutně nechtěla používat slova, protože jsem huba líná, tak třeba vydat nějaké mlasknutí, ale proč mu cvakat nějakou krabičkou? Co to dá psu ve vztahu se mnou? Panička na mě nemluví, jen mi cvaká něčím za ušima?! Pro mě prostě divné a divila bych se, kdyby to nebylo divné i mému ,,divnému"psu

Už se tím netrapte😉

28.1.2021 20:18
orionka

XXX.XXX.82.160

megi-the-dog napsal(a):
Tak, že to Vašeho psa nezajímá. Ale používáte to také, jen nemáte klikr, ale slovo.
Možná jste to popletla s tím odkazem na přivolání skrz chrastítko? Možná se toho zmotalo víc dokupy, každopádně klikr používáte, jen o tom nevíte.

Jo, někdo má klikr-vlastní pusu, někdo luská prsty. Je to fuk, jde hlavně o správné načasování. A někomu se zdá, že cvakací klikr ten okamžik vystihne nejrychleji, nejlíp.
Záleží na tom, kdo ho má v ruce. Taky jsem to zkoušela. Naklikat psici, nebyl problém
Problém nastal, když jsem měla kliknout v ten správný okamžik ( kde zas je, na které straně se to kliká......). Pro mě je rychlejší "jó". Někdo má šikovnější ruce, jiný zas prořízlou hubu :-))

28.1.2021 20:20
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

orionka napsal(a):
Ale teď mu křivdíte, tolik toho neřekl.

Vážně? Víte, když má někdo na mě imrvere blbé kecy, aniž by mu do mě cokoliv bylo, tak je mi úplně fuk, jestli mu křivdím či ne.

28.1.2021 20:22
orionka

XXX.XXX.82.160

Důležité je, že klikr je signál, že tak je to dobře a že přijde odměna.
Není to pomůcka na přivolání.
( U té feny "s prasátkem" jsme měli ještě kouzelné slovíčko "perníčééék". Na to reagovala taky spolehlivě, perník milovala.

28.1.2021 20:24
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):

Ne, já myslela ten postup, že jsem popisovala stejně. To, že ho nějaký zvuk z krabičky nezajímá dýl než dvě cvaknutí a že ho nezajímá dělat něco vícekrát, bylo už pokračování toho, proč u nás ne.

28.1.2021 20:31
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
Ne, já myslela ten postup, že jsem popisovala stejně. To, že ho nějaký zvuk z krabičky nezajímá dýl než dvě cvaknutí a že ho nezajímá dělat něco vícekrát, bylo už pokračování toho, proč u nás ne.

A odměna byla co?

28.1.2021 20:36
hmn_

XXX.XXX.44.6

ale on klikr NEznamená jen "teď jsi to udělal/a dobře"........(respektive,pokud ano, pokud to tak psovod chápe, pak zbytečná práce s klikrem)

(orionko huš, prozrazuješ konec před koncem, začínalo to být bžunda )

28.1.2021 20:36
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
A odměna byla co?

Odměna - pochvala s kliknutím, protože venku mi kokina plival. Jinak...slepice by byla super

28.1.2021 20:38
Odetta

XXX.XXX.237.19

orionka napsal(a):
Důležité je, že klikr je signál, že tak je to dobře a že přijde odměna.
Není to pomůcka na přivolání.
( U té feny "s prasátkem" jsme měli ještě kouzelné slovíčko "perníčééék". Na to reagovala taky spolehlivě, perník milovala.

Na druhou stranu... pokud ten klikr nepoužívá jako bridge, ale výhradně jako to Vaše prasátko, tak přece není problém, ne?

28.1.2021 20:39
chameleonHugo

XXX.XXX.186.232

orionka napsal(a):
Jo, někdo má klikr-vlastní pusu, někdo luská prsty. Je to fuk, jde hlavně o správné načasování. A někomu se zdá, že cvakací klikr ten okamžik vystihne nejrychleji, nejlíp.
Záleží na tom, kdo ho má v ruce. Taky jsem to zkoušela. Naklikat psici, nebyl problém
Problém nastal, když jsem měla kliknout v ten správný okamžik ( kde zas je, na které straně se to kliká......). Pro mě je rychlejší "jó". Někdo má šikovnější ruce, jiný zas prořízlou hubu :-))

....klikr bych velice rada, ale nezvladam a tak pouzivam slovíčko TEĎ.....

28.1.2021 20:40
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
Odměna - pochvala s kliknutím, protože venku mi kokina plival. Jinak...slepice by byla super

Klik tady ale není odměna. No jo no, to je pak každá rada drahá, když popřu, že dávám odměny blbé (to pak není odměna).

28.1.2021 20:46
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

hmn_ napsal(a):
ale on klikr NEznamená jen "teď jsi to udělal/a dobře"........(respektive,pokud ano, pokud to tak psovod chápe, pak zbytečná práce s klikrem)

(orionko huš, prozrazuješ konec před koncem, začínalo to být bžunda )

To mě zaujalo, myslíte ještě něco jiného než konec cviku a přijde odměna, nebo jsem úplně blbá? Já odborné knihy nečtu, tak nevím.

28.1.2021 20:52
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
Klik tady ale není odměna. No jo no, to je pak každá rada drahá, když popřu, že dávám odměny blbé (to pak není odměna).

Tak já to chápu tak, že klik je i potvrzení, že dělá něco správně. Klik místo toho: ano, tak je to správně. Ale jak říkám, nestudovala jsem to, jen jsem viděla pár nějakých videí, kde s klikrem pracoval cvičitel.

28.1.2021 20:57
hmn_

XXX.XXX.44.6

megi-the-dog napsal(a):
To mě zaujalo, myslíte ještě něco jiného než konec cviku a přijde odměna, nebo jsem úplně blbá? Já odborné knihy nečtu, tak nevím.

megí,ale však to tam máš celé
něco+něco
celek dává smyl
ten mi u lesníž. chybí

28.1.2021 21:02
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
Tak já to chápu tak, že klik je i potvrzení, že dělá něco správně. Klik místo toho: ano, tak je to správně. Ale jak říkám, nestudovala jsem to, jen jsem viděla pár nějakých videí, kde s klikrem pracoval cvičitel.

Ne, klik je potvrzení, že teď je to správně, a znamení, že teď cvik končí a přijde odměna. A Vy prostě nemáte tu odměnu, tak je jedno, jestli budete klikat, zpívat, říkat "hodnej pejsek",....

28.1.2021 21:29
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
Ne, klik je potvrzení, že teď je to správně, a znamení, že teď cvik končí a přijde odměna. A Vy prostě nemáte tu odměnu, tak je jedno, jestli budete klikat, zpívat, říkat "hodnej pejsek",....

A co je odměna pro psa, kterého nic nezajímá?(pominu-li, že půjdem honit sousedovy slepice) Prostě pochvala od páníčka ne? Ta normálně psům stačí. Třeba berňák byl štěstím bez sebe, když jsem ho pochválila, samozřejmě potlapkala a opusinkovala...to oba psy.

28.1.2021 21:32
hmn_

XXX.XXX.44.6

takže jak prosím konkrétně vypadalo to naklikání?

28.1.2021 21:41
orionka

XXX.XXX.82.160

Odetta napsal(a):
Na druhou stranu... pokud ten klikr nepoužívá jako bridge, ale výhradně jako to Vaše prasátko, tak přece není problém, ne?

Na to mi přijde zvuk klikru málo agresivní. To už by byla lepší píšťalka. Něco, co psa vytrhne z nežádoucí činnosti a donutí ho vnímat psovoda.

28.1.2021 21:45
orionka

XXX.XXX.82.160

hmn_ napsal(a):

Moje? Nebo zas něco vykecám?

28.1.2021 22:23
Odetta

XXX.XXX.237.19

orionka napsal(a):
Na to mi přijde zvuk klikru málo agresivní. To už by byla lepší píšťalka. Něco, co psa vytrhne z nežádoucí činnosti a donutí ho vnímat psovoda.

To já souhlasím, píšťalku jsem také navrhovala. Ale jestli zadavateli a psovi to aktuální použití vyhovuje, tak proč ne. Hlavu mu tím neplete, když ten pes jiné použití klikru nezná.

29.1.2021 07:54
hmn_

XXX.XXX.44.6

orionka napsal(a):
Moje? Nebo zas něco vykecám?

ne, lesnížínky

29.1.2021 10:22
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

hmn_ napsal(a):
ne, lesnížínky

Nebyla jsem tu. Postup? No jak jsem psala, nepoužívám, ale co mi ukazovali a co jsem viděla na videích...za mě asi takto. Na té pacce. Wori packu - u slova packu kliknu. Několikrát zopakuju a přidám: Wori podej packu s tím, že u packu kliknu a ťuknu mu rukou na packu. Když u x tého pokusu nohu nazvedne, řeknu ano podej packu a u packu kliknu. Pokud nepozvedne sám, packu mu přizvednu při podej packu a kliknu. Opakuju do doby, než se dostanem na: packu a podá ji sám a já už odměňuju kliknutím jen to, že to dokončil, packu podal.

29.1.2021 10:31
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

lesnížínka napsal(a):
Nebyla jsem tu. Postup? No jak jsem psala, nepoužívám, ale co mi ukazovali a co jsem viděla na videích...za mě asi takto. Na té pacce. Wori packu - u slova packu kliknu. Několikrát zopakuju a přidám: Wori podej packu s tím, že u packu kliknu a ťuknu mu rukou na packu. Když u x tého pokusu nohu nazvedne, řeknu ano podej packu a u packu kliknu. Pokud nepozvedne sám, packu mu přizvednu při podej packu a kliknu. Opakuju do doby, než se dostanem na: packu a podá ji sám a já už odměňuju kliknutím jen to, že to dokončil, packu podal.

Mě teda tohle přijde úplně špatně. Proč by se mělo klikat u slova "packu" ?

Edit.: pokud to pes ještě neumí, tak bych třeba klikala u náznaku, kdy nohu sám trochu nadzvedne, kdy už jde tím správným směrem, abych mu označila, že takhle jo... Ale proč klikat u povelu, to nějak nechápu.

29.1.2021 10:36
Andrýsek3

XXX.XXX.24.91

hmn_ napsal(a):
zde prosím velmi stručně :

https://www.treninkjerozhovor.cz/data/zaciname_s_klikremtxt15068.pdf

jožin, jak ho vlastně používáš?

Děkuji za odkaz. Sice jsem nějakým zpusobem klikr trénink chápala, ale tohle pomohlo si to urovnat. 👍

29.1.2021 10:38
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

marcelaamax napsal(a):
Mě teda tohle přijde úplně špatně. Proč by se mělo klikat u slova "packu" ?

Edit.: pokud to pes ještě neumí, tak bych třeba klikala u náznaku, kdy nohu sám trochu nadzvedne, kdy už jde tím správným směrem, abych mu označila, že takhle jo... Ale proč klikat u povelu, to nějak nechápu.

Aby věděl, co vůbec po něm chci? Jako že: stěžejní je ta jeho packa o tu teď jde a tu budem řešit. Až pochopí, že mluvíme o pacce a to je to, na čem stojí tak budem operovat s tím, co s tou packou podniknem

29.1.2021 10:41
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

lesnížínka napsal(a):
Aby věděl, co vůbec po něm chci? Jako že: stěžejní je ta jeho packa o tu teď jde a tu budem řešit. Až pochopí, že mluvíme o pacce a to je to, na čem stojí tak budem operovat s tím, co s tou packou podniknem

A jak mu v tom pomůžu, když kliknu u povelu?

Já mu mám přece označit ten správný okamžik, to, co udělal dobře, nebo náznak toho. Klik znamená většinou to, že tak je to dobře, ukončuje se povel a přijde odměna. A pokud kliknu hned při vyslovení povelu, tak jak mu to pomůže v tom, aby věděl, co po něm chci? Když po vyslovení povelu ještě probíhá nějaký ten reflexní oblouk a pak teprve pes může začít něco dělat.

Já jsem teda zrovna "dej pac" přes klikr neučila, takže nevím. Ale logicky mi to moc smysl nedává. Jo kdybych řekla "packu", psovi ji nadzvedla a pak klikla, tak ještě. Ale když kliknu zároveň s povelem, tak moc ne.

29.1.2021 10:45
lupus4

XXX.XXX.205.61

hmn_ napsal(a):

29.1.2021 10:50
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

marcelaamax napsal(a):
A jak mu v tom pomůžu, když kliknu u povelu?

Já mu mám přece označit ten správný okamžik, to, co udělal dobře, nebo náznak toho. Klik znamená většinou to, že tak je to dobře, ukončuje se povel a přijde odměna. A pokud kliknu hned při vyslovení povelu, tak jak mu to pomůže v tom, aby věděl, co po něm chci? Když po vyslovení povelu ještě probíhá nějaký ten reflexní oblouk a pak teprve pes může začít něco dělat.

Já jsem teda zrovna "dej pac" přes klikr neučila, takže nevím. Ale logicky mi to moc smysl nedává. Jo kdybych řekla "packu", psovi ji nadzvedla a pak klikla, tak ještě. Ale když kliknu zároveň s povelem, tak moc ne.

No beru to tak, že první mu teprve vysvětluju, že packu a co že to ta packa je. Když mu to dojde a třeba mi tou packou cukne, už klikám na tu cuknutí. Já bych si ale stejně pomáhala slovně nějak bych nedokázala jen psu cvakat do hlavy No a jak jsem psala, že po zvládnutí celého toho, že při packu podá packu - kliknu už jen na konec, až podá packu, že je to tak správně. Ale zpočátku se odměňujou i ty krůčky, které ho k tomu vedou, než se to spojí v jedno. Nevím, jak to mám jinak vysvětlit, no prostě jak bych to učila normálně, kdybych klikr neměla. Řekla bych: Wori, podej packu a šáhnula mu na packu. Kdyby ji pak reflexivně nazvedl tak: ano, šikovnej podej packu, ano a packu mu přidržela. Teda přijde mi to normálnější jak dumat, kdy je ten správný okamžik na kliknutí a pes se to naučil asi za minutu

29.1.2021 10:50
Odetta

XXX.XXX.237.19

lesnížínka napsal(a):

To se ale dělá třeba přes target. Tím, že kliknete u nějakého slova, které pro psa (zatím) nemá obsah, tomu slovu obsah přece nedáte. Alespoň takto to chápu já, ale s klikrem zatím pracovat neumím.

29.1.2021 10:53
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Odetta napsal(a):
To se ale dělá třeba přes target. Tím, že kliknete u nějakého slova, které pro psa (zatím) nemá obsah, tomu slovu obsah přece nedáte. Alespoň takto to chápu já, ale s klikrem zatím pracovat neumím.

No já ovšem netuším, co je target

29.1.2021 11:20
Odetta

XXX.XXX.237.19

lesnížínka napsal(a):

Target je nějaký cílový předmět - může to být třeba kniha, ručník, stolička... Já si to představuji tak, že se budete snažit, aby si pes uvědomil vazbu - např. dám na zem target. Začnu naklikávat reakci na něj - pes se podívá na target, kliknu. Když se bez zaváhání vždy podívá na target, zvýším obtížnost - teď po něm chci, aby na něj položil packu. Když to zvládá, začnu s targetem pohybovat - budu ho zvedat do výšky (třeba přidám další knihu). Potom odstraním target a začnu místo něj nabízet ruku. Takhle si to představuji laicky, já s klikrem neumím. Určitě to tady někdo vysvětli lépe a uvede na pravou míru.

29.1.2021 11:26
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):

Chtělo by to česky, co :-) někdy mi to docela dost vadí, když nejsem profík, abych měla furt v hubě slova, která ještě k tomu nechápu, učit se překlad a tu praxi naráz :-)
a ve Vašem případě ještě navíc padnout do ruk evidentně nějaké rychlokvašce na cvičáku, pak si svou špatnou teorii promítnout do videa, potom mi to samozřejmě nefunguje a řeknu - můj pes na to nefunguje. Ale takových lidí je spousta, neberte to zle. Jen to moc nikde neříkejte, zvlášť začínajícím, jako je tady zakladatel, nechceme ho odradit. Dtto práce se stopovačkou.
Je potřeba ujasnit si, co od psa chci, jaká metoda mi bude vyhovovat, klidně vynechat moderní názvy jako luring, shaping, určit si jasný a jednoduchý cíl - chci od psa, aby uměl sednout a přijít ke mně, počkat u silnice. Tečka. Najít odměnu. Naučit se jednu věc - povel, pes provede, potvrdím, odměním. Nebo .. pes něco udělá, já to pojmenuji (povel), potvrdím, odměním. Nebo.. moje drastická metoda: vyslovím povel, psa do toho provedení jaksi nastrčím, povel znovu, potvrdím, odměním.
Tahle pořadí je potřeba natlouct si do hlavy. Najít metodu, která mi a psovi sedne a pak to pořadí dodržet. Když to budu dělat na přeskáčku, pes se nic nenaučí, nebude ho to bavit, prostě se otočí a půjde pryč a mně to též nebude bavit.
Já na svého psa mluvím česky, nechodím na cvičák, ale pokud nechci provozovat cukr a bič a chci psa fakt něco naučit (a to docela rychle), tak praxí jsem došla k tomu, že budu potřebovat tyhle 4 fáze. Což mi připomnělo, že mi neohřívá bojler.
Řekla bych, že není nejlepší nápad pořídit si dva psy s naprosto rozdílnými povahami, kde jeden funguje pro moje modré oči a druhý je samostatný, protože pro oba mi jedna metoda a jedna odměna neklapne a tak je to celé extra náročné.
Budiž to poučením pro příští generace :-)

29.1.2021 11:52
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
Chtělo by to česky, co :-) někdy mi to docela dost vadí, když nejsem profík, abych měla furt v hubě slova, která ještě k tomu nechápu, učit se překlad a tu praxi naráz :-)
a ve Vašem případě ještě navíc padnout do ruk evidentně nějaké rychlokvašce na cvičáku, pak si svou špatnou teorii promítnout do videa, potom mi to samozřejmě nefunguje a řeknu - můj pes na to nefunguje. Ale takových lidí je spousta, neberte to zle. Jen to moc nikde neříkejte, zvlášť začínajícím, jako je tady zakladatel, nechceme ho odradit. Dtto práce se stopovačkou.
Je potřeba ujasnit si, co od psa chci, jaká metoda mi bude vyhovovat, klidně vynechat moderní názvy jako luring, shaping, určit si jasný a jednoduchý cíl - chci od psa, aby uměl sednout a přijít ke mně, počkat u silnice. Tečka. Najít odměnu. Naučit se jednu věc - povel, pes provede, potvrdím, odměním. Nebo .. pes něco udělá, já to pojmenuji (povel), potvrdím, odměním. Nebo.. moje drastická metoda: vyslovím povel, psa do toho provedení jaksi nastrčím, povel znovu, potvrdím, odměním.
Tahle pořadí je potřeba natlouct si do hlavy. Najít metodu, která mi a psovi sedne a pak to pořadí dodržet. Když to budu dělat na přeskáčku, pes se nic nenaučí, nebude ho to bavit, prostě se otočí a půjde pryč a mně to též nebude bavit.
Já na svého psa mluvím česky, nechodím na cvičák, ale pokud nechci provozovat cukr a bič a chci psa fakt něco naučit (a to docela rychle), tak praxí jsem došla k tomu, že budu potřebovat tyhle 4 fáze. Což mi připomnělo, že mi neohřívá bojler.
Řekla bych, že není nejlepší nápad pořídit si dva psy s naprosto rozdílnými povahami, kde jeden funguje pro moje modré oči a druhý je samostatný, protože pro oba mi jedna metoda a jedna odměna neklapne a tak je to celé extra náročné.
Budiž to poučením pro příští generace :-)

Ne, ne, pokud bude nějaká,,příští generace" bude s největší pravděpodobností stejná. No o mě fakt nejde, já jsem se ke klikru přimotala čistě náhodou, že to chtěli na mém psu zkusit, co on na to No on na to nic, šel si přechcat překážku a tím to pro mě skončilo.
No, já jsem viděla i Šustu, jak klikr používal tuším s lachtanem či co to bylo za zvíře (už je to pradávno) a nic vědecky složitého jsem na tom neviděla.
Megíí, ještě k tomu dodám to, co tady omílám i s veterinou. Jak já jako člověk, který se s klikrem potká napoprvé na cvičáku poznám, že ona cvičitelka to neumí a nedělá to s ním dobře, když její psi na to fungujou?

29.1.2021 11:57
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
Ne, ne, pokud bude nějaká,,příští generace" bude s největší pravděpodobností stejná. No o mě fakt nejde, já jsem se ke klikru přimotala čistě náhodou, že to chtěli na mém psu zkusit, co on na to No on na to nic, šel si přechcat překážku a tím to pro mě skončilo.
No, já jsem viděla i Šustu, jak klikr používal tuším s lachtanem či co to bylo za zvíře (už je to pradávno) a nic vědecky složitého jsem na tom neviděla.
Megíí, ještě k tomu dodám to, co tady omílám i s veterinou. Jak já jako člověk, který se s klikrem potká napoprvé na cvičáku poznám, že ona cvičitelka to neumí a nedělá to s ním dobře, když její psi na to fungujou?

No, na to on pes nic neříká, má akorát skončit, co právě dělá, a otevřít hubu, aby mu tam přistálo maso nebo míček. A protože ten, kdo mu "výcvik" představoval, byl celkem tupý, tak co psu zbývalo, emigroval k překážce.
edit.: jasně že nepoznáte, však to říkám v předchozím komentáři, že to prostě byla smůla na začátek

29.1.2021 12:42
Andrýsek3

XXX.XXX.24.91

Hodně podobně jsem učila chlapečka s těžkým MP komunikovat. Místo kliku bylo jó. Ale myslím, že s klikrem by to šlo lépe. 🤔

29.1.2021 12:46
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
No, na to on pes nic neříká, má akorát skončit, co právě dělá, a otevřít hubu, aby mu tam přistálo maso nebo míček. A protože ten, kdo mu "výcvik" představoval, byl celkem tupý, tak co psu zbývalo, emigroval k překážce.
edit.: jasně že nepoznáte, však to říkám v předchozím komentáři, že to prostě byla smůla na začátek

To už jsme tu řešili mnohokrát. Za x let jsem nenašl nic, co by ho zajímalo. On si venku odměny zásadně nebral, když jsem mu ji doslova narvala do huby, tak ji vyplivnul, když jsem ho chtěla alespoň pochválit, tak mě obešel ať nezdržuju a šel si po svých. A to jsem nosila kde co, od běžných mlsek po syrečky, slaninu. Jeho jídlo tehdy nezajímalo vůbec. O míčkách a podobných věcech ani nemluvím. Zkoušela jsem to chvíli s králičí kůží, to prohlédl asi za 5minut a bylo po srandě. Když jsem ji měla, že trčela kousek z kapsy tak koukal, větřil a zajímalo ho to. Jakmile jsem ji vytáhla, že se s ní teda za odměnu můžem potahat zjistil, že ten zajíc neuteče, páč je už dlouho po smrti a konec
Teď když to čtu a vzpomínám, tak si říkám, že zažívat tohle znovu, no nevim, nevim Jenže člověk je pořád naivní, zas a znova si musí zkusit, že to nepůjde

29.1.2021 12:53
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

lesnížínka napsal(a):
To už jsme tu řešili mnohokrát. Za x let jsem nenašl nic, co by ho zajímalo. On si venku odměny zásadně nebral, když jsem mu ji doslova narvala do huby, tak ji vyplivnul, když jsem ho chtěla alespoň pochválit, tak mě obešel ať nezdržuju a šel si po svých. A to jsem nosila kde co, od běžných mlsek po syrečky, slaninu. Jeho jídlo tehdy nezajímalo vůbec. O míčkách a podobných věcech ani nemluvím. Zkoušela jsem to chvíli s králičí kůží, to prohlédl asi za 5minut a bylo po srandě. Když jsem ji měla, že trčela kousek z kapsy tak koukal, větřil a zajímalo ho to. Jakmile jsem ji vytáhla, že se s ní teda za odměnu můžem potahat zjistil, že ten zajíc neuteče, páč je už dlouho po smrti a konec
Teď když to čtu a vzpomínám, tak si říkám, že zažívat tohle znovu, no nevim, nevim Jenže člověk je pořád naivní, zas a znova si musí zkusit, že to nepůjde

Ale tak ona odměna nemusí být čistě jen nějaká hračka nebo jídlo. Toho psa opravdu nezajímá nic? Třeba ani stopa venku? Nebo zvěř? Odměnou může být třeba to, že půjdeme po stopě, za zvěří. Nebo třeba klidně i tah - běh, ale to jste tuším psala, že ho taky nebaví.

Já nevím, já si moc nedokážu představit, že mám psa, který je tak hrozně "pasivní", nic ho nebaví, nic ho nezajímá.

A to třeba předešlý pes taky nebyl takový blázen, jako ti současní - byl spíš nezávislej, venku ho moc nezajímalo ani žrádlo, ani hračky. Ale zase měl radost, když jsem ho já fakt pochválila - to byla odměna. A nebo rád chodil po stopách - takže za odměnu jsem mohli jít po stopě....

Samojedy znám dva (možná výjimky), ale jsou žraví, žrádlo pro ně odměna je, stejně tak je pro ně odměna podrbání od paničky, jsou mazlové. Obojí se dá u nich využít jako motivace.

A mám kamarádku, která má pastevce, toho žrádlo fakt absolutně nezajímá (už od štěněte), hračky taky moc ne, venku vůbec. On funguje jen na základě toho, že miluje paničku, a dělá to pro ni. Takže pochvala pro něho je jen to, že panička má radost.

29.1.2021 13:09
hmn_

XXX.XXX.44.6

lesnížínka napsal(a):

ale já se ptala na konkrétní postup naklikání, ne na toto

29.1.2021 13:14
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

To, že panička má radost ho nezajímalo taky. To mi přišlo, že se mu spojilo až teď, jak byl žravý s tou kastrací Protože panička zajásala, když poslechl, tak on hned zbystřil a kouknul, protože věděl, že když panička jásá, něco dobrého z ní vypadne To je ale zase jen návaznost na: žravý pes Máme tu Sardullah s Ginou a mám kámošku taky s pyrenejcem klukem, tak jsem celkem zvědavá, jak se bude dařit jim. Jo na otázku na stopu. Ano, po stopě zvěře by asi byla odměna, ale to jaksi nejde v zahradě, nejde na cvičáku. On takto provozní poslušnost, jako základní povely umí dobře i dělal(když nebyla na blízku zvěř) ale tajtrlíkovat pro nic za nic, několikrát dokola nebude a na to ho právě ničím nenavedete, protože není čím. Když mu dám zůstaň a ví, že čeká před obchodem, tak to funguje a vodítko to jistí právě proto, kdyby proběhla kočka

29.1.2021 13:20
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

lesnížínka napsal(a):
To, že panička má radost ho nezajímalo taky. To mi přišlo, že se mu spojilo až teď, jak byl žravý s tou kastrací Protože panička zajásala, když poslechl, tak on hned zbystřil a kouknul, protože věděl, že když panička jásá, něco dobrého z ní vypadne To je ale zase jen návaznost na: žravý pes Máme tu Sardullah s Ginou a mám kámošku taky s pyrenejcem klukem, tak jsem celkem zvědavá, jak se bude dařit jim. Jo na otázku na stopu. Ano, po stopě zvěře by asi byla odměna, ale to jaksi nejde v zahradě, nejde na cvičáku. On takto provozní poslušnost, jako základní povely umí dobře i dělal(když nebyla na blízku zvěř) ale tajtrlíkovat pro nic za nic, několikrát dokola nebude a na to ho právě ničím nenavedete, protože není čím. Když mu dám zůstaň a ví, že čeká před obchodem, tak to funguje a vodítko to jistí právě proto, kdyby proběhla kočka

On takto provozní poslušnost, jako základní povely umí dobře i dělal

No a tu základní poslušnost jste naučila jak? Tam jste odměňovala čím?

ale tajtrlíkovat pro nic za nic, několikrát dokola nebude

O tom já ale nemluvím. Chápu, že jsou plemena a jedinci, kteří prostě nebudou něco opakovat několikrát, jen tak, tomu rozumím, proti tomu nic. Mě šlo jen o to, jestli fakt není nic, z čeho by měl Worick radost, co by ho bavilo, čím by se dal odměnit...

29.1.2021 13:31
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

marcelaamax napsal(a):
On takto provozní poslušnost, jako základní povely umí dobře i dělal

No a tu základní poslušnost jste naučila jak? Tam jste odměňovala čím?

ale tajtrlíkovat pro nic za nic, několikrát dokola nebude

O tom já ale nemluvím. Chápu, že jsou plemena a jedinci, kteří prostě nebudou něco opakovat několikrát, jen tak, tomu rozumím, proti tomu nic. Mě šlo jen o to, jestli fakt není nic, z čeho by měl Worick radost, co by ho bavilo, čím by se dal odměnit...

Jen tak si lítat, lítat za něčím...to ho bavilo To, že si mohl běhat a nikdo ho neotravoval. Tam si proběhnu křoví, tam si zaběhnu na břeh štěknout na kačeny...jo, to byl šťastný.
To máte pravdu, základní se naučil...copak já vím, to se učí u štěnda, tak asi ještě nějaká ta radost paničky roli hrála Taky se to učili s Berrym spolu, tedy udělá to Berrynek, ten čeká a teď zase ty Wori...no opakoval I když už tehdy byla ta laxnost v provedení vidět, prostě: tak nějak to udělám, hlavně ať je s tím pokoj a už jsi to viděla u Berryho, to stačí ne?

29.1.2021 14:16
Terven

XXX.XXX.110.191

lesnížínka napsal(a):

Nedivím se, že netušíte, když o tom nic netušíte
Samozřejmě, že zvuk klikru sám o sobě je nezajímavý. Jádro pudla tkví v tom, že má fungovat jako informace pro zvíře. Informace o tom, že v těsném závěsu za zvukem přijde něco obzvlášť hodnotného.
Proč by, probůh, vašeho psa mělo zajímat klikání ostatních okolo, proč by měl hýbat brvama? Evidentně zvuk klikru nemá s ničím spojený a i kdyby měl, tak "cizí" kliknutí přece neznamená odměnu pro něj.
Klikrtrénink funguje u slepic, ledních medvědů i lachtanů, není důvod, proč by neměl fungovat u psa severskýho plemene, jen holt se musí vědět, jak na to. Cvakat plíškem a čekat zázrak - to asi neklapne.

29.1.2021 14:16
lupus4

XXX.XXX.205.61

hmn_ napsal(a):
ale já se ptala na konkrétní postup naklikání, ne na toto

ale zřejmě zde nejen ona vůbec neví na co se ptáte a ani nemá ponětí, že nemá ponětí

29.1.2021 14:18
Odetta

XXX.XXX.237.19

lupus4 napsal(a):
ale zřejmě zde nejen ona vůbec neví na co se ptáte a ani nemá ponětí, že nemá ponětí

A proč nám to nepovíte?

29.1.2021 14:18
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

marcelaamax napsal(a):
Ale tak ona odměna nemusí být čistě jen nějaká hračka nebo jídlo. Toho psa opravdu nezajímá nic? Třeba ani stopa venku? Nebo zvěř? Odměnou může být třeba to, že půjdeme po stopě, za zvěří. Nebo třeba klidně i tah - běh, ale to jste tuším psala, že ho taky nebaví.

Já nevím, já si moc nedokážu představit, že mám psa, který je tak hrozně "pasivní", nic ho nebaví, nic ho nezajímá.

A to třeba předešlý pes taky nebyl takový blázen, jako ti současní - byl spíš nezávislej, venku ho moc nezajímalo ani žrádlo, ani hračky. Ale zase měl radost, když jsem ho já fakt pochválila - to byla odměna. A nebo rád chodil po stopách - takže za odměnu jsem mohli jít po stopě....

Samojedy znám dva (možná výjimky), ale jsou žraví, žrádlo pro ně odměna je, stejně tak je pro ně odměna podrbání od paničky, jsou mazlové. Obojí se dá u nich využít jako motivace.

A mám kamarádku, která má pastevce, toho žrádlo fakt absolutně nezajímá (už od štěněte), hračky taky moc ne, venku vůbec. On funguje jen na základě toho, že miluje paničku, a dělá to pro ni. Takže pochvala pro něho je jen to, že panička má radost.

Ten předešlý váš pes byl co? Nebyl to mix retrívra? Možná si to pletu s někým jiným...Ještě se vyptám k těm samojedům. Znáte je nějak blíže, venčíte spolu, máte možnost je sledovat na prochajdách, nebo se jen někdy potkáte? Jestli víte, jakovou mají tu poslušnost, jestli chodí na volno? Jestli chodí ve městě u nohy na krátkém vodítku? Víte, nás když někdo potkal po dědině, kdy Berry šel na volno, Worka na vodítku a neměl za čím lítat, tak to bylo taky: jéé, vy máte ty psy tak hodné, tak vycvičené...No v divočině naše prochajdy vypadaly značně jinak

29.1.2021 14:25
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

Andrýsek3 napsal(a):
Hodně podobně jsem učila chlapečka s těžkým MP komunikovat. Místo kliku bylo jó. Ale myslím, že s klikrem by to šlo lépe. 🤔

Lépe, protože zvuk bude pořád stejný, neovlivněný Vaší náladou. Ale třeba má ten klučík Váš hlas rád.

29.1.2021 14:28
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

Odetta napsal(a):
A proč nám to nepovíte?

Že jo no :-) Mně je jedno, že někdo nechápe klikr, ale že řekne "nefunguje".
By se mi teď hodil samojed, sněží a sněží, můj pes furt krev mezi prsty, tak boty, no v těch to klouže.. hmm nefunkční boty.

29.1.2021 14:30
lupus4

XXX.XXX.205.61

Odetta napsal(a):
A proč nám to nepovíte?

ten odkaz vám nestačí ?

29.1.2021 14:35
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
Ten předešlý váš pes byl co? Nebyl to mix retrívra? Možná si to pletu s někým jiným...Ještě se vyptám k těm samojedům. Znáte je nějak blíže, venčíte spolu, máte možnost je sledovat na prochajdách, nebo se jen někdy potkáte? Jestli víte, jakovou mají tu poslušnost, jestli chodí na volno? Jestli chodí ve městě u nohy na krátkém vodítku? Víte, nás když někdo potkal po dědině, kdy Berry šel na volno, Worka na vodítku a neměl za čím lítat, tak to bylo taky: jéé, vy máte ty psy tak hodné, tak vycvičené...No v divočině naše prochajdy vypadaly značně jinak

Naše procházky v divočině vypadají stejně jako po chodníku. Když chci. Řeknu - u mě - a je to. Hustý, co :-)
A to říkám často. Ne proto, že mám strašně ráda drill (nenávidím ve skutečnosti) a šikanovat psa u lesa, kde si má pobíhat svobodně, ale proto, že vím, že tam přechází srny. A nechci mít uvázaného psa furt. Takže u mě projdeme úsek a zas pošlu pobíhat. A pošlu ho pobíhat kouzelným "klikem" ..."šikulka".
To jsou ty základy, které mi vlastně stačí na celý život - naučit dva tři povely, ale naučit, ne že někdy, ale vždy a všude.
A teď čekám zas tu o plemenech.

29.1.2021 14:37
Odetta

XXX.XXX.237.19

lupus4 napsal(a):
ten odkaz vám nestačí ?

Já ho četla, ale trochu mě dráždí, že se tedy nesnažíte to vysvětlit vlastními slovy tak, aby to pro někoho bylo třeba čitelnější. Vy mi připomínáte pana Šustu, když v nějakém rozhovoru vysvětloval, jak někteří majitelé psa nevedou a netrénují S NÍM, ale testují ho.

@lesnížínka K té části, na kterou jsem reagovala, posílám pracovní list od Šusty, čistě pro názornost.

https://www.treninkjerozhovor.cz/data/SHAPINGtxt15067.pdf

29.1.2021 14:42
Terven

XXX.XXX.110.191

megi-the-dog napsal(a):
Naše procházky v divočině vypadají stejně jako po chodníku. Když chci. Řeknu - u mě - a je to. Hustý, co :-)
A to říkám často. Ne proto, že mám strašně ráda drill (nenávidím ve skutečnosti) a šikanovat psa u lesa, kde si má pobíhat svobodně, ale proto, že vím, že tam přechází srny. A nechci mít uvázaného psa furt. Takže u mě projdeme úsek a zas pošlu pobíhat. A pošlu ho pobíhat kouzelným "klikem" ..."šikulka".
To jsou ty základy, které mi vlastně stačí na celý život - naučit dva tři povely, ale naučit, ne že někdy, ale vždy a všude.
A teď čekám zas tu o plemenech.

Máte naprostou pravdu, všechno je to o výchově. Nicméně majitelé některých plemen to mají přecejen o fous snažší, mají toho víc "zadarmo".

29.1.2021 14:43
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

Odetta napsal(a):
A proč nám to nepovíte?

Já myslím, že Lupusovi a Hm jde o to, že se pes nejdřív musí "naklikat", což znamená, že se nějakou dobu pracuje jen s tím, že klik se rovná odměna. Až potom, co pes pochopí ten princip, tak se s tím začíná pracovat dál....

Není nic divného na tom, že pes na klikr nijak nereaguje, když vůbec neví, co to pro něho znamená.

29.1.2021 14:45
lupus4

XXX.XXX.205.61

Odetta napsal(a):
Já ho četla, ale trochu mě dráždí, že se tedy nesnažíte to vysvětlit vlastními slovy tak, aby to pro někoho bylo třeba čitelnější. Vy mi připomínáte pana Šustu, když v nějakém rozhovoru vysvětloval, jak někteří majitelé psa nevedou a netrénují S NÍM, ale testují ho.

@lesnížínka K té části, na kterou jsem reagovala, posílám pracovní list od Šusty, čistě pro názornost.

https://www.treninkjerozhovor.cz/data/SHAPINGtxt15067.pdf

to jste nepomohla... shaping (aby k něčemu byl) jde dělat jen s už "naklikaným psem"

tudíž psem, který ví co kliknutí znamená

29.1.2021 14:48
lupus4

XXX.XXX.205.61

marcelaamax napsal(a):
Já myslím, že Lupusovi a Hm jde o to, že se pes nejdřív musí "naklikat", což znamená, že se nějakou dobu pracuje jen s tím, že klik se rovná odměna. Až potom, co pes pochopí ten princip, tak se s tím začíná pracovat dál....

Není nic divného na tom, že pes na klikr nijak nereaguje, když vůbec neví, co to pro něho znamená.

hurá

29.1.2021 14:49
orionka

XXX.XXX.82.160

Na yutubu je asi milion videí, jak psa naklikat - od začátku, od štěňátka. Také jsme začly, naklikat si psici nebyl problém, skončilo to na mé nekoordinaci pohybů, prostě jsem nestíhala klikat správně. Dlouho pak psice reagovala, když jsem někde o klikr "zavadila", když ho objevila vnučka a zaklikala si. Je naklikaná jednou provždy. :-))

29.1.2021 14:52
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

Terven napsal(a):
Máte naprostou pravdu, všechno je to o výchově. Nicméně majitelé některých plemen to mají přecejen o fous snažší, mají toho víc "zadarmo".

To každopádně. Mě ale vždy může švihnout, když mi někdo říká, že jeho pes je něco extra, že se ten povel nenaučí. Tak ho naučím jiný, jednodušší. Ne "ke mně", ale "čekej". Dojdu si k psovi blíž a pak třeba zkusím to ke mně.
Jako největší problém vidím odměnu. Je někdy těžké najít tu opravdovou a ne tu, o které si já myslím, že je super. Nemít také pořád stejnou. No ale kdo to má furt vymýšlet :-)

29.1.2021 14:56
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

lesnížínka napsal(a):

No pes byl sice koupen jako retrívr, ale povaha pasovala spíš na hovawarta (a ono vlastně i vzhledem).. Byl svým způsobem tak trochu jako pastevec, samostatná jednotka. Nebyl to mazel, stačilo mu ležet někde o kus dál, byl to hlídač - nejvíc miloval, když mohl být na zahradě na strategickém místě a hlídat, nikoho za plot nepustil - dvakrát v rámci hlídání kousnul. Opakování povelů ho taky moc nebavilo, byl spíš takovej nezávislej... Vypadal prostě jako pes, kterej k životu člověka moc nepotřebuje . Cizí lidi nemusel, ne že by byl agresivní, ale spíš rezervovaný, o nějaké hlazení cizími nestál, a klidně se i ohradil. Se psema bez problémů.

Z těch samojedů znám blíž hlavně jednoho, s tím jsme chodili dost venčit a pravidelně jsme se vídali ve psí školičce - to je pes. Pak se pořídila fena a tu už jsem moc nevídala. Pes na volno chodil (chodili jsem na louky, polní cesty), poslušnost měl dobrou, měl přivolání, nechal se odvolat od psa ze hry, tahal navolno třeba sáňky, děcka. Ale jeho hlavní "náplní" bylo chodit a běhat v postroji v sedáku, a na kolobce. A byl (je) to hroznej mazel, a hodně žravej

29.1.2021 14:57
Odetta

XXX.XXX.237.19

@marcelaamax Já chápu, je to v tom odkazu od hmn_ a dává to logický smysl. Ale nelíbí se mi, že když tady Lesnížínka napíše, že tomu nerozumí, tak se vzdychá, že to vůbec nepochopila, místo toho, aby se to slovně vysvětlilo.

@lupus4 Nerozporuji. Já tím shapingem nereagovala na prvotní naklikání (na sdělení psovi, že klikr bude bridge), ale rozvíjela jsem svou předchozí myšlenku o tom, jak bych - pokud bych pracovala s klikrem a pes věděl, co to kliknutí vyjadřuje - učila s touto pomůckou dávat pac. Myslím, že jít na to shapingem je lepší než pasivnímu psovi, který např. jen sedí naproti mně, říkat bezobsažné “pac” a u toho naprázdno klikat (i kdybychom byli se psem domluvení, co to kliknutí znamená).

Terven

XXX.XXX.110.191

megi-the-dog napsal(a):
To každopádně. Mě ale vždy může švihnout, když mi někdo říká, že jeho pes je něco extra, že se ten povel nenaučí. Tak ho naučím jiný, jednodušší. Ne "ke mně", ale "čekej". Dojdu si k psovi blíž a pak třeba zkusím to ke mně.
Jako největší problém vidím odměnu. Je někdy těžké najít tu opravdovou a ne tu, o které si já myslím, že je super. Nemít také pořád stejnou. No ale kdo to má furt vymýšlet :-)

Tak v tomhle to opravdu mají majitelé žravých psů jednodušší.

megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lupus4 napsal(a):
to jste nepomohla... shaping (aby k něčemu byl) jde dělat jen s už "naklikaným psem"

tudíž psem, který ví co kliknutí znamená

To asi nebylo smyslem toho příspěvku.. Shaping můžu dělat i bez klikru. Pokud se tedy shodneme, že kliknutí je cokoli, co jsem psovi dřív spojila s "správně, konec, odměna".

29.1.2021 15:00
Odetta

XXX.XXX.237.19

megi-the-dog napsal(a):
To asi nebylo smyslem toho příspěvku.. Shaping můžu dělat i bez klikru. Pokud se tedy shodneme, že kliknutí je cokoli, co jsem psovi dřív spojila s "správně, konec, odměna".

Ano, tak to myslím! Já se bavila o shapingu jako takovém (i kdyby se místo klikru říkalo JÓ od Andrýska nebo šikula od Žínky) - působilo to na mě tak, že o to se ta paní ze cvičáku snažila, ale že ty kroky nešťastně a nečitelně nakouskovala...

29.1.2021 15:02
Andrýsek3

XXX.XXX.24.91

Odetta napsal(a):
@marcelaamax Já chápu, je to v tom odkazu od hmn_ a dává to logický smysl. Ale nelíbí se mi, že když tady Lesnížínka napíše, že tomu nerozumí, tak se vzdychá, že to vůbec nepochopila, místo toho, aby se to slovně vysvětlilo.

@lupus4 Nerozporuji. Já tím shapingem nereagovala na prvotní naklikání (na sdělení psovi, že klikr bude bridge), ale rozvíjela jsem svou předchozí myšlenku o tom, jak bych - pokud bych pracovala s klikrem a pes věděl, co to kliknutí vyjadřuje - učila s touto pomůckou dávat pac. Myslím, že jít na to shapingem je lepší než pasivnímu psovi, který např. jen sedí naproti mně, říkat bezobsažné “pac” a u toho naprázdno klikat (i kdybychom byli se psem domluvení, co to kliknutí znamená).

Ja myslím, že nejvíc dotyčné "vytočilo", že to žínka odsoudila, degradovala (však mam pusu, tak zařvu) a to, že samojeda takový věci nezajímají, protože samojed.. A přitom to dělala špatně.

29.1.2021 15:03
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

Terven napsal(a):
Tak v tomhle to opravdu mají majitelé žravých psů jednodušší.

No to já furt nevím, proč už od malička megí dělá tohle:
něco udělá dobře, "kliknu", dám jí cokoli k jídlu a ona uhne hlavou a upřeně (jako připravená vystartovat v závodě) na mě hledí. Veliká legrace s ní.
Ale přitom doma by sežrala mámu tátu :-) A to já vymýšlela sušenky, to by mi doma ukousla ruku, ale venku.. pro ni je prostě asi odměna ta akce.

29.1.2021 15:05
lupus4

XXX.XXX.205.61

megi-the-dog napsal(a):

Shaping můžu dělat i bez klikru

tak to samozřejmě ano, jen si myslím, že vždy stejný zvuk klikru je výhodou, neb se v něm neodráží vaše citové rozpoložení či hlasové indispozice...
což pes většinou "pobere" ale u jiného druhu už to může být problém

29.1.2021 15:12
lupus4

XXX.XXX.205.61

Odetta napsal(a):
Ano, tak to myslím! Já se bavila o shapingu jako takovém (i kdyby se místo klikru říkalo JÓ od Andrýska nebo šikula od Žínky) - působilo to na mě tak, že o to se ta paní ze cvičáku snažila, ale že ty kroky nešťastně a nečitelně nakouskovala...

ale ona "cvičitelka" naprosto blbě klikala na "NEnaklikanýho" psa, takže nemohl reagovat jinak, než reagoval

29.1.2021 15:19
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lupus4 napsal(a):
Shaping můžu dělat i bez klikru

tak to samozřejmě ano, jen si myslím, že vždy stejný zvuk klikru je výhodou, neb se v něm neodráží vaše citové rozpoložení či hlasové indispozice...
což pes většinou "pobere" ale u jiného druhu už to může být problém

Můj pes má rád, když jásám a tleskám. Jako v blázinci. Náš běžný den.

29.1.2021 15:23
Andrýsek3

XXX.XXX.24.91

megi-the-dog napsal(a):
https://www.youtube.com/watch?v=v9NqCUxalAw&ab_channel=FlowerthumbelinaSamoyed

Ježíš to je boží 😀

29.1.2021 15:25
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

megi-the-dog napsal(a):
Že jo no :-) Mně je jedno, že někdo nechápe klikr, ale že řekne "nefunguje".
By se mi teď hodil samojed, sněží a sněží, můj pes furt krev mezi prsty, tak boty, no v těch to klouže.. hmm nefunkční boty.

Megí mám s fenou podobný problém, taky uvažuji o botech . Ze sněhu se jí dělají mezi prsty a na packách taková "bebíčka" , vypadá to hrozně, ona to teda nijak neřeší, ale když jdeme z procházky, tak je to katastrofa. A to už jezdím jen autem, abychom nechodili po posolených silnicích.

Když pár dní nesněžilo, tak to úplně vymizelo, takže předpokládám, že to je opravdu jen z toho sněhu a mokra.

29.1.2021 15:32
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Omlouvám se, že jsem na něco asi nereagovala, ale mě se nějak(nebo už od včera? ) nevrací příspěvky na naposled shlédnuté, ale tak jaksi náhodně? A teď koukám, co jsem všechno nečetla Teď nevím, komu na co mám vlastně odpovídat.
Megíí, nemáte to ke mě až tak daleko, což vím až odnedávna škoda...ráda bych vás pozvala, mohla by jste radit na místě. Bohužel teď už je to všechno mimo mísu, stejně jako tahle diskuse o klikru. Já jsem neřekla, že to nefunguje, ale že to nefungovalo na mého psa. Jak chcete naklikat (až teď vím, co je naklikat, když jste to popsali) psa, který na žádnou odměnu nečeká? Další věc a to jsem psala taky x krát a pořád to dokola řešíte: zkoušela jsem za ta léta odměn asi milion - pro nežravého psa to není odměna ať je to cokoliv od jídla, tak ho to nezajímá. Nezajímali ho hračky, míčky ani aporty...
Za další jsem psala, že mi prostě klikr přijde zbytečný. Já mám psa parťáka a mluvím na něj. Nechápu, no to fakt nechápu, proč bych mu místo pochvaly měla klikat. To snad u nějakého sportovce, kde jde o výkony, rychlost a přesnost provedení, u bordery asi ideál. Jen nevím, jak ty psy cvičili bez klikrů Jo, jsem ukecaná, na psa mluvím, neustále mluvím, chrlím na něj 100 slov za minutu možná je zahlcený a nerozumí z toho ani ň, možná neví, co si z těch vět má vybrat No je na to zvyklý od mala a berňák to měl totéž a problém s tím žádný neměl.
Marcelo díky za fotky a info

29.1.2021 15:35
JoPe

XXX.XXX.82.6

To jsou velmi vtipné diskuze ohledně klikru.Je to dobrá věc, pokud člověk dobře pochopí princip a u psa vytvoří a upevní podmíněný reflex na tento signál. Když ne, tak u mnohých se než jedná o různě hlasité cvakání plíšku, které jejich psovi nic neříká a veškeré podněty z okolí jsou pro jejich psa silnější. Nicméně v některých momentech, např při nácviku obrany nebo stopy je v rukách moc věcí . Obrovskou výhodou klikru je neustále stejná intonace signálu s čímž má mnoho cvičitelů problém používat jasné a srozumitelné signály v určitých situacích. Problém klikru - ale to většinu z vás asi trápit nebude, je přechod na užívanou a dovolenou povelovou techniku na zkouškách a soutěžích. U několika psů jsem od štěněte klikr s úspěchem používal, ale teď visí na hřebíku u kotců , takže jestli máte zájem , tak udělám dobrý skutek a někoho můžu obdarovat. I bez něj to jde dobře, stačí mít dobré odměňovací ANO,JO,nebo HODNÝ, ovšem pes musí mít dobře zažito, co to znamená a člověk pro něj musí být čitelný s myšlenkovým pochodem o krok napřed .

29.1.2021 15:51
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Megí pustila jsem si samojeda a mám k tomu několik poznámek. Jak víte, že ten samojed už s tou knížkou neměl natrénováno před tím? Protože když to pozoruju a promítnu si to do Worky...kdybych mu klikla na to sklonění hlavy a zřejmě kouknutí na knížku, tak mi od té doby bude jen kývat hlavou jak osel a na tom skončíme. Tak jak když jsem ho nechtěně pochválila ne za povolení vodítka, ale za oklepání, které udělal takřka zároveň. Já vím, teď mi řeknete, že klikrem bych to třeba stihnula v tu správnou vteřinu. No já možná ano, ale on má vedení poněkud pomalejší. Máme léta takový ten odsunovací hlavolam, kam se schovají kokina a on to má čumákem, nebo packama přesunovat a otevírat tím. Nikdy! Nikdy ten princip nepochopil. A to jsem ho 100x chválila, když se mu to náhodou podařilo tím nosem posunout. Ukážu mu to, vlítne do toho jak velká voda, drápe po tom, hryže to zubama snaží se to servat. Samozřejmě ho koriguju, jinak by to hned zničil, ale pokud ho od toho odsunu a že znova a pomalu, tak se akorát vzteká a ječí a už k tomu ani nechce jít...tak si to strč někam. Nedovedu si představit, jak by takhle pomalu po krůčcích postupoval a našlápnul na tu knížku, on nečeká, on koná. A že u toho stoupne na knížku a já ho za to chválím(klikrem) by vůbec nevnímal. To jsem si fakt jistá, myslím, že za bezmála 13let ho znám dobře. Jestli by to bylo možné, když byl větší štěník? Tak to už fakt nevím, nemyslím si, ale nevím, tak malého si ho až tak nepamatuju, jako co v tu dobu chápal, jak přesně se choval.

29.1.2021 16:06
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

lesnížínka napsal(a):
Megí pustila jsem si samojeda a mám k tomu několik poznámek. Jak víte, že ten samojed už s tou knížkou neměl natrénováno před tím? Protože když to pozoruju a promítnu si to do Worky...kdybych mu klikla na to sklonění hlavy a zřejmě kouknutí na knížku, tak mi od té doby bude jen kývat hlavou jak osel a na tom skončíme. Tak jak když jsem ho nechtěně pochválila ne za povolení vodítka, ale za oklepání, které udělal takřka zároveň. Já vím, teď mi řeknete, že klikrem bych to třeba stihnula v tu správnou vteřinu. No já možná ano, ale on má vedení poněkud pomalejší. Máme léta takový ten odsunovací hlavolam, kam se schovají kokina a on to má čumákem, nebo packama přesunovat a otevírat tím. Nikdy! Nikdy ten princip nepochopil. A to jsem ho 100x chválila, když se mu to náhodou podařilo tím nosem posunout. Ukážu mu to, vlítne do toho jak velká voda, drápe po tom, hryže to zubama snaží se to servat. Samozřejmě ho koriguju, jinak by to hned zničil, ale pokud ho od toho odsunu a že znova a pomalu, tak se akorát vzteká a ječí a už k tomu ani nechce jít...tak si to strč někam. Nedovedu si představit, jak by takhle pomalu po krůčcích postupoval a našlápnul na tu knížku, on nečeká, on koná. A že u toho stoupne na knížku a já ho za to chválím(klikrem) by vůbec nevnímal. To jsem si fakt jistá, myslím, že za bezmála 13let ho znám dobře. Jestli by to bylo možné, když byl větší štěník? Tak to už fakt nevím, nemyslím si, ale nevím, tak malého si ho až tak nepamatuju, jako co v tu dobu chápal, jak přesně se choval.

Já klikr moc nepoužívám, na běžnou poslušnost vůbec, používám ho jen na takové domácí blbosti, když učím třeba něco podobného, jako s tou knížkou..

A vidím obrovský rozdíl mezi fenou, s kterou takhle pracuji od štěněte, a mezi psem, se kterým jsem začala až v dospělosti. Zatímco pro fenu je normální nabízet nějaké činnosti, přijít si na to sama, tak pes se neustále dívá po mě a chce, abych mu pomohla, navedla ho já - protože na to je zvyklý. Trvalo mi fakt dlouho, než vůbec někdy něco nabídnul. On už pak chodil i šťouchat čumákem nebo tlapou do mě - jakože dělej, tak mi ukaž, co mám dělat . I on je zvyklej spolupracovat od štěněte, ale úplně jinak no. Protože jeho jsem hodně naváděla pamlskama, nebo mu pomáhala fyzicky. To zase nejde u feny - u jakékoli fyzické korekce se sekne a dál s ní nehnu.

A hlavolamy - oba psi ze začátku do hlavolamů strkali pacakama, mlátili a byli jak urvaní ze řetězu, ale naučili se. No a teď už to zas postrádá smysl, páč ten hlavolam znají nazpamět, takže to během pár vteřin z toho dostanou a nic moc zábava. Ale občas to vytáhnu.

Nedávno mi kámoška přivezlal takovou hračku, která se naplní pamlsky, a když se s ní jede, tak střílí pamlsky. Jenže se musí jet rychle, když to pes před sebou tlačí pomalu, tak nic. Musí to pořádně odstrčit. A na to teda ani moji psy nervy nemají . Když pochopili princip, že když to jede, tak padají mlsky, tak dobrý, jenže když pak jeli pomalu a nepadalo nic, tak do toho začali vyloženě bušit tlapama. No a pes to pak završil tím, že prostě celou tu věc vzal do huby a skousnul, takže už je prasklá .

A pak máme ještě jednu takovou věc - do té když se vloží míček, nahoru, tak kole vypadne pamlsek, ta docela jde psovi, feně moc ne. Ale trvalo dlouuuho než na to přišel. On totiž ten míček nosil mě, jakože na a dej ho tam

29.1.2021 16:07
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

No vidíte, hlavolam se samojedovi líbí :-)
Když bude jen kývat hlavou, tak ho na další krok posunu sama (vlastně na všechno, níže víc). Ale když to udělám správně (pes ví, že odměna souvisí s tou knížkou na zemi).. tak se o něco bude snažit sám, se nebojte.
Pes hraje na odměny. Když žádnou nemám, tak nehrajeme. Když odměnu mám a zkouším tuhle metodu a on jen kýve hlavou, tak jsem vybrala špatnou metodu. Každý pes není na shaping. Je to namáhavé na mozek. A ne vše jde takhle naučit..
Nejradši mám tohle (mám tím děsně výborně vycvičeného psa):
pes si sedne, já řeknu "sedni". Dobrý, co :-)

29.1.2021 16:20
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Vtipné Jako, že nevím, že tak se učí všechny povely? Ale vím. A přesně to jsem psala o tom klikru. Já bych ho musela na tu knížku nějak nadrcat a opakovat mu u toho knížka, nebo ,,na knížku" a klikr v tu chvíli bych měla použít kdy, až ho na tu knížku natlačím? A jak by pochopil, za co ho odměňuju?

29.1.2021 17:34
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

lesnížínka napsal(a):
Vtipné Jako, že nevím, že tak se učí všechny povely? Ale vím. A přesně to jsem psala o tom klikru. Já bych ho musela na tu knížku nějak nadrcat a opakovat mu u toho knížka, nebo ,,na knížku" a klikr v tu chvíli bych měla použít kdy, až ho na tu knížku natlačím? A jak by pochopil, za co ho odměňuju?

NEučí všechny povely, NEučí všechny psy.. to je jedno.. jak jste ho naučila "sedni" a "pocem"?
A než to napíšete, přeříkejte si to nějak tak, abych tomu i já mladá a blbá rozuměla.

29.1.2021 17:44
orionka

XXX.XXX.82.160

Nemůžu najít to stěžování na bolavé nohy, tak to písnu sem :
Zkoušely jste mazat vazelínou ( bílou vazelínou z lékárny ) ? Ani indulonou ani jiným krémem, ale vazelinou. Měla by před solí docela chránit. Horší jsou zmrzlé okraje prošlápnutého sněhu.

29.1.2021 18:16
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

megi-the-dog napsal(a):
NEučí všechny povely, NEučí všechny psy.. to je jedno.. jak jste ho naučila "sedni" a "pocem"?
A než to napíšete, přeříkejte si to nějak tak, abych tomu i já mladá a blbá rozuměla.

Sedni...no právě nejsnadnější nechat psa sednout a: áno, sedni, tak je hodný. Párkrát si počkat, až to udělá sám a jen ho v tom utvrdit. U berňuchy to bylo sakra jednoduché, ten seděl pořád Nebo: stojím, pes stojí, strčím mu ruku s nějakou dobrotou před čumík, ale tak jako až nad hlavu, aby musel vyvracet a posadilo ho to, když tak ho rukou pohladím po zadku, abych ho tam přitlačila(nenápadně ) Ke mně: no popoběhnu a štěndo radostně volám ke mě, buďto jde samo, že je rádo, že jde, nebo si pomůžu něčím v ruce. Tak jasně, se štěňaty to jde všechno samo a snadno. Horší, když pak na puberťáka voláte ,,ke mně" a on se ani neohlédne. A nebo dneska(ale to je jen tak, už nic neřeším ) Pes jde po cestě a zabočí na sousedovu neoplocenou zahradu. Wori, pojď ještě tady po cestě, já jdu tady jo?...se snažím ho nenásilně odlákat, ať jim tam netrajdá. Ne, vůbec nijak na to nereaguje, prostě si šlape a hotovo a já koukám, kam tak jako má namířeno...no dobře, prohlídne kompost, jestli tam odminula něco nepřibylo a třeba přijde, počkám na cestě, odkud ho pěkně vidím. Ne, po kontrole kompostu pokračuje dál k baráku, směrem na dolní cestu, kam by jsme taky došli, kdybychom to obešli. Ale jeho vůbec nezajímá, jestli jdu a nejsem si jistá, kdy by se nad tím pozastavil, protože se vůbec neohlédne, jestli tam ještě stojím, nebo jsem odešla po té cestě. No když je asi 100m ode mě jdu už za ním, aby nechodil sousedům i po dvorku, kde mají někdy puštěné slepice. A to není, že je teď starý, on tak fungoval vždycky, když dostal tu možniost. Teď je jen výhoda, že už ho nic moc nezajímá a je pomalý. Před pár lety bych ho tak nechat nemohla, protože by měl během chvilky oběhané tři kilometry čtvereční a zakouslou slepici

29.1.2021 18:34
marcelaamax

XXX.XXX.189.249

orionka napsal(a):
Nemůžu najít to stěžování na bolavé nohy, tak to písnu sem :
Zkoušely jste mazat vazelínou ( bílou vazelínou z lékárny ) ? Ani indulonou ani jiným krémem, ale vazelinou. Měla by před solí docela chránit. Horší jsou zmrzlé okraje prošlápnutého sněhu.

U nás to neni ze soli. Už vůbec po silnici nechodíme, jen příroda. Ale je to od sněhu, jak píšete, jakoby pořezané. Prvne jsem myslela, že to má z tahání (Tahaji se psem sáňky), ale nemá, má to i z normální procházky, kdy lítá ve sněhu.

29.1.2021 18:35
Sarah01

XXX.XXX.162.253

lesnížínka napsal(a):
Sedni...no právě nejsnadnější nechat psa sednout a: áno, sedni, tak je hodný. Párkrát si počkat, až to udělá sám a jen ho v tom utvrdit. U berňuchy to bylo sakra jednoduché, ten seděl pořád Nebo: stojím, pes stojí, strčím mu ruku s nějakou dobrotou před čumík, ale tak jako až nad hlavu, aby musel vyvracet a posadilo ho to, když tak ho rukou pohladím po zadku, abych ho tam přitlačila(nenápadně ) Ke mně: no popoběhnu a štěndo radostně volám ke mě, buďto jde samo, že je rádo, že jde, nebo si pomůžu něčím v ruce. Tak jasně, se štěňaty to jde všechno samo a snadno. Horší, když pak na puberťáka voláte ,,ke mně" a on se ani neohlédne. A nebo dneska(ale to je jen tak, už nic neřeším ) Pes jde po cestě a zabočí na sousedovu neoplocenou zahradu. Wori, pojď ještě tady po cestě, já jdu tady jo?...se snažím ho nenásilně odlákat, ať jim tam netrajdá. Ne, vůbec nijak na to nereaguje, prostě si šlape a hotovo a já koukám, kam tak jako má namířeno...no dobře, prohlídne kompost, jestli tam odminula něco nepřibylo a třeba přijde, počkám na cestě, odkud ho pěkně vidím. Ne, po kontrole kompostu pokračuje dál k baráku, směrem na dolní cestu, kam by jsme taky došli, kdybychom to obešli. Ale jeho vůbec nezajímá, jestli jdu a nejsem si jistá, kdy by se nad tím pozastavil, protože se vůbec neohlédne, jestli tam ještě stojím, nebo jsem odešla po té cestě. No když je asi 100m ode mě jdu už za ním, aby nechodil sousedům i po dvorku, kde mají někdy puštěné slepice. A to není, že je teď starý, on tak fungoval vždycky, když dostal tu možniost. Teď je jen výhoda, že už ho nic moc nezajímá a je pomalý. Před pár lety bych ho tak nechat nemohla, protože by měl během chvilky oběhané tři kilometry čtvereční a zakouslou slepici

Takže jste ho venčila na stopovačce, když takhle zdrhal?

29.1.2021 18:49
jarka-ká

XXX.XXX.36.131

Ahoj všichni,
děkuji všem, co mi dali užitečnou a seriózní radu - jak na psa v pubertě . Pejska bych neměla, kdybych ho nenašla na nádraží jako opravdu malé miminko v krabici od bot a měla jsem s ním opravdu hodně starostí. Čerpala jsem rady kde se dalo. Tady jsem chtěla poradit od zkušených pejskařů jak na základní výcvik, protože nemám zkušenosti. Nechci cvičenou opičku do cirkusu, ani nechci chodit na soutěže, ani nechci soutěžit s ostatními pejskaři. Chci jen pejska, který poslechne základní povely a bude to dělat rád a bude dál šťastný. Ten tvoreček mi úplně změnil život. A jestli se mi nepodaří ho naučit třeba "lehni" , tak ho budu stejně milovat. Tahle diskuse mi už nebaví, proto že mi nic nepřináší. Nashle

29.1.2021 18:52
orionka

XXX.XXX.82.160

marcelaamax napsal(a):
U nás to neni ze soli. Už vůbec po silnici nechodíme, jen příroda. Ale je to od sněhu, jak píšete, jakoby pořezané. Prvne jsem myslela, že to má z tahání (Tahaji se psem sáňky), ale nemá, má to i z normální procházky, kdy lítá ve sněhu.

My jsme minulý týden nebyly 3 dny venku - t.j. v polích. Jen na zahradě, po proházených cestičkách. Právě, že na prašanu byla vrtvička zmrzlá, když jsem do toho hrábla holou rukou.....bylo to o prsty. Silnice posolená. Jen kousek protažené cesty tam a zpátky.

29.1.2021 18:58
jarka-ká

XXX.XXX.36.131

jo a k nekonečné diskusi klikr - ano, používala jsem ho podle Vás špatně. Uznávám. Ale jeho správné používání mi přijde zbytečné. Přestanu ho používat úplně.

29.1.2021 19:08
sardullah

XXX.XXX.221.235

Tak pro mě je teda klikr nepraktická věc, ale když si tady čtu tu diskuzi, tak mě tak napadlo, že ho zase vytáhnu, protože Gina teda chůzi na vodítku nemá absolutně dle mých představ, chůzi u nohy, tak o tom raději nemluvím a na to, aby prošla klidně okolo psa, který třeba štěká, o tom taky ani nemluvím.

A já než se vymáčknu, aby jí pochválila..."tak je hodná holka", tak ta hodná holka už zase táhne k nějakému křovíčku, pejskovi a to ve chvíli, kdy já ještě chválím, ale ona už je špatně, takže si myslím, že na sdělení TEĎ JE TO DOBŘE" je klikr lepší, navíc má zvuk, který jí může zaujmout spíš, než můj hlas.

Jako časem bych jí to určo naučila, ale tak ve mě hlodá myšlenka, že by to s klikrem mohlo jít rychleji.

No vyzkoušíme...v obýváku jí naklikám a uvidíme, jak na to bude reagovat.

29.1.2021 19:11
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

sardullah napsal(a):
Tak pro mě je teda klikr nepraktická věc, ale když si tady čtu tu diskuzi, tak mě tak napadlo, že ho zase vytáhnu, protože Gina teda chůzi na vodítku nemá absolutně dle mých představ, chůzi u nohy, tak o tom raději nemluvím a na to, aby prošla klidně okolo psa, který třeba štěká, o tom taky ani nemluvím.

A já než se vymáčknu, aby jí pochválila..."tak je hodná holka", tak ta hodná holka už zase táhne k nějakému křovíčku, pejskovi a to ve chvíli, kdy já ještě chválím, ale ona už je špatně, takže si myslím, že na sdělení TEĎ JE TO DOBŘE" je klikr lepší, navíc má zvuk, který jí může zaujmout spíš, než můj hlas.

Jako časem bych jí to určo naučila, ale tak ve mě hlodá myšlenka, že by to s klikrem mohlo jít rychleji.

No vyzkoušíme...v obýváku jí naklikám a uvidíme, jak na to bude reagovat.

Video!

29.1.2021 19:16
sardullah

XXX.XXX.221.235

megi-the-dog napsal(a):
Video!

Jo takhle podobně jsem naklikávala ber-bery jako štěňata, když jsem to zkoušela, akorát u mě to bylo na předsednutí a oční kontakt....

29.1.2021 19:21
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

sardullah napsal(a):
Jo takhle podobně jsem naklikávala ber-bery jako štěňata, když jsem to zkoušela, akorát u mě to bylo na předsednutí a oční kontakt....

Ale z toho tady také nemáme video! :-)

29.1.2021 19:27
sardullah

XXX.XXX.221.235

megi-the-dog napsal(a):
Ale z toho tady také nemáme video! :-)

A ani nebude....v jedný ruce klikr, v jedný telefon ....no uvidíme...úkol číslo jedna najít klikr....vlastně až úkol číslo dvě, předtím musím pohledat velkej techničák, co jsem někam založila....

29.1.2021 19:31
Odetta

XXX.XXX.237.19

Teď se dělá klikr jako prstýnek (možná déle, ale já to zaregistrovala nyní). Dávám link, kdyby to někoho zaujalo.

https://www.dogwise.com/clicino-clicker-ring/

29.1.2021 19:44
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

Sarah01 napsal(a):
Takže jste ho venčila na stopovačce, když takhle zdrhal?

Na flexině. Stopovačku nepochopil vůbec, pořád šel na konci, na konci 20m. Bylo to, jako bych šla s dloooouhým vodítkem. On se nikdy nedržel blízko, hned jak trochu pobral rozum, už byl na desítky metrů ode mě(od nás s Berrym)

29.1.2021 19:52
Odetta

XXX.XXX.237.19

jarka-ká napsal(a):
Ahoj všichni,
děkuji všem, co mi dali užitečnou a seriózní radu - jak na psa v pubertě . Pejska bych neměla, kdybych ho nenašla na nádraží jako opravdu malé miminko v krabici od bot a měla jsem s ním opravdu hodně starostí. Čerpala jsem rady kde se dalo. Tady jsem chtěla poradit od zkušených pejskařů jak na základní výcvik, protože nemám zkušenosti. Nechci cvičenou opičku do cirkusu, ani nechci chodit na soutěže, ani nechci soutěžit s ostatními pejskaři. Chci jen pejska, který poslechne základní povely a bude to dělat rád a bude dál šťastný. Ten tvoreček mi úplně změnil život. A jestli se mi nepodaří ho naučit třeba "lehni" , tak ho budu stejně milovat. Tahle diskuse mi už nebaví, proto že mi nic nepřináší. Nashle

Musíte na něj stejně jako kdykoli jindy s tím, že si musíte uvědomit, že jste nyní ztratila výhodu závislosti štěněte, osamostatňuje se. Vychovávejte ho s důsledností, konzistentně a láskyplně. Říkejte mu (ukazujte mu), co má dělat. Pokud dopředu víte, že nějaký povel nesplní, tak mu jej nedávejte. A hlavně to všechno vydržte. Je to jako s dětmi.

Při nácviku přivolání si vezměte na pomoc stopovačku. Pokud Vám to současné použití klikru vyhovuje a pes na to dobře reaguje, nevzdávejte se ho. Pokud ne, tak ho zkuste nahradit třeba pískátkem z hračky nebo ho naučte přivolání na píšťalku (např. dva krátké hvizdy; nekupujte si tu šroubovací, ta je na nic - já mám nejlepší zkušenosti s mosaznou). Snažte se, aby pes na jedno “těžké” přivolání (např. když ho odvoláváte ze hry se psy) třeba desetkrát přišel jen tak, když je to pro něj snadné. Potřebuje zažívat hodně úspěchů. Trénujte dostatečně intenzivně, ale zároveň tak, aby to psa bavilo a nebyl přetížený. Trénujte, dokud z toho nebude reflex.

Pro inspiraci si přečtěte něco od Šusty (Trénink je rozhovor), podívejte se na nějaké video (já mám ráda Brainiacs dog training na Facebooku) nebo si k vaření pusťte nějaký podcast (např. Pejskárium - je tam i zajímavý rozhovor se Šustou). A trochu se otevřete novým informacím - to, co zde padlo a máte pocit, že není k tématu, by Vám naopak mohlo velmi pomoci.

29.1.2021 19:53
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

jarka-ká napsal(a):
Ahoj všichni,

Omlouvám se, jsme vám to zaplevelili Hele, ale zase, když si přečtete moje příspěvky, máte tady ostrašující příklad, jak tedy ne Čeho se vyvarovat...a tak A víte co ještě: až bude pejsa starý a vy budete ráda, že tu ještě pořád je, odpustíte mu úplně všechno a bude vám jedno, že z toho, co kdysi uměl už neumí nic...

29.1.2021 20:49
hmn_

XXX.XXX.44.6

"Stopovačku nepochopil vůbec, pořád šel na konci, na konci 20m."
asi se v nepochopení přidám ke psu....
jak měl stopovačku pochopit?

29.1.2021 21:01
Terven

XXX.XXX.160.10

hmn_ napsal(a):
"Stopovačku nepochopil vůbec, pořád šel na konci, na konci 20m."
asi se v nepochopení přidám ke psu....
jak měl stopovačku pochopit?

Taky mě to zarazilo, no...spíš stopovačku nepochopila majitelka.

29.1.2021 21:10
megi-the-dog

XXX.XXX.211.76

Ne, prosím, už ne :-)

29.1.2021 21:19
orionka

XXX.XXX.82.160

Odetta napsal(a):
Teď se dělá klikr jako prstýnek (možná déle, ale já to zaregistrovala nyní). Dávám link, kdyby to někoho zaujalo.

https://www.dogwise.com/clicino-clicker-ring/

Dobrý, a jak se tím kliká ?