Dobrý den, zajímalo by mě, jestli má někdo zkušenost s chovem křepelek ve venkovním výběhu. Mám na zahradě venkovní výběh 2,5 x 1 m a 1 m vysoký shora krytý pletivem, kde jsem vloni odchovala kuřata. Výběh lze posunovat po trávníku, tak aby byl vždy na čisté trávě.
Ráda bych ho letos použila pro chov křepelek. Je to reálné? Může se se mnou někdo podělit o zkušenosti? Děkuji.
Určitě někteří chovatelé chovají japonské křepelky(doufám, že o ty vám jde) i ve venkovním prostředí, ale o snášce se dá hovořit jen v létě, při odpovídajích teplotách. Vylíhl jsem křepelky pro jednoho příbuzného, který je choval od června do konce září v králikárně a slušně mu nesly. Když se ochladilo, snáška ustala a křepelky skončily na talíři. Již má zájem i pro letošek o kuřátka. Jinak si dohledejte, že někdo chová japonské křepelky i celoročně ve venovské voliérce. Věřím, že se vám někdo ozve a podělí se o své zkušenosti. Jinak japonské křepelky, pro produkci vajec a vzrůst potřebují stálou teplotu, u mne je to v rozmezí +12°C do 22°C (většinou kolem 16°C), odpovídající krmivo a dlouhý světelný den. Pochopitelně vodu a grit, nebo písek a přísun vápníku. Všechny tyto podmínka musí být co nejstabilnější, jinak dochází ke snížení až zastavení snášky.
Dobry vecer,
my chovame krepelky ve venkovni voliere uz ctvrtym rokem, mame ji teda hodne velikou a bezne chovame okolo 80 ks anglickych krepelek. Jsou klidnejsi nez japonske, ty porad litaly jak blazni po voliere pri sebemensim prudsim pohybu a zpusobovaly si zraneni...Anglicke nesou vetsi vejce a nesou skoro jako japonske nosne. Chovali jsme je jeden rok ve voliere i pres zimu, krepelky v pohode preckaly zachumlane v sene i ty nejvetsi mrazy, uhyn nebyl zadny. Ale jak psal pan nade mnou, v cervnu zacne snaska, pres prazdniny jsme nestihali sbirat vajicka a koncem zari pomalu konci, jakmile klesnou teploty pod 18 stupnu. Krepelky nechavame do zacatku listopadu, jak snizi snasku, tak se pekne zakulati, rikame jim, male tanky" a pak jdou do mrazaku. Krmime smesi pro krepelky od Energysu a prilepsuji jim sem tam travou a ruznyma naklicenyma seminkama. Nektere to zerou, jine chteji jen granulky...Vyzkouseli jsme ruzne podestylky, ale nakonec se nam nejvice zamlouvaji hobliny ve vyssi vrstve. Nektere krepelky snaseji i do hnizd, ale vetsinou sbirate vejce pohazena po cele voliere...Kdyz budete mit cas, muzete jim vymyslet do voliery ruzne vetvicky, hnizdecka, kopky sena, fantazii se meze nekladou, maji to rady. Pri chovu ve voliere se snizilo vzajemne oklovavani na minimum a pokud uz ke zraneni doslo, dala jsem krepelku do kralikarny, az se zahojila, vecer za tmy pridala k ostatnim a vse bez problemu...
Toto jsou fotky z prvniho chovu, zacinali jsme s japonkami a jako podestylka seno. Krepelky z nej byly sice nadsene, ale bylo naprosto nevyhovujici, spatne se to cistilo...Ted davame velkou vrstvu hoblin a ze sena jen par malych kopicek...
V planu bylo chovat zaroven s krepelkami nekolik andulek, ale nejak neni cas, snad se k tomu dostaneme letos...
Zuzkaa
napsal(a):
Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jak dlouho snáší křepelka? Každým rokem obnovujete hejno? Myslela jsem až dosud, že musí být chované vevnitř, ale ta vaše ubykace mně nadchla a možná začnu i s křepelkami. Díky za inspiraci.
Pokud by jste je chovala venku, zacnou okolo cervna - venkovni teplota by nemela klesnout pod 18 stupnu a konci behem zari, rijna...vajicko jsem obcas nasla i v listopadu. Ano hejno obnovujeme kazdym rokem, lihnu si krepelky sama v male lihni, ale kdyz je nechate pres zimu, ponesou vam i dalsi rok, ekonomicky se to ale nevyplati. Hodne toho pres zimu snedly... Ve voliere mame jen samicky, hejno je podle mne klidnejsi, kdyz je samecci neotravuji...
Zdravím všechny chovatele. U nás chováme křepeličky ve venkovní voliéře. Dole křepelky, nahoře andulky a korelky. Křepeličky snáší pouze, když je teploučko.Nám to ale vůbec nevadí. Máme je pouze jen pro potěšení a pro oko ve voliéře. Podle mě jim je lépe když mají prostor než v klecích, kde se nemůžou ani chudinky pomalu pohnout.
Děkuji za odpovědi a rady. Jsem zásadně proti klecovému chovu a proto jsem ani o křepelkách neuvažovala, i když mi je všichni doporučovali.Chovám slepice v přirozeném prostředí (kurník jen na přenocování) v 5 ha sadu, celoročně venku. Na pozemku máme i 2 boxy pro 2 kobylky. Elektřinu na pozemku máme zavedenou, tak by bylo možné křepelkám i trochu přitápět. Máme také nevyužitý skleník, tak mně napadlo, zda-li by nešlel na odchov použít, ale zase aby se tam neupekly, musel by se asi zastínit. V každém případě děkuji za inspiraci.
Chovať prepelice vonku vo voliere je iba hobby chov pre potešenie. Sú citlivé na každú zmenu hlavne zmenu teploty, krmiva. Vo voliere budú znášať max.4 mesiace vo vyšších polohách ešte menej, lebo bude veľký rozdiel teplôt deň-noc. Kompromisom je chov nie v klasických kovových klietkach s roštom, kde sú prepelice natlačené iba na znášanie vajec cca 2 dm2 na jeden kus, ale v klietkach napr. po králikoch s drevenou podlahou a podstielkou 1 m2 pre cca 6-8 kusov. V kratších dňoch prisvietiť cca 15 hod. Cez zimu ich držať napr v kotolni, kde je stala teplota, stačí 15st. a budú niesť stále. Po prvom roku bude znáška dosť klesať. Krmivo 2 diely zmeska pre nosnice 1 diel pšeničný šrot, zelený šalát, v lete aj iná zelenina, jemný riečny piesok, popol z dreva na popolenie 1xtýždenne. Odskúšané, znáška min.80%.
Neregistrovaný uživatel

Jdete se poradit ohledně zdravotního problému, prevence nemoci nebo výživy vašeho zvířete? Nově se můžete obrátit rovnou na odborníky v sekci On-line veterinář. Kvalifikovanou odpověď tam dostanete nejpozději během několika hodin. Ať jsou vaši mazlíčci zdraví a spokojení!