
ovcezkopce
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 13. 2. 2015 16:58:39
Naposledy přihlášen: 10. 5. 2023 12:18:12
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Nevím, jak kůzlata, ale jehňata odčervuji třeba už v měsíci - nedělám to podle věku, ale jak začne "normální" jehně průjmovat a ježit se, je mi jasné, že je tam tasemnice. Dostanou přiměřenou dávku a za dva dny je pokoj. A divila byste se, jaká tasemnice vyleze z pártýdenního jehněte A odčervuji jehňata docela často, než vyrostou a získají odolnost. Zvířata parazity prostě mají, toho se nikdy nezbavíte, ale mláďata si s nimi neumí poradit, tak je odčervuji, jak je třeba. Jen si dejte pozor, ať je nepředávkujete, může se jim toxiny z mrtvých parazitů nebo přímo červy ucpat střevo a mládě vám chcípne v bolestech.
Omlouvám se za délku příspěvku:
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
ALDIFAL 25 mg/ml perorální suspenze
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml obsahuje:
Léčivá látka:
Albendazolum 25 mg
Pomocné látky:
Benzylalkohol 0,010 ml
Úplný seznam pomocných látek viz 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
Perorální suspenze.
Bílá až šedobílá, lehce roztřepatelná suspenze
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Cílové druhy zvířat
Ovce
4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat
Prevence a léčba motoličnatosti (dospělci Fasciola hepatica), gastrointestinálních a plicních nematodóz a moniéziózy u ovcí.
4.3 Kontraindikace
Nepodávat v období gravidity a laktace.
4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh
Z důvodu zvýšení rizika možného vývoje rezistence, které by mohlo vést k neúčinné terapii, je třeba přistupovat k podání přípravku obezřetně a vyhnout se následujícím praktikám:
- příliš častému a opakujícímu se používání anthelmintik ze stejné skupiny, příliš dlouhé době podávání
- poddávkování, z důvodu špatného stanovení živé hmotnosti, chybného podání přípravku nebo nedostatečné kalibrace dávkovacího zařízení
Za použití vhodných testů (např. Testu redukce počtu vajíček-FECRT) mají být vyšetřeny podezřelé klinické případy rezistence na anthelmintika. Tam, kde výsledky testu potvrzují rezistenci na určitá anthelmintika, by mělo být použito anthelmintikum náležející do jiné skupiny a mající jiný způsob účinku.
4.5 Zvláštní opatření pro použití
Před použitím řádně protřepat!
Preventivní podání se provádí v období před vyhnáním na pastvu a po druhé před zimním ustájením.
Zvláštní opatření pro použití u zvířat
Perorálně, nejlépe pomocí dávkovače. Podává se jednorázově podle hmotnosti a původu onemocnění zvířat. Preventivní podání se provádí v období před vyhnáním na pastvu a po druhé před zimním ustájením.
Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům
V průběhu aplikace přípravku nekuřte, nejezte a nepijte.
Při nakládání s veterinárním léčivým přípravkem by se měly používat osobní ochranné pomůcky zahrnující gumové či latexové rukavice.
Po aplikaci přípravku si umyjte ruce vodou a mýdlem.
Zabraňte kontaktu přípravku s pokožkou. V případě potřísnění pokožky omyjte zasaženou část mýdlem a opláchněte větším množstvím vody. V případě zasažení očí vyplachujte oči velkým množstvím vody. Pokud podráždění přetrvává, vyhledejte lékařskou pomoc.
Lidé se známou přecitlivělostí na albendazol a těhotné ženy by se měli vyhnout kontaktu s veterinárním léčivým přípravkem.
4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)
Při dodržení terapeutické dávky nejsou známé.
4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky
Nepodávat v období gravidity a laktace.
4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce
Nejsou známy.
4.9 Podávané množství a způsob podání
Perorální podání.
Podávané množství:
- při nematodózách a moniezióze jednorázově 2 ml přípravku/10 kg ž.hm.
. (t.j.5 mg úč.l./kg ž.hm.),
- při fasciolóze jednodrázově 4 ml přípravku na 10 kg ž.hm.
(t.j.10 mg úč.l./kg ž.hm.).
Způsob podávání: Pouze pro perorální podání, při aplikaci využijte kalibrované dávkovací zařízení. K zajištění správného dávkování je třeba co nejpřesněji určit živou hmotnost; přesnost dávkovacího zařízení je by měla být ověřena.
Jestliže jsou zvířata léčena spíše hromadně než individuálně, měly by být vytvořeny skupiny dle jejich živé hmotnosti a dle toho dávkovány, aby se vyhnulo pod- nebo pře-dávkování.
4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné
Přípravek nevykazuje subakutní nebo chronickou toxicitu pokud je podáván perorálně v terapeutických dávkách.
4.11 Ochranné lhůty
Maso ovcí: 11 dní.
Nepoužívat u ovcí, jejichž mléko je určeno pro lidský konzum.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
Farmakoterapeutická skupina: anthelmintika, benzimidazoly a příbuzné substance, ATCvet kód: QP52AC11
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Albendazol je u přežvýkavců účinný na nejdůležitější nematódy gastrointestinálního traktu a plic, tasemnice a pohlavně dospělé stadia trematod – Fasciola hepatica a Dicrocoelium dentriticum u ovcí. Má ovocidní účinek na vajíčka helmintů.
5.2 Farmakokinetické údaje
Albendazol je částečně resorbován v gastrointestinálním traktu, kde je metabolizován na albendazol sulfoxid a další metabolity.. Maximální hladiny albendazol sulfoxidu po aplikaci 4,75 mg/kg ž.hm. intraruminálně byly 0,9 µg/ml, po aplikaci 10 mg/kg ž.hm. na 3,2 µg/ml. Hlavní cesty vylučování jsou moč a feces.
Environmentální vlastnosti
Přípravek je metabolizován v organismu zvířete. Exkrementy jsou vylučovány převážně trusem a v menší míře močí. V případě léčby přípravkem po dobu ustájení exkrementy vysušit a spálit. Zabránit přístupu zvířat na pastvě k vodním tokům.
Bezpečná vzdálenost aplikace hnoje na pole je 10 m od vodních toků.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Benzylalkohol
Dihydrát natrium-citrátu
Koloidní bezvodý oxid křemičitý
Povidon
Sodná sůl karmelosy
Monohydrát kyseliny citronové
Čištěná voda
6.2 Inkompatibility
Nejsou známy.
6.3 Doba použitelnosti
Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 3 roky
Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 1 rok
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 C.
Uchovávejte v suchu.
Chraňte před světlem.
6.5 Druh a složení vnitřního obalu
Druh obalu
a) PE láhev z HDPE s těsnícím a šroubovacím uzávěrem
b) PE kanystr z HDPE s těsnícím a šroubovacím uzávěrem
Velikost balení: 100 ml,500 ml,1 000 ml,5 000 ml.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku
Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Mikrochem spol. s r.o.
Za dráhou 33
902 01 Pezinok
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
96/675/92 –S/C
9. DATUM REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
17.11.1992/ 12.12.1997/ 25.10.2007,13.3.2012
10. DATUM REVIZE TEXTU
Červenec 2013.
Ivomec nezabírá na ploché červy, tedy tasemnici. Panacur ano a taky Aldifal a ten je ještě levnější a lepší než Panacur. Odčervujeme si sami stříkačkou do huby, přípravky kupujeme přes známou lékárnici nebo od veterináře, cenově to vyjde stejně - Panacur okolo 1500 / litr, Aldifal okolo 800 / litr. Nedoporučuje se snad odčervovat při vysoké březosti, ale na internetu najdete ke všem přípravkům i zveřejněný příbalový leták, tam máte přesně kontraindikace.
Ariana
napsal(a):
Nepodívala, protože mi to bylo blbé, ohlížet jim kozu, jako kdybych tomu kdovíjak rozuměla. Moje blbost, no. Příště už to ale rozhodně udělám! Nicméně, koza je neregistrovaná, ale majitel říkal, že ji můžu vrátit, tak snad si to pak nerozmyslí. Máme to k němu docela daleko... S druhou kozičkou to zase vypadá na zakrslou, je nějaká moc malá oproti Roze, ale tam už je to celkem jedno, líbí se nám i taková malá.
Kozu byste přece ohlížela SOBĚ, ne JIM! Tak ať vám to dopadne, ale popravdě, majitel, který vědomě prodá cvítora, nota bene někomu, kdo pro něj jede z dálky, je dobytek a na jeho slušnost bych nesázela. Držím palce.
A proč jste se nepodívali u chovatele? To je snad úplný základ, posadit na zadek, zkontrolovat paznehty, pohlavní znaky, bez toho přece nemůžete zvíře přebrat...? Hned se spojte s chovatelem a požadujte vrácení zvířete x peněz. Ale pokud jste kupovala zvíře bez papírů, myslím neregistrované, tak nevím nevím. Snad jen případně pohrozit nahlášením, že vám ji/ho prodal neregistrované, kdyby se prodávající vzpouzel vzít zvíře zpět. Hlavně si buďte jistá, že jsou to skutečně varlata a ne třeba struky
Www.schok, v levé liště registr plemeníků - berani, otevřít excelovský soubor. Tam jsou všechny linie všech plemen u nás oficiálně chovaných, nejen SF.
David Hass
napsal(a):
Tak to vám děkuju, já si nyní přečetl několik příspěvků, kde říkají, že u stříhání ovcí s ocasem zjistili, že to pak vlna slézá i s kůží a že jsou tam někdy i červy...že by už ovci s ocasem nechtěli...no a šli na mě mrákoty...
Nevím. Ovce si stříhám elektrikou sama 2 x za rok (ale asi by stačilo i jednou ročně) a okolo genitálií a struků stříhám klasickými "srdcovkami", to jsou ty většinou červené velké ruční nůžky na ovce. Jde o to, nenechat ovci moc zarůst, to se pak i začne pouštět vlna sama ze zapaření a jestli je ještě obalená kaštany, asi se pak můžou i ti červi objevit. Nebojte, čtyři ovce si ohlídáte.
David Hass
napsal(a):
Dobrý den, žena koupila 4 jehňata, původně na spásání louky.Nakonec bychom si je chtěli nechat na trvalo a neporážet.Mám strach aby jim od kaštanů a moči nehnila prdelka.Gumičky i kleště mám(kupoval jsem na odrohování kozy) Je možné jim gumičkami amputovat ocásky i v tomto věku?(jedna jehnička má dokonce 4 měsíce) vím, že teď už by se to dělat nemělo
Pokud ne, jak zastřihovat, abych tomu neštěstí s červy předešel? Jsem z toho úplně na prášky, nesnesu aby mi zvíře trpělo, chci udělat vše co je potřeba.jedná se o kříženky suffolk a zwartbles.
Dobrý den,
máme tytéž kříženky a to některé s kupírovanými ocasy, některé bez zkracování. Ale popravdě nevidím v tom rozdíl. Když má ovce srajdu, zadělá si zadek i s kupírovaným ocasem, protože výkaly potečou dolů a naschnou v obrostlém okolí zadku. A při močení si stejně vlnu vždycky trochu počůrají, to jinak nejde, to byste jim musel zadek depilovat. Takže to chce hlavně ovce udržovat v kondici, aby se případným kaštanům předešlo, odčervovat a opatrně s jádrem. Občas ovcím ostříhám okolí genitálií, aby jim větralo. A žádné červy jsem tedy nikdy neviděla, natož ohnilou prdku
Dobrý den.
Čiperný beránek vám obskočí i ve věku tří měsíců. Ovce by měla být plodná později, ale pětiměsíční už bych se bála držet spolu s beranem. Všechno záleží na plemeni (pohlavní dospívání, sezónnost či asezónnost říje). Ovce by měla mít aspoň 10 měsíců při připuštění, velká plemena by měla být starší - zase záleží, jak dobře je narostlá v poměru k obvyklé váze a velikosti plemene.
Na porody vám pro dvě ovce stačí 1 bouda, stejně si ovce porodí, kde se jí zlíbí.
Ke krytí byste měla používat pouze uznaného plemenného berana s papíry. Všechna zvířata i pro svou potřebu musíte mít registrovaná v Hradišťku a opatřená známkami. Dodržování poslední informace je zákon, ale je to na každém chovateli, jak se zařídí.
roxman
napsal(a):
Máte někdo zkušenosti se skladováním sena v těch velkých vacích (big bag)? Bojím se, že když do toho dám čerstvě usušené seno, že to může začat kvůli zbytkové vlhkosti ještě začít plesnivět? Předem díky za vaše zkušenosti.
Máme několik těchto vaků od obilí. Používali jsme je i na seno, ale to musí být dobře usušené, jinak se vám zapaří a zplesniví, big bag bývá z umělotiny, to vám nebude dýchat.
No to slyším prvně Ovce není člověk, který se večer nafutruje a má těžké spaní. Ovce se pasou průběžně celý den i noc. Pasou, následuje pauza na trávení a přežvykování, pak zase vstanou a vše se opakuje. Pospávají taktéž průběžně, kolikrát jedeme v noci kolem pastviny a holky sečou. Navíc se doporučuje, pokud přikrmujete, tak dodržovat krmení pravidelně ráno a večer. Není důvod, aby ovce nemohly šrot odpoledne nebo večer, taky jim sypeme, když jedeme z práce a nestěžují si.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat jak zkracujete u jehňat pupeční šnůry + jakou dezinzekci pouříváte.
Stačí p.šnůru odtříhnout čistýma (novýma) nůžkama? nebo to musí udělat veterinář.
A ještě na dezinfekci... Jakej máte názor na zastříknutí pálenkou (kalvádosem-nebo jinou)
četl jsem to zde na ifauně... tak nevím zda to můžu použít... doteť jsem to nemusel řešit.
Tak prosím vás o vaše radi a tipy co vy samy používáte.
Předem děkuji. Pavel Jahoda.
Pupeční šňůry nestříhám ani nedesinfikuji. Leda by si jehně po ní šlapalo, což se mi ještě nestalo. Už druhý den je pupík ovadlý a scvrklý. A nikdy jsme problémy od pupíku neměli. Ročně máme okolo 50 jehňat různých plemen.
Nebojte, to bude v pohodě. Máme ovce několik let, každý rok okolo 50 porodů, ale ještě nikdy se nám nestalo, že by ovci nevyšla placenta. Tím to nechci zlehčovat, prostě nás to nikdy nepotkalo. Párkrát se stalo, že ovce porodila a jakoby odešla od jehněte, že se jí to netýká, ale když s ním byla sama zavřená 1-2 dny, vztah se vytvořil. Vidíte, že si poradila i bez vás, holka šikovná
codel
napsal(a):
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat zkušenějších chovatelů, v loni jsem koupil 2 ovečky kamerunky a v listopadu k nim pořídil berana, poslední 3 týdny sleduju, že se ovečky hodně okulatily a u jedné hodne rychle se zvětšilo vemeno a u druhé začíná, změnily se v chování, furt jen polehávají a moc často močí, a jinak pobekují.Chci se zeptat, jestli mám očekávat brzy přírustky, nebo jak to poznám, popřípadě, jestli jsou nějaké komplikace u prvorodiček, možná jsou to hloupé dotazy, ale ovečky chovám prvně, děkuji popřípadě za info.
Březí jsou určitě, kdy bude porod je otázka, vemeno může být nalité i měsíc před porodem, tak močí častěji, protože břicho tlačí na měchýř. U některých před porodem oteče vulva a jde hlen, u některé to nepoznáte až do porodu. Obvykle klesně břicho a slabiny se propadnou, ale taky ne vždycky. Pokud jsou prvorodičky, měl byste jim zajistit klid v samostatném choulu, ať na sebe vidí, a berana k nim nepouštět. Do porodu bych nezasahovala, zpovzdálí kontrolovat, ale ne čumákovat nonstop, spíš občas nahlédnout. Ovce si obvykle poradí samy a naopak, když se jim tam budete montovat, můžou se vylekat a mladé odmítnout, může se i zarazit porod. Pořád se tady píše, že leckdo kontroluje pití jehněte a přistrkuje a podobně: ano, zdálky koukněte, jestli jehně pije, ale taky počítejte s tím, že chvíli trvá, než ho máma olíže, než se jehně postaví, než se domotá k vemeni - tak neplašte, když nebude do půl hodiny stát pod ovcí a tahat. Pupky nedesinfikujeme, pouze kdyby byla dlouhá šňůra, pokrátíme. Máme přes dvacet kamerunek, v prvním roce až na jednu výjimku porodily pouze jedináčky, tak taky čekejte spíš jen jedno jehně. Ohlídejte, aby ovce porodila placentu, pak ji odstraňte - někdo ji nechává ovcím sežrat - naše ovce ji nežerou. Ovci nechte s malým přes noc v choulu a pak je pusťte. Ať mají podestláno suchou slamou a seno a vodu. Co se týká berana a ovcí s mladými jehňaty - nemám zkušenost - vždy máme berana jen na připuštění a pak ho dáváme pryč. A nebojte, příroda si poradí, kamerunky mají malá jehňata, rodí rychle a dobře. A taky se vám může stát, pokud máte ovce volně na louce, že prostě přijdete a už vám to tam bude běhat po zeleným bez nějakého předporodního sledování. Ať se daří.