Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Nejstarší zoo ve Španělsku – zoologická zahrada v Barceloně
Sdílet:

Nejstarší zoo ve Španělsku – zoologická zahrada v Barceloně

V hlavním městě Španělska leží jedna z nejstarších zoologických zahrad tohoto státu, jež je v současné době považována za jednu z nejlepších španělských zahrad. Zoo leží v parku Ciutadella v centru Barcelony. Čtenáři ji mohou znát podle již několik let zesnulého bílého gorilího samce Snowflake (Sněhová vločka).

Tato zoo chová řadu druhů od bezobratlých po obratlovce. Jedni z těch nejzajímavějších jsou bezpochyby v našich podmínkách nechovaní vodní savci – delfíni. Mimo tohoto druhu je možné se v zoo setkat s celou řadou druhů zvířat chovaných i v našich podmínkách. Například naši ohrožení příbuzní – šimpanzi a gorily a celá řada dalších druhů. Celou zahradu projdete za tři hodiny, pokud se nebudete příliš často zastavovat. Ovšem při delším pobytu v pavilonech či u výběhů v zoo strávíte více času a je na co se dívat. Občerstvení je na každém kroku a restaurace vaří výborně.Historie
Zoo byla založena v roce 1892 bohatým bankéřem Lluísem Martí Codolarem a nabízela svou sbírku exotických a tuzemských zvířat v centru Barcelony v parku Ciutadella, o rok později je koncipována jako veřejný městský prostor, jejímž posláním je ochrana volně žijících živočichů. V roce 1899 byla zoo rozdělena na tři části: primáti, vodní zvířata a velcí „čtvernožci“, jakož i ptáci (kachny a kuřata, které byly hlavním zdrojem financování prodejem jejich vajec, peří atd.). V roce 1927 je zaveden poplatek za vstup, jenž se stal novým zdrojem financování zoo (zlepšilo se vybavení zoo a zvýšil respekt návštěvníků). O dva roky později se konalo World Expo, a tím začalo významné období, kdy se zvýšil počet zvířat, byly koupeny či jinak získány nové druhy zvířat (sumaterští tygři, černí panteři a tapíři). Roku 1935, kdy je u moci Franco, má zoo potíže. Přežívá a plní svoji funkci. Další rozvoj zoo nastává v polovině padesátých let pod vedením Antonia Jonch I Cuspinera. V této době jsou tradiční malé klece nahrazeny většími prostory, prostornými výběhy a život zvířat se po všech stránkách oproti minulosti zlepšuje. Roku 1960 je zde vystavěno první delfinárium v Evropě a první zkušenosti z chovu zvířat jsou zúročeny v tzv. „in situ“ projektu a vybudování experimentálního centra v rovníkové Guinei. V roce 1966 je zde vidět první gorila – albín – „Snowflake“ (Sněhová vločka).


Od roku 1980 zoo spolupracuje s mezinárodními organizacemi zapojenými v ochraně přírody, jako je například Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) a jiné. Od roku 1983 se v zoo chovala kosatka Ulisesi, která díky své velikosti byla o 11 let později přesunuta do vodního světa v San Diegu. V roce 1988 se tvoří světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), která zdůrazňuje význam postupů vztahujících se k zacházení se zvířaty. Kromě toho se zoo podílí na chovných programech pro pandy červené, gorily a nosorožce. Chová celou řadu druhů v té době velice vzácných v našich podmínkách.


Poznámka: K popisu historie a současnosti zoo byly využity webové stránky této zoo, kde je možné najít řadu dalších informací.Současnost
V devadesátých letech zoo využívá filozofie WAZA a zlepšuje svoje zařízení, dodává zvířatům prostředky obohacující jejich prostředí „enrichment“, posiluje osvětu návštěvníků, především dětí, výstavbou farmy s kontaktním chovem zvířat. Vznikají voliéry osázené místními rostlinami, je vystavěn nový pavilon pro malé primáty „Galerie“, dům pro titi, pavilon kočkovitých šelem, veterinární nemocnice a další. V roce 2003 umírá jediný gorilí albín Snowflake na rakovinu kůže. Jeho legenda a jeho potomci jsou stále naživu.


(Dokončení příště.)


Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru