Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Není nám lhostejný stav drůbeže na Moravě a Slezsku
Sdílet:

Není nám lhostejný stav drůbeže na Moravě a Slezsku

Všeobecné

ZO ČSCH Litovel se rozhodla, že vývoj stále upadajících stavů drůbeže je nutno zastavit či dokonce obrátit a dostat na stavy roku 93. Je pravdou, že např. v roce 1988 nebylo výjimkou na místní výstavě 70-80 voliér drůbeže, na výstavách se speciálkou jednoho klubu 100-120. Nynější stavy jsou něco nad polovinou.

Přehlídka mláďat

17.-18. července letošního roku jsem se zúčastnil přehlídky mláďat okresu Uherské Hradiště, kde drůbež chyběla, králíci a holubi byli slušně zastoupeni. Z drůbeže pouze velice kvalitní Sebritky rodiny Zábranových, Češky žlutě kropenaté - celkem čtyři voliéry. Co mně dělá starosti, jsou ceny prodejné drůbeže, které jsou velice nízké vůči králíkům nebo holubům. Běžná cena zakrslé či zdrobnělé drůbeže se pohybuje od 60 do 150 korun za hotový kus, u velké drůbeže 80-180 korun. O něco lepší je cena u vodní drůbeže a krůt.

Výdaje od pořízení kuřete po započetí snůšky

Každý dobře víme, jaké jsou výdaje od pořízení kuřete po započetí snůšky, přes léčivo a veterinární opatření, včetně dopravy zvířat na výstavy. Pokud se nebudeme snažit drůbež dostat na cenovou hladinu alespoň o 25-30 % výše, situace se určitě nezlepší.

Zůstalo nás velice málo, kterým je drůbež vším, odpadli chovatelé, kteří brali krmivo na různá plemena velkochovů.

Propad určitě není v krmivu, cena obilovin je stejná jako před deseti lety, snad jen ceny krmných směsí se vyšplhaly o 70 % výše. Chci věřit, že nechováme čistokrevnou drůbež proto, abychom soutěžili, kolik vyprodukujeme vaječné hmoty.

Moravskoslezská výstava veškeré drůbeže

Proto chovatelé drůbeže ZO 1 Litovel uspořádají I. Moravskoslezskou výstavu veškeré drůbeže ve dnech 16.-17. října 1999 s prodejním trhem plemenných kohoutů. Drůbež velká, zdrobnělá, zakrslá, kachny, husy, perličky, okrasné bažanty, pávy, popřípadě pštrosy, můžete nahlásit včetně odchovu. Při této výstavě proběhne také místní výstava králíků, holubů, exotů.

Autor textu: Zděnek Coufal
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru