Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
39. místní výstava v Zubří
Sdílet:

39. místní výstava v Zubří

Ve dnech 28.-29.8. 1999 se uskutečnila u příležitosti 35. výročí založení ZO již 39. místní výstava drobného zvířectva. V chovatelském areálu v Zubří (okr. Vsetín) ji uspořádalo 11 členů místní ZO, kterým po oba dny vypomáhalo dalších 16 příznivců chovatelství, především z řad mládeže. Že se v místní ZO dětem věnují, bylo výrazně poznat při posuzování zvířat, kdy se mládežníci ujali zapisování i donášky zvířat ke spokojenosti všech posuzovatelů.

Králíci

Již tradičně bylo vystaveno nejvíce králíků - 95 ks, z toho 24 zakrslých. Celkem bylo zasoupeno 25 plemen a barevných rázů. Posuzovatelka Jana Nováčková udělila 10 čestných cen. Mezi nejlépe oceněná zvířata (95 b.) patřili hermelíni modroocí A. Krumpolcové (MCH), hermelín červenooký L. Krumpolce, novozélandský bílý P. Koláčka. Jen o 0,5 bodu méně získala činčila malá F. Koláčka a vídeňský šedý R. Míčka (MCH), 94 bodů získal hototský bílý L. Krumpolce a burgunský L. Stolaříka. Nejlepší kolekce předvedli: B. Šafářová - velcí světlí stříbřití, V. Němec ml. - zakrslí ruští černí a J. Frydrych - vídenští modří. Z méně chovaných plemen byli vystaveni čeští červení (2 ks), rexi modří (4 ks) a raritou v zakrslících byli 2 čeští strakáči v barvě černé a modré chovatele Z. Šimčíka.

Drůbež

Ve 27 voliérách bylo vystaveno 75 ks drůbeže. Bylo představeno celkem 8 velkých plemen, 7 zdrobnělých a 6 zakrslých plemen a barevných rázů hrabavé drůbeže. Posuzovatel Edmund Halata udělil 6 čestných cen. Nejlepší drůbež vystavili: F. Novotný ml. - amroksy, F. Novotný st. - australky, J. Jurajda - zdrobnělé velsumky, D. Vavřík (MCH) - antverpské vousáče křepelčí a F. Koláček sebritky zlaté a stříbrné. K zajímavostem této expozice patřili antverpští vousáči v barvě bílé, černé a křepelčí, hedvábničky žluté, zdrobnělé faverolky lososovité a velsumky oranžové, z velkých plemen pak zaujaly české zlaté kropenky a araukany.

Holubi

Holubů bylo vystaveno 71 ks v 18 plemenech a barevných rázech. Předvedeni byli jako ve voliérách, tak i jednotlivě v klecích. Posuzovatel ing. Jiří Jadrníček udělil 4 čestné ceny - na moravské pštrosy modré černopruhé P. Novotného (MCH), na pražského krátkozobého rejdiče M. Dufkové (MCH), na moravského pštrosa červeného P. Černobily a na norimberského skřivana kapratého F. Vavříka. Z dalších plemen byli k vidění např. altenburští bubláci ve 4 barevných rázech, angličtí pávíci, české čejky, modeny a budapeští krátkozobí rejdiči. Raritou byli 3 vystavení vlašťováci J. Jurajdy.

Okrasné ptactvo

V 5 voliérách a 15 klecích bylo vystaveno celkem 82 ks okrasného ptactva. Posuzovatel Drahomír Vajda udělil celkem 7 čestných cen. Nejúspěšnějším chovatelem byl V. Němec ml., který získal celkem 5 čestných cen a to na: papouška zpěvavého lutino, korelu bílou, rýžovníka plavého a zebřičku skořicovou. Další dvě čestné ceny byly uděleny na papouška šedého - žaka M. Klossové a na stříbrozobku Z. Šimčíka. Zajímavostí této expozice byli též čestnou cenou ocenění kříženci chůvičky a stříbrozobky vystavovatele V. Němce ml.

Terarijní zvířata

Expozice terarijních zvířat představovala 15 ks v 9 teráriích. Kromě křečků džungarských a morčat byly k vidění i suchozemské a vodní želvy. K nejzajímavějším exponátům patřila jistě anakonda žlutá, kterou představila ve vlastním, pěkně upraveném teráriu L. Mitrychová (MCH). Na nejpěknější zvířata udělil výstavní výbor 3 čestné ceny a to L. Mitrychové (MCH), J. Ulrychovi (MCH) a M. Divínovi.

„Průvodce výstavou"

S celou výstavou návštěvníka seznámil pěkně zpracovaný „Průvodce výstavou", obsahující nejen přehled vystavovaných zvířat, ale i základní informace o ZO Zubří, členství v ČSCH, o práci s dětmi a mládeží, svazových tiskovinách a také řadu inzerátů od sponzorů výstavy. Nutno podotknout, že s takto pečlivě zpracovaným průvodcem se setká návštěvník jen ojediněle. Zpestřením výstavy byla i bohatá tombola, která potěšila především děti.

Závěrem nezbývá, než poděkovat místní ZO za pěkně připravenou výstavu a těšit se za rok na jubilejní 40. ročník.

Autor textu: Jana Nováčková
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru