Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Tisková zpráva ČSOP: Odchov sov pálených se rokycanským ochráncům přírody daří
Sdílet:

Tisková zpráva ČSOP: Odchov sov pálených se rokycanským ochráncům přírody daří

Všeobecné

Další mláďata sovy pálené byly odchovány rokycanskými ochránci přírody v rámci zajímavého projektu, jehož cílem je návrat těchto krásných a užitečných opeřenců zpět na rokycanský okres, kde v minulosti hnízdili. 

Rokycanská záchranná stanice živočichů

Odchov sov pálených v rokycanské záchranné stanici živočichů, která pracuje již od r. 1990, je jedním z repatriačních projektů, který tato stanice zajišťuje. Sova pálená je velká asi jako holub, s rozpětím 90 centimetrů. Na první pohled má jemné nadýchané peří a srdčitý závoj kolem obličeje. Její hlas je možno označit jako skřípání, sténání a chrčení. Vyskytuje se v blízkosti lidských obydlí a hnízdí v kostelních věžích, polních stodolách, zříceninách a v neposlední řadě i ve vhodně vyvěšených budkách. Hnízdí od dubna, někdy i dvakrát ročně. Samice sedí od začátku na 4 až 7 vejcích, takže vylíhlá mláďata jsou později různě velká. Sezení na vejcích trvá 30 až 34 dnů a péče o mláďata osm týdnů. Je ptákem výrazně nočním a živí se v 95 % hrabošem polním. 

Proč sov pálených ubývá?

Dalším důkazem o užitečnosti tohoto ohroženého pomocníka zemědělců je skutečnost, že svoji přirozenou potravu loví nejen v otevřené krajině, ale také uvnitř zemědělských objektů a je jen škoda, že těchto užitečných pomocníků člověka stále ubývá! Příčiny vidíme především ve stylu obhospodařování zemědělské půdy či v ubývání hnízdních příležitostí. Kromě vysoce odborné chovatelské práce se věnují rokycanští ochránci přírody záchraně všech volně žijících živočichů s vyjímkou psů a koček na okrese Rokycany, Rakovník a Beroun v rámci programu “Národní síť záchranných stanic pro handicapované živočichy“, který koordinuje Český svaz ochránců přírody. V případě nálezu zraněného, nemocného či jinak handicapovaného živočicha na výše zmiňovaných okresech volejte nepřetržitě: 0181/722686 nebo 0603 239922.

Autor textu: Pavel Moulis
Autor fotografií zdroj: Pavel Moulis
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru