Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Vzácný párek motáků pilichů spatřen u Litohlav
Sdílet:

Vzácný párek motáků pilichů spatřen u Litohlav

Všeobecné

V minulých dnech objevili rokycanští ochránci přírody v rámci pravidelných zimních vycházek do přírody vzácného dravce motáka pilicha. 

Ohrožený dravec

A nebylo to setkání ledajaké, neboť měli možnost pozorovat v blízkosti obce Litohlavy na Rokycansku párek tohoto krásného a poměrně i vzácného dravce, u něhož je výrazný pohlavní dimorfismus, což znamená, že samec je na první pohled odlišný od samice. Samec je světle šedý s černými špičkami křídel. Samice a mladí ptáci jsou tmavě hnědí a jediným společným znakem obou pohlaví je bílý kostřec. V rozpětí dosahují kolem 105 až 120 centimetrů, přičemž samice bývá zhruba o třetinu větší, než-li samec. U nás můžeme spatřit ještě další tři druhy - motáka stepního, lužního a nejrozšířenějšího motáka pochopa, který na Rokycansku na několika lokalitách i hnízdí. I přesto, že moták pilich se na Rokycansku vyskytuje jen v době tahu a někdy zde i přezimuje, vždy je to setkání zajímavé, neboť jeho let je skutečným motáním nad krajinou, kde vyhledává drobné obratlovce. Vyskytuje se na otevřených loukách, polích i lesních pasekách, kde s oblibou i hnízdí. Hnízdo je na zemi, což je další zajímavostí těchto krásných dravců, kterých neustále ubývá.

V okolí Litohlav

V okolí Litohlav však kromě dravců můžeme spatřit i hejnko koroptví, několik bažantů a zhruba asi třicet kusů srnčí zvěře, jak odpočívá v polích. Na nedaleké vodní nádrži Klabava jsou k vidění volavky popelavé stojící na ledě a početná hejna kachen divokých a párek labutí. Občas lze spatřit i několik kormoránů velkých, jak si na vyvýšených místech suší peří. Ti však v brzké době odlétnou na hnízdiště.

Autor textu: Pavel Moulis
Autor fotografií zdroj: Pavel Moulis
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru