Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Nenoste mláďata domů
Sdílet:

Nenoste mláďata domů

Všeobecné

Nastala doba mláďat, a tak i několikrát denně vyjíždějí ochránci přírody pro nalezená mláďata různých druhů volně žijících živočichů.

Ne vždy je pomoc člověka na místě

Řada druhů nechává svá mláďata relativně bez dozoru, aby se k nim posléze vrátila a nakrmila je. Často se stává, že lidé najdou vypadlé ptačí mládě z hnízda či savčí mládě v trávě. Hlazení, sbírání a nošení domů těchto mláďat je však obrovskou chybou. V případě ptáčete je ještě naděje vrátit mládě zpět rodičům nebo je podložit do hnízda adoptivním pěstounům. V případě savčích mláďat (kuny, lišky, zajíci, veverky, srnčata…) je návrat do přírody téměř nemožný a z mláděte se stává doživotní chovanec potřebující lidskou péči. Uvědomme si to, než-li sáhneme na roztomilé savčí mládě. I přesto, že díky sdělovacím prostředkům je osvěta veřejnosti na lepší úrovni než tomu bylo dříve, nevhodně odebraných mláďat z přírody neubývá. 

Odebrání mláděte

Občas je odebrání mláděte z přírody skutečně poslední možností, jak jej udržet při životě. Zvláště v těch případech, kdy se mládě zamotá do zbytků provazu, drátů či jiných nevhodných materiálů. Pak je záchrana na místě, stejně tak jako v případě viditelných zranění na mláděti. Pokud však někde spokojeně leží či sedí, není důvod je z přírody brát. Je lepší z povzdálí sledovat co se bude dít, případně informovat myslivce či ochránce přírody, kteří mají dostatek zkušeností rozhodnout, zda-li pomoci. Uvědomme si však skutečnost, že obecně se 80 % mláďat všech druhů nedožije druhého roku života. I když se nám to může zdát jakkoli kruté, v přírodě mají místo skutečně jen ti nejsilnější a člověk by do tohoto systému neměl příliš zasahovat, protože může udělat více škody než užitku.

V případě nálezu zraněného živočicha na území Rokycanska, Berounska, Hořovicka a Rakovnicka nás kontaktujte na tel. 371 722 686 nebo 603 239 922.

Autor textu: Pavel Moulis
Autor fotografií zdroj: Pavel Moulis
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru