Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Létající drahokamy
Sdílet:

Létající drahokamy

Druhy a plemena

Všichni známe z filmů a muzeí nádherná křídla tropických motýlů, která se perleťově mění z jedné barvy do druhé, až oči přecházejí. 

Batolec duhový a batolec červený

Leckoho asi překvapí, že se s takovými motýly můžeme setkat i v naší přírodě. Jejich nejznámějšími představiteli jsou batolec duhový (Apatura iris) a batolec červený (Apatura ilia), kteří patří do příbuzenstva baboček.

Kde je potkáme?

Oba druhy jsou si vzhledem velmi podobné a můžeme se s nimi setkat hlavně v červenci a srpnu na lesních cestách, v okolí potoků i v lužních lesích. Nejčastěji je nalezneme posedávat na blátivých místech, kde v poledním žáru hasí žízeň. Obvykle se jich tam slétne větší počet. Rychle pobíhají po zemi a rozevírají a zavírají křídla. Samečci se od samiček liší tím, že mají na křídlech zvláštní šupinky, které pod určitým úhlem rozptylují dopadající světlo a dávají křídlům modrofialový lesk. Pohled na takovou sešlost motýlů patří k nezapomenutelným zážitkům. Věřme, že díky ochraně obou druhů platnou legislativou a zachování potřebných biotopů budou tyto zážitky stále běžnější.

Autor textu: Adolf Goebel
Autor fotografií zdroj: Adolf Goebel
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru