Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Kroužkování
Sdílet:

Kroužkování

Všeobecné

Podzim a jaro jsou obdobím každoročního pravidelného stěhování některých našich opeřených přátel. Na podzim odlétají do zimovišť nebo do míst, kde j...

Podzim a jaro jsou obdobím každoročního pravidelného stěhování některých našich opeřených přátel. Na podzim odlétají do zimovišť nebo do míst, kde je pro ně zima přece jen o něco snesitelnější a na jaře zase naopak do jejich hnízdišť. Mezi jinými ptačími druhy oblohu křižují hejna divokých hus a já se vždy nechám unášet jejich voláním. Mnoho ptačích hostů ze severu se při své pouti zastaví i u nás na některém z rybníků, jezer, polí i luk a tak nám dají možnost je pozorovat. Výzkumu tahu ptáků se ornitologové věnují již po celá desetiletí a tak se i my můžeme na našich toulkách setkat s ptáky označenými malými hliníkovými kroužky, na kterých je vyražen název kroužkovací stanice a evidenční číslo kroužku, pod kterým je pták veden v evidenci. Některé druhy vrubozobých mívají kromě hliníkového kroužku ještě navíc plastový krční límec, na kterém jsou vyraženy také identifikační údaje o označeném ptáku.

Pokud tedy při svém toulání naší krásnou přírodou objevíte okroužkovaného ptáka, ať už za pomoci silného dalekohledu nebo najdete poraněného či uhynulého jedince, vždy si pečlivě opište veškeré údaje z kroužku. U uhynulých jedinců můžete kroužek sundat a spolu s údaji o datu, místě a nejbližším větším městě odeslat na adresu naší kroužkovací centrály: Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze, Hornoměcholupská 34, Praha 10 Hostivař 110 00. Ornitologové z vašeho nálezu budou mít určitě radost. Nezapomeňte uvést svoji zpáteční adresu, protože z kroužkovací stanice dostane zprávu, kdy, kde a kým byl ten určitý pták kroužkován, karta bude obsahovat i GPS souřadnice, takže se na místo můžete podívat i na některém z internetových mapových vyhledávačů. Stejnou kartičku s údaji obdrží i ten, kdo ptáka okroužkoval a bude mít jistě z takové korespondence také radost. Krásný rok 2008 přátelé!

Autor textu: Jan Veber
Autor fotografií zdroj: Jan Veber
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru