Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Sasankové krevety v Rudém moři
Sdílet:

Sasankové krevety v Rudém moři

Všeobecné

Sasankové krevety se vyskytují jak ve Středomoří, tak i v tropických mořích Karibiku a Indopacifiku. Tyto krevety žijí na tzv. obřích sasankách, což jsou takové druhy sasanek, jejichž velikost orálního disku dosahuje nejméně 30 cm. V Rudém moři se jedná o Stichodactyla haddoni, Megalactis hemprichii, Heteractis aurora, Heteractis magnifica, Heteractis crispa, Entacmaea quadricolor, Cryptodendrum adhaesivum.

Naproti tomu v Karibiku jsou sasanky menších rozměrů, pozornost je v souvislosti s krevetami věnována takovým druhům, jako Bartholomea annulata, Condylactis gigantea, či Lebrunia danae. Nejvíce druhů sasankových krevet pochází z rodu Periclimenes, který je zároveň i nejvíce rozšířený. V současnosti obsahuje více jak 155 druhů.

Skupina „aesopisus“ 

Existují dvě velké ekologické skupiny krevet rodu Periclimenes asociované se sasankami. Tzv. skupina „aesopisus“ momentálně obsahuje asi 18 druhů. Žijí převážně na sasankách, ale volně se pohybují (vznášejí) i ve volném prostoru nad nimi. Z rudomořských druhů „sasankových“ krevet sem patří P. longicarpus a P. aqabai. 

Skupina „brevicarpalis“

Druhou ekologickou skupinou je tzv. skupina „brevicarpalis“ o osmi druzích, jejíž představitelé se vyskytují zejména na těle či orálním disku sasanky a nevznášejí se volně v prostoru kolem hostitele. Rudomořské druhy zde zastupuje P. brevicarpalis a P. ornatus. Zvláštní krevetou je Kemponia tenuipes, dříve také řazená do rodu Periclimenes, která žije na substrátu pod sasankou a jejím okolí. Jedná se tedy o třetí ekologickou skupinu krevet, žijící v symbióze se sasankami. U některých druhů rodu Periclimenes je podezření na parazitismus. Pravidelné ukusování ramen sasanky a pojídání jejího slizu bylo zdokumentováno u P. brevicarpalis, P. ornatus, P. holthuisi, P. ametysteus a P. sagittifer. V roce 2008 popsal Bruce nový druh v Rudém moři – P. aqabai také ze skupiny „aesopius“, žijící na bentické medúze Cassiopea andromeda. Ta obvykle leží hřbetní stranou na dně a svými přiústními laloky tvarově velmi připomíná sasanku.

Pět druhů krevet asociovaných se sasankami

V Rudém moři je celkově pět druhů krevet asociovaných se sasankami. Kromě již dříve jmenovaných P. longicarpus, P. brevicarpalis, P. ornatus a Kemponia tenuipes z čeledi Palaemonidae nalezneme v blízkosti sasanek také krevetu Thor amboinensis z čeledi Hippolytidae. Tato kreveta se zdržuje převážně v okolí hostitelské sasanky, ale někdy se pohybuje i po jejím orálním disku a ramenech. Thor amboinensis dokonce někdy způsobuje částečné zatažení sasanky, když se při vyrušení ukrývají na jejím orálním disku. Kývavé pohyby zadečkem mohou poutat pozornost ryb, nicméně tyto pohyby nejsou ekvivalentem signálních pohybů čisticích krevet. Thor amboinensis nikdy nebyla viděna při provádění čisticí funkce. Avšak nalezneme ji dokonce na korýších strašcích (Stomatopoda), kterým evidentně její přítomnost neškodí. Tento vztah a také povaha kývavých pohybů dosud nebyly plně prozkoumány. Thor amboinensis žije ve skupinách čítajících až několik desítek jedinců, samice jsou dvakrát větší než samci. I přes velký počet jedinců můžeme na stejné sasance nalézt i jiné druhy krevet, což značí, že tento druh je velmi tolerantní vůči ostatním krevetám, přestože samotní jedinci skupiny Thor jsou již sami sobě značnou potravní konkurencí.

Autor textu: Martina Balzarová
Autor fotografií zdroj: Martina Balzarová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru