Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Opatříme si domů živého tvora?
Sdílet:

Opatříme si domů živého tvora?

Všeobecné

Zvěrolékařský průvodce exotickým chovem

Toto rozhodnutí považuji za klíčové a naléhavě prosím laskavé čtenáře, aby tento článek nepřeskakovali, ale pozorně si jej přečetli. Začátečníkům snad pomůže a zkušeným chovatelům dodá inspiraci pro působení na své okolí.

Každý tvor je živý div přírody. Když si uvědomíme, kolik funkcí je ukryto v jeho těle, musíme jen tiše žasnout. A měli bychom si ho vážit jako neopakovatelného originálu. Z čehož pak vyplývá, že žádný živočich nesmí být hračkou nebo objektem chvilkového rozmaru, který po nabažení odložíme do kouta. Jeho obstarání musí být výsledkem zralé úvahy a pokud možno co nejhlubšího předchozího studia.

Zájemce o chov čehokoli si musí především položit otázku, co od zvířátka očekává. Jinam upře svoji pozornost milovník klidu a pohody, trávící večery doma, jinam člověk věčně cestující. Druh živočicha tedy volíme podle množství času, který mu můžeme věnovat. Některá zvířátka ubytujeme snadno s pomocí své šikovnosti a s nevelkým nákladem, pro jiná musíme zakoupit specializovaná zařízení v ceně mnoha tisíc korun. Stejná kritéria platí pro výživu chovanců. Jsou tvorové, které hravě uživíme z darů naší přírody nebo běžného sortimentu lidských potravin, jiní jsou potravní specialisté, tvrdošíjně odmítají cokoli jiného. Další pak sice jedí běžná krmiva, ale v neuvěřitelných kvantech. Jiná je možnost obstarat požadované v zapadlé vesničce, jiná je situace ve velkém městě. Je tedy nutné vědět, čím kterého živočicha krmit a zda to naše peněženka unese s přihlédnutím k faktu, zda krmivo vůbec dokážeme sehnat. Jistým řešením je vlastní produkce krmiv, která však také zabere čas a spotřebuje peníze. Rovněž získání povolení k chovu nebezpečných druhů zvířat je spojeno s citelným správním poplatkem.

Odlišné životní nároky

Nákladům však ještě není konec. Jistou sumu peněz si vyžádají další věci a služby - vitaminy a minerální látky, všelijaké pomocné přístroje, elektrické energie, voda a v případě potřeby veterinární péče.

Každý živočich má trochu jiné životní nároky, čímž nemyslím pouze skutečnost, že ryba plave ve vodě a pták létá v povětří. Ostatně, i ta voda musí mít určitou tvrdost, kyselost a teplotu, stejně jako vzduch vlhkost a také teplotu. Některá zvířata žijí samotářsky a neustálá přítomnost partnera jim vyloženě vadí. Jiná jsou naopak samotou frustrována a při izolovaném chovu z nich vyrostou mrzutí a nevrlí jedinci. Dokonce se může stát, že se při nevhodně sestavené kombinaci více druhů navzájem snědí. nezanedbatelná není ani konečná velikost tvora, což je faktor, přinášející mnohá (převážně nepříjemná) překvapení.

Spoléhejte na seriózní zdroje informací

V potaz je třeba vzít i skutečnost, že domněle získané informace nemusí být věrohodné. Rozhodně nelze věřit zábavným televizním seriálům, na což doplatilo už mnoho důvěřivých diváků. Rovněž tak obchodníci se zvířaty mnohdy inzerují jejich vlasnosti, které zdaleka nejsou totožné s tvrdou realitou. Potencionální budoucí chovatel by si měl obstarat seriozní literaturu, které je na trhu dostatek a pozorně si přečíst pasáže, věnované vyhlédnutému druhu zvířete. Raději se nespokojit s jedinou knížkou, ale prostudovat jich co nejvíce. V tomto směru je možné využít služeb knihovny nebo si je vypůjčit od zkušeného chovatele, kterého se nebudete stydět navštívit a důkladně prolustrovat. Na škodu ani nejsou návštěvy výstav včetně prodejních (takzvané burzy zvířat). Může se stát, že získané informace nebudou zrovna protichůdné, ale značně rozdílné. Nezbude, než v hledání pokračovat a ze shromážděných údajů vydestilovat zlatý střed. Pak teprve může být adept chovatelství zralý pro opatření si prvního zvířátka.

Někomu se může zdát podivné, proč uvádím tak samozřejmé věci. Zkušenost mne bohužel přesvědčila o opaku. Nesčetněkrát jsem zodpovídal dotazy ohledně zařízení terária či složení krmné dávky a pak se ukázalo, že volající už má dotyčné zvíře doma. Zajímavé je, že kdyby měl stejnou sumu peněz vynaložit na nákup technického zařízení, jistě by se nechal předem použit o funkcích přístroje a prostudoval si návod. Zvíře však kupuje zcela bezelstně s jedinou znalostí, že rodina odvedle má želvu (papouška, hada) také. 

Dokonce mne navštívil muž se spoustou otázek stran chovu činčil. Před odchodem se zeptal, zda nemám obrázek, aby věděl, jak taková činčila vypadá. Ač je to paradoxní, tito lidé jsou ještě ta zvídavější část populace. Sice trochu pozdě, ale přece jen se snaží něco o zvířatech zjistit. Jiní si opatří živočicha a pak ho tiše utýrají bez sebemenších vědomostí o jeho potřebách.

Apel na zdravý rozum

Dovolím si proto ještě jednou apelovat na zdravý rozum. Zvíře, které získáte, bude na vás zcela závislé. Vy budete rozhodovat svým počínáním nejen o jeho spokojenosti, ale doslova o životě a smrti. Obstarejte si ho až po zvážení všech svých možností, stavu peněženky a shromáždění všech informací, které dokážete sehnat. Odměnou vám bude prosperita živého tvora včetně jeho dlouhého života, o případném odchovu nemluvě.

Autor textu: MVDr. Petr Skalka
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru