Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Chraňme užitečné ptactvo
Sdílet:

Chraňme užitečné ptactvo

Všeobecné

Naše vlast je obdařená velkým množstvím přírodních krás. Bez nich si život nedovedeme představit. K čemu by tyto přírodní krásy byly, kdyby se mohl jejich škůdce - hmyz - množit v takovém měřítku, že by nám je zničil?

Ptactvo v přírodě a jeho zásluhy

Velkou zásluhu na tom má ptactvo v přírodě. Na jaře a v létě, když slunce ozáří celou tu nádheru, nedovedeme si ji představit bez ptačího zpěvu. Tito malí opeřenci dovedou člověka potěšit. Nejenom, že nás obveselují svým zpěvem, ale mají nesmírné zásluhy na našem hospodářství. Zvláště v době hnízdění, kdy hmyzem krmí svá mláďata, sbírají velké množství vajíček a larev škodlivého hmyzu. Tak například sýkorka za jediný den schytá tolik hmyzu, kolik sama váží. I špaček je hmyzožravec. Po dobu krmení svých mláďat je velmi užitečný v zahradách, kde sbírá housenky, slimáky, červy a jiné škůdce. Proto se ani sadař nemá na špačka zlobit, když naklove několik třešní.

Také jiní ptáci, jako červenka, pěnkava, kos, drozd a mnoho dalších druhů, mají zásluhu na tom, že zbavují stromy hmyzu.

Nepřátelé ptactva

Ptactvo má i mnoho nepřátel. V minulých dobách, kdy jejich užitečnost si lidé neuvědomovali, byl jim hlavním nepřítelem člověk. Chytal je v celých hejnech, zabíjel a na trzích prodával jako lahůdku. Naší snahou je, aby ptactvo bylo chráněno před škůdci a proto byl u nás vydán zákon o ochraně ptactva.

Nebezpečí pro přezimující ptáky

Na mnohé přezimující ptáky čeká smrt zmrznutím z nedostatku potravy, nebo se stanou kořistí dravců, když se nezachrání rychlým odletem a neukryjí se v dutinách stromů. Těchto stromů však stále ubývá, neboť potřeby národního hospodářství vyžadují kácet staré stromy, které jsou duté a i křoviny na polích mizí. O ty ptáky, kteří u nás přezimují se musíme postarat, aby jich co nejméně uhynulo. Při dobré vůli, trochu času a za pomoci dětí uděláme krmítka, která stavíme buď do zahrady, nebo do parku na kůl. V mrazech jim však nesmíme podávat vařenou nebo jinou mokrou potravu. Ta okamžitě zmrzne a je nebezpečná pro vyhublé ptáky. Můžeme sypat suché drobty, ptačí zob, slunečnici, pro některé druhy je vhodné zavěsit do krmítka kousek slanity anebo lůj. Je také důležité, aby přezimující ptáci, kteří hnízdí v dutinách stromů, měli na zimu dostatek budek, aby se měli kde schovat před velkými mrazy a vánicemi.

Práce každého milovníka přírody a nepatrný i docela krátký čas, který věnuje krmení ptáků nebo zhotovení krmítka či budky, mu bude vynahrazen ptačím zpěvem.

Autor textu: Vlastimil Kytnar
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru