Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Jak dlouho žijí zvířata
Sdílet:

Jak dlouho žijí zvířata

Všeobecné

Nejkratší život má jepice. Nejdéle žijí želvy, zejména některé jejich druhy z ostrovů Galapagos a Seychelly. Na ostrově Mauritius byla v r. 1918 nešťastnou náhodou usmrcena želva, maskot jednoho anglického vojenského oddílu, která tam byla přivezena již v roce 1766. Proslulá želva anglického kapitána Jamese Cooka žila na ostrově Tonga v Tichém oceáně prokazatelně od roku 1777, kdy už byla ve zralém věku až do roku 1966. A tvrdí se, že na ostrově Sv. Heleny dodnes žije želva, která "pamatuje" císaře Napoleona I, který tam zemřel ve vyhnanství v roce 1821. Celkem lze říci, že středomořské želvy žijí průměrně 125 let.

V jedné americké zoo se dožil slon 85 let. Kůň domácí zůstává za slonem. V dobrých podmínkách se může dožít až 50 let. Nesmí být však příliš namáhaný, jako např. dostihový kůň.

Osel se dožívá průměrně 47 let. Rekord psí dlouhověkosti je 34 let, ale převážně se psi dožívají nejvýše 20 let.

A ptáci? Orel 90 let, havran 69 let, výr 68 let, pelikán a kondor se dožívají 52 let.

Mezi ptáky, chovanými v zajetí se nejdelšího věku dožívají papoušci. Ti dosahují někdy až 140 let života. V pokročilém věku vypelichají a ztrácejí paměť, jako lidé. Husa žije až 44 let a kachna 14 let. Pro různé malé ptáky věk 10 let bývá zpravidla nepřekročitelný. Vyjímku u nich tvoří jedině kanáři, kteří dosahují až 23 let života.

Značně vysokého věku se dožívají také některé ryby, např. úhoři 36 let, kapři dokonce až 47 let, zlaté rybky až 30 let a platýzi kolem 25 let.

Autor textu: František Sova
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru